Projektowanie biura – od czego zacząć?

projektowanie biura

Zaprojektowanie i urządzenie biura jest nieuniknionym działaniem każdej osoby zainteresowanej prowadzeniem firmy, to nie małe wyzwanie dla architekta wnętrz. Jego zadaniem jest zaprojektowanie pomieszczenia dla osób spędzających 60% swojego czasu właśnie w nim. Co istotne, nowe miejsce pracy musi nie tylko spełniać warunki określone przez prawo, ale też być funkcjonalne dla wszystkich jednostek w nim przebywających, a mianowicie pracodawcy, pracownika, jak i klienta.

Pierwszym krokiem jest wybór lokalizacji. Powinna ona być dostosowana do wszystkich osób dojeżdżających do firmy, czyli do kierowców samochodów, ale także pracowników poruszających się komunikacją miejską. Dobrze byłoby gdyby miejsce parkingowe było na tyle duże, by pracownicy nie musieli zostawiać swoich pojazdów z dala od miejsca pracy. Część przeznaczona dla jednego samochodu powinna obejmować około 30m2, jeżeli firma zlokalizowana jest poza miastem. Powierzchnia ta jest nieco mniejsza w centrum aglomeracji miejskiej.

pomieszczenie biurowe

pomieszczenie biurowe

Biorąc pod uwagę tworzenie biura idealnego, nie można zapomnieć o jego odległości od ulicy. Przede wszystkim chodzi o natężenie hałasu, który może wpływać na wykonywaną pracę i jej efektywność. Natomiast jeżeli jest to niemożliwe, nie może on przekraczać 60 decybeli. Budynek przedsiębiorstwa powinien znajdować się w przyjaznym, nasłonecznionym otoczeniu. Promienie słońca wpływają na samopoczucie pracowników, ich dobry humor, co przekłada się na wzrost wydajności pracy. Duże nasłonecznienie przyczynia się także do oszczędności dla firmy, a mianowicie zmniejszenia kosztów energii.

Po wyborze lokalizacji należy rozpocząć projektowanie wnętrza, czyli udać się do specjalisty, który zaprojektuje biuro. Przed taką wizytą warto poczytać opinie czy popytać znajomych – być może któryś z nich może polecić dobrego architekta. Innym sposobem na wybór odpowiedniej osoby jest odwiedzenie kilku inżynierów, zapoznanie się z ich ofertami i wybranie najlepszej z nich. Podobna sytuacja jest z ekipą budowlaną, która będzie wykonywała zlecenie. Powinno ono zostać przekazane do realizacji wykwalifikowanym pracownikom, gdyż wykonywana przez nich praca w postaci wykończonego biura wpływała na efektywność wykonywanej pracy w przyszłości.

2

pomieszczenie konferencyjne

Projektowane biuro musi spełniać wymogi powierzchniowe, w zależności od ilości pracowników, które są określone prawnie. Do takich uwarunkowań należy także temperatura, która powinna wynosić 21-22 stopnie Celsjusza oraz wilgotność około 50%. Projekt biura musi zostać dostosowany do struktury organizacyjnej firmy. Inaczej będzie zaprojektowane biuro rachunkowe czy pomieszczenie dla zespołów badawczo-projektowych, a jeszcze inaczej dla biur specjalizujących się w handlu. Ważnym elementem pomieszczeń jest także ich wyposażenie. Wysokość biurka, odległość ekranu od oczu pracownika czy wysokość krzesła to także aspekty, które wynikają z regulacji prawnych i należy je spełniać.

Pomieszczenie biurowe jest ważne z punktu widzenia pracownika, jak i pracodawcy. Jest ono wizytówką firmy, reprezentuje ją na zewnątrz, może wpływać na liczbę klientów, efektywność pracy, jak i atmosferę w firmie. Człowiek w pracy spędza większość swojego czasu, więc musi się w nim czuć dobrze, co przełoży się także na przyszłe wyniki firmy. Należy pamiętać, że biuro musi spełniać określone wymogi prawne, które najlepiej zna i dostosuje do warunków firmy sprawdzony specjalista.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.