Pracownik biurowy idzie na urlop

Pracownik na wakacjachOkres letni to niepodważalnie czas na urlop. Słońce i wysokie temperatury sprawiają, że każdy pragnie dłuższego odpoczynku, z dala od obowiązków. Ostatnie dni w pracy przed rozpoczęciem urlopu powinny być zaplanowane w taki sposób, by żadne obowiązki nie były pozostawione na ostatni dzień pracy. Warto nawet zostać chwilę dłużej w firmie i dokończyć zadania – wówczas nie będzie trzeba tego robić zaraz po powrocie.

Pierwszym zadaniem powinno być poinformowanie klientów oraz pracowników o terminie urlopu – najlepiej poprzez wysłanie maila z taką informacją. W wiadomości należy podać także dane kontaktowe do osoby, która będzie przejmować obowiązki, wtedy klient będzie miał pewność, że w razie nagłej sytuacji nie został pozostawiony samemu sobie. Ustawienie autorespondera z podobną treścią sprawi, że klienci wysyłający maila nie będą zaśmiecać skrzynki pocztowej mailami w związku z brakiem wiadomości zwrotnej. Co więcej, podanie dnia późniejszego niż pierwszy dzień pracy po urlopie, da swobodę wdrożenia się w pracę i poukładanie sobie wszystkiego na spokojnie.

porzadek na biurku

Trzeba też pamiętać o posegregowaniu papierów w dobrze opisane teczki, co ułatwi znajdowanie innym pracownikom potrzebnych dokumentów. Warto także na czas urlopu pozostawić posprzątane biurko. Nie należy zostawiać brudnych kubków, papierków, śmieci na biurku, gdyż takie szczegóły są dodatkowym, nieprzyjemnym problemem dla kolegów z pracy. Pozostawienie porządku na biurku daje także duży komfort psychiczny oraz zaoszczędza czas. Naukowo zostało też udowodnione, że praca w czystym i poukładanym miejscu pracy sprzyja koncentracji oraz podwyższa efektywność pracy.

Wyznaczenie osoby na zastępstwo powinno wiązać się z poświęceniem jej kilku godzin na wytłumaczenie nowych obowiązków i zadań – to na pewno ułatwi jej pracę. Z kolei dla osoby udającej się na urlop, powierzenie odpowiedzialności osobie, która została w pełni poinstruowana, sprawi, że wypoczynek będzie mniej stresujący. Kiedy na urlop udaje się osoba zajmująca stanowisko kierownicze, powinna przygotować listę zadań dla pracowników.

Przygotowanie do urlopu

Przygotowanie do urlopu

Warto także sporządzić dla siebie listę obowiązków, jakie będzie trzeba wykonać po powrocie do pracy – ułatwi to proces wdrożenia się w nią na nowo. Często dzieje się tak, że podczas urlopu będzie trzeba dokończyć rozpoczęty projekt. Dlatego też warto od razu wyznaczyć termin na konsultacje w jego sprawie z pozostałymi pracownikami, by wspólnie dopracować szczegóły.

Kiedy urlop dobiega końca, czasem zdarza się sytuacja, w której świadomość, że na drugi dzień trzeba już iść do pracy, powoduje tzw. depresję powakacyjną. Przygnębienie związane z zakończeniem urlopu dotyka coraz większą część społeczeństwa. Dochodzi do niej najczęściej wtedy, kiedy pracownik nie ma zbyt długiego wypoczynku, przez co nie zdążył przysłowiowo „naładować baterii”. Co zrobić, aby owa depresja się nie pojawiła? Należy wziąć pod uwagę to, że podczas pierwszych dni w pracy po urlopie zazwyczaj jest się rozkojarzonym. Dlatego warto wrócić wcześniej z wakacji, by jeszcze choć dzień, dwa, na spokojnie posiedzieć i poleniuchować w domu – „wrócić do rzeczywistości”.

Pierwszy dzień w pracy po urlopie dla nikogo nie jest łatwy. Pamiętać należy, że wraca się do tego, co się zostawiło. Dlatego tak ważne jest pozostawienie spraw i biurka w stanie, który ułatwi wejście na nowo w wir obowiązków w pierwszych dniach pracy po urlopie. Nie należy jednak od razu wskakiwać na najwyższe obroty. Warto na spokojnie poukładać zadania i rozplanować je na każdy dzień tak, aby systematycznie i na spokojnie móc je potem realizować.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.