Praca w ciąży – przy biurku i komputerze

Pracownice w ciąży mają szczególne prawa. Niezależnie od tego, jakie stanowisko zajmują, należy zapewnić im bezpieczeństwo i korzystniejsze warunki pracy niż pozostałym zatrudnionym. Dotyczy to pań wykonujących różne zadania zawodowe, a więc także tych, które na co dzień pracują przy komputerze. Czy ciężarnym należy zapewnić specjalne meble biurowe? Nie, ale konieczne jest  przestrzeganie norm, zgodnie z którymi pracownicy w ciąży, która wykonuje swoje obowiązki przy komputerze, przysługuje  piętnaście minut przerwy w każdej godzinie pracy przy ekranie.

1. Szczególne warunki

Warunki pracy powinny być dostosowane do wymagań wskazanych w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wykazu prac uciążliwych niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet w ciąży oraz karmiących dziecko piersią. Pracodawca musi oddelegować pracownicę do pełnienia innych obowiązków lub zwolnić ją na pewien czas z obowiązku świadczenia pracy, wypłacając w tym czasie dodatek wyrównawczy.

Fotel biurowy Bejot

Fotel biurowy Bejot

 

Fotel obrotowy In Access 102 z wysokim oparciem

Fotel obrotowy In Access 102 z wysokim oparciem

2. Systematyczne przerwy

Korzystanie z co najmniej dziesięciominutowych przerw co 50 minut to rozwiązanie korzystne dla pracownic. Częste przerwy zmniejszają obciążenie układu mięśniowo szkieletowego. Ciężarna pracownica może np. często wychodzić na krótkie spacery lub wypoczywać w strefie relaksu. Coraz więcej firm tworzy takie udogodnienia dla swoich pracowników, którzy dzięki temu są bardziej wypoczęci i zaczynają działać wydajniej.

Fotel THUNDER

Fotel THUNDER

PENTA

PENTA

3. Unikanie przerw w pracy – konsekwencje

Pracodawcy mają obowiązek respektować prawo swoich ciężarnych podwładnych do przerw. Ignorowanie tego przywileju stanowi wykroczenie przeciwko prawu pracy i może zostać ukarane grzywną. Firma jest zobowiązana udowodnić, że zatrudnione w niej panie, które spodziewają się dziecka, udają się na przerwy w stosownym czasie. W przeciwnym razie inspekcja pracy może nałożyć karę.

4. Co szkodzi mniej – wpatrywanie się w ekran komputera czy niezmienna pozycja ciała?

Badania wykazują, że ekrany urządzeń elektronicznych, takich jak komputer, tablet czy smartfon, są coraz mniej szkodliwe. Dzieje się tak dzięki stosowaniu filtrów oraz innych udogodnień, które chronią wzrok. Przebywanie w jednej pozycji przez dłuższy czas wyraźnie obciąża układ mięśniowo szkieletowy. Najbardziej cierpli kręgosłup, który musi dodatkowo przyzwyczajać się do zmian, jakie w stosunkowo krótkim czasie zachodzą w ciele ciężarnej kobiety. Systematyczne odbywanie przerw jest konieczne, jednak warto dać pracownicy możliwość zmieniania pozycji także w trakcie pracy. Można zrobić to, wyposażając stanowiska pracy w biurka z elektroniczną regulacją wysokości. Nowoczesne meble biurowe to znakomite udogodnienie w pracy. Ciężarna nie może pracować w pozycji stojącej dłużej niż przez 3 godziny w ciągu dnia, a jednorazowo nie powinien być dłuższy niż 15 minut.

Biurka InUP z regulacją wysokości

Biurka InUP z regulacją wysokości

Biurka TORO_elektryczne

Biurka TORO_elektryczne

5. Pozycja siedząca idealna do pracy

Aby nie doświadczać kłopotów, jakie niesie ze sobą praca siedząca, warto przyjąć odpowiednią pozycję. Plecy muszą posiadać podparcie i być wyprostowane na całej długości albo przynajmniej na odcinku lędźwiowym. Nogi należy zgiąć w kolanach pod kątem prostym. Bardzo ważne jest również oparcie dla stóp, które nie mogą „wisieć” w powietrzu. Z tego względu istotne są podnóżki. Optymalna odległość występująca pomiędzy monitorem a oczami to 50 centymetrów. Górna krawędź ekranu powinna znajdować się pod kątem 20-50 stopni poniżej linii wzroku. Jeśli monitor jest umiejscowiony zbyt wysoko, konieczne jest unoszenie głowy, co z kolei wywołuje bóle mięśni karku. Bardzo ważna jest również obecność podłokietników. Duże znaczenie ma także wielkość blatu, który powinien być na tyle duży, aby podczas pisania można było swobodnie oprzeć na nim nadgarstki. Zakup mebli biurowych dostosowanych do potrzeb użytkownika ma olbrzymie znaczenie – nie tylko dla pracownic w ciąży.

Meble biurowe DUO-L

Meble biurowe DUO-L

6. Praktyczne wskazówki dla pracownicy w ciąży

Ważne, by w ciąży pić dużo wody, dbając o to, by zawsze mieć na biurku butelkę niegazowanej wody mineralnej lub świeży sok. Wypijanie co najmniej dwóch litrów płynów dziennie korzystnie wpływa nie tylko na zdrowie, ale również na samopoczucie. Ważne, by mieć pod ręką również zdrowe przekąski. Świeże warzywa czy sucharki łagodzą nudności, a pożywne batoniki z muesli i suszone owoce pomagają radzić sobie z napadami głodu. Warto dbać również o to, aby pomieszczenie biurowe było wietrzone i nawilżane.

Przeczytaj też: Praca w skupieniu – jak działać efektywnie w biurze?

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.