Powrót do biura po urlopie macierzyńskim

10 sierpnia, 2016

Jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim? To pytanie zadaje sobie wiele młodych mam – nie dość, że wiąże się to z koniecznością zostawienia malucha pod opieką babci lub niani, to jeszcze powrót do biurowych obowiązków może być stresujący… Spokojnie, nie ma powodu do obaw! Kobiety są w stanie pogodzić rolę businesswoman i matek – dziś kilka porad, jak uczynić powrót do pracy po urlopie macierzyńskim do pracy!

Nie od dziś wiadomo, że kobiety ciężarne i młode mamy nie mają łatwo na rynku pracy. Polskie prawo jest jednak niezbyt łaskawe, dlatego też wiele robiących karierę dziewczyn nie chce całkowicie rezygnować z pracy zawodowej; do biura przychodzą niemal do samego końca ciąży lub wybierają możliwość pracy zdalnej. Pracodawcy niezbyt przychylnym okiem patrzą na CV kobiet, a niekiedy zdarza się, że młoda mama nie może liczyć na stanowisko w swojej dawnej firmie… Na szczęście ten proceder jest już coraz rzadziej spotykany – powrót do pracy po urlopie macierzyńskim wcale nie jest aż taki straszny, jak go malują! Oto parę wskazówek, by uczynić go łatwiejszym!

Mama wraca do pracy

Urlop macierzyński to czas, który kobieta poświęca 100% swoim pociechom – ich wychowanie i opieka nad nimi jest jednym z najbardziej wyjątkowych momentów w życiu. Z początku rozłąka z maluchem może być ciężka, ale warto zadbać o kilka kwestii, które znacznie ułatwią powrót do pracy. Na kilka miesięcy przed nim warto jest umówić się na spotkanie z pracodawcą i przedyskutować z nim sprawę ponownego zatrudnienia. Na początek dobrze jest poprosić go o mniejszą ilość obowiązków lub elastyczny czas pracy (np. wykonywania części w formie zdalnej) – w ten sposób będzie łatwiej pogodzić rolę zawodową z zadaniami supermamy. Choć w Polsce jest to wciąż rzadka praktyka, warto o nią poprosić: możliwość pracy zdalnej, na część etatu lub w innych niż wcześniej godzinach z pewnością będzie dobrym pomysłem!

Po drugie, pozwól sobie na lekką rozgrzewkę! Nie rzucaj się od w wir pracy, nie umawiaj spotkań godzina po godzinie i nie jedź w delegację tuż po powrocie. Daj sobie czas, by przypomnieć sobie dawne obowiązki, dostosować się do obowiązującego trybu działania, Być może podczas Twojej nieobecności parę rzeczy uległo zmianie i musisz się z nimi oswoić; to nie tylko pomoże Ci spokojnie się wdrożyć w nowe projekty, ale i pomoże lepiej się zorganizować.

O czym jeszcze warto pamiętać? Urlop macierzyński nie oznacza całkowitego odcięcia się od pracowych znajomości – staraj się utrzymywać kontakty z ludźmi ze wspólnego pokoju lub działu. Dzięki temu będziesz na bieżąco z tym wszystkim, co dzieje się w firmie, a po powrocie nie będziesz czuła się obca, niepoinformowana.

Jak wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim?

Jaki jest najtrudniejszy moment powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim? Kobiety jednoznacznie wskazują: rozłąka z dzieckiem! O ile w pierwsze miesiące poświęcają w 100% swoim pociechom, wracające do biura młode mamy muszą stawić czoła konieczności zostawienia ich pod opieką innej osoby: partnera, dziadków lub niani… I jak tu się nie denerwować? Spokojnie, są na to sposoby – pamiętaj o tym, że nowa sytuacja może być również stresującą dla dziecka. Stopniowo przyzwyczajaj je swojej nieobecności; musi ono mieć poczucie, że owszem, mam nie spędza z nim już tyle czasu, jak poprzednio, ale wciąż jest obecna. Dobrym pomysłem jest np. wprowadzenie regularnych posiłków czy stałych godzin usypiania – równy rytm pomoże dziecku dobrze poczuć się w każdych warunkach, nawet bez mamy.

Ustal także podział obowiązków wraz ze swoim partnerem: z jednej strony jest to opieka nad dzieckiem, z drugiej zaś prowadzenie domu, zakupy, sprzątanie… Dotychczasowy model życia musi ulec zmianie – to naturalna kolej rzeczy w przypadku kobiety wracającej do pracy po urlopie macierzyńskim! Weź też po uwagę, że czasy się zmieniły, a wielu ojców chce się aktywnie angażować w opiekę i wychowanie swojego dziecka. Raz posprzątasz Ty, innego dnia Twój partner; to samo dotyczy np. gotowania, wizyt u lekarza czy nocnego wstawania, by zmienić pieluszkę. Pozwól wykazać się swojemu partnerowi, na pewno i on potrafi się dobrze zająć dzieckiem pod Twoją nieobecność!

Kolejny krok, by powrót do pracy po urlopie macierzyńskim był łatwiejszy? Jeżeli Twoja pociecha jest już na tyle duża, by mogła uczęszczać do żłóbka lub przedszkola, wybierz placówki blisko miejsca, w którym mieści się firma. Nawet jeśli pojawi się jakiś problem, odbiór dziecka będzie o wiele łatwiejszy i zajmie mniej czasu. Pamiętaj też, że na całym świecie wiele mam łączy karierę zawodową z udanym życiem prywatnym – wychowanie dzieci i rozwój zawodowy jednocześnie są możliwe. Na pewno dasz radę: najważniejsze są dobre nastawienie, skuteczny podział obowiązków oraz świadomość, że to się uda!

 

 

 

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.