Powietrze w pomieszczeniach biurowych

oddechOddychanie jest jedną z najważniejszych czynności, którą człowiek wykonuje automatycznie i bezwarunkowo. Dla funkcjonowania naszych organizmów niezwykle istotna jest jakość wdychanego powietrza. Również w pracy, ważne jest, by przebywać w pomieszczeniach o odpowiedniej wentylacji, która umożliwi swobodne oddychanie i pozwoli na zachowanie jasności umysłu.

stan powietrza ma znaczenie. Im bardziej pomieszczenie jest przeludnione, tym więcej w nim dwutlenku węgla. Nie bez znaczenia są również urządzenia biurowe – komputery, drukarki, kopiarki, których działanie wpływa na jakość powietrza. Powietrze znacząco obniża swą wartość, a jego higiena jest znacznie mniejsza. Po 10 minutach w przeludnionym miejscu zamkniętym, o ograniczonej powierzchni, jego skład ulega zmianie i daleko jest mu do składu świeżego powietrza zewnętrznego. Właśnie dlatego niezwykle istotne jest zadbanie o odpowiednią wentylację pomieszczeń biurowych.

powietrze w biurzeJakość powietrza wewnętrznego (IAQ – Indor Air Quality) definiowana jest jako środowisko, w którym wymagania człowieka, jak np.: ilość świeżego powietrza, brak przykrego zapachu, są zapewnione. Odpowiednia jakość powietrza wpływa również pozytywnie na efektywność wykonywanej pracy. Świeże powietrze o dobrej jakości zapewnia odpowiednie dotlenienie mózgu, a co za tym idzie wpływa na procesy myślowe. Odpowiednie powietrze jest więc niezbędne w umysłowej pracy biurowej.

Istnieją różne metody zapewniające poprawę jakości powietrza:

  • zredukowanie źródeł zanieczyszczenia powietrza,
  • doprowadzenie powietrza zewnętrznego, dzięki odpowiedniej wentylacji w pomieszczeniu,
  • oczyszczenie powietrza znajdującego się wewnątrz budynku – za pomocą urządzeń wyposażonych w odpowiednie filtry.

Dobrym rozwiązaniem będzie również rozsądne usytuowanie niezbędnych do pracy urządzeń biurowych. Najlepiej byłoby umieścić je w zamkniętych pomieszczeniach wyposażonych w dobrej jakości system wentylacji. Jeżeli jednak nie da się tego spełnić, należy umieścić takie urządzenia poniżej kratek wywiewnych, by zanieczyszczenia się nie rozprzestrzeniały.

Ważna jest również umiejętność prawidłowego oddychania, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę. Wpłynie to korzystnie i na stan zdrowia, i na samopoczucie. Oddech powinien być przede wszystkim głęboki, dzięki czemu wszystkie komórki organizmu otrzymają odpowiednią ilość tlenu.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.