Porządek na biurku – jak zacząć i się tego trzymać

W miejscu pracy spędzamy większość dnia, najczęściej siedząc przed ekranem komputera, a biurko staje się naszą wizytówką. Warto zatem, aby zawsze było czyste, zorganizowane i uporządkowanie. Nie chodzi tylko o względy wizerunkowe – w idealnej harmonii zdecydowanie łatwiej się skoncentrować niż w bałaganie. Sprawa nie jest jednak taka prosta. O ile zrobienie porządków nie sprawia problemu, znacznie trudniej będzie utrzymać taki stan. Na szczęście znamy na to sposoby!

Czy schludne biurko faktycznie pomaga w pracy?

Miłośnicy artystycznego nieładu twierdzą, że aby czuć się dobrze w biurze, potrzebują swobody i łatwego dostępu do przeróżnych rzeczy – z tego powodu trzymają wszystko na blacie. Czy rozgardiasz na biurku jest zatem wyrazem indywidualizmu? Zdecydowanie nie, a wręcz przeciwnie: odgrywa rolę zręcznej wymówki. Pracodawca oczekuje od swoich podwładnych profesjonalizmu i efektywności. Zbyt domowe warunki w miejscu wykonywania służbowych obowiązków tak naprawdę nie służą skupieniu, a bałagan niesie ze sobą straty – przeważnie czasu, a nawet pieniędzy! Ile razy zdarza się przecież zgubić ważne dokumenty, które mogą trafić w niepowołane ręce? Organizacja biurka to całkiem poważna sprawa – największe korzyści będzie miał z niej sam pracownik.

Porządek na biurku – jak się za to zabrać?

W pierwszej kolejności warto zrobić dokładną segregację przedmiotów – wyrzucamy wszystko, co przestało być nam potrzebne, bez skrupułów! Zostawiamy tylko niezbędne rzeczy, część z nich chowamy do szuflad, a na blacie zostawiamy tylko te, które są niezbędne do szybkiej i wydajnej pracy. Dzięki temu nieistotne drobiazgi nie będą rozpraszały naszej uwagi. Nie można zapomnieć oczywiście o dokumentach, które również trzeba uporządkować. Najlepiej wyposażyć się w profesjonalne segregatory i odpowiednio podpisane teczki, wówczas sprawnie uporamy się z firmowymi papierami.

Każdemu z nas zdarza się zjeść drugie śniadanie przy biurku, szczególnie gdy terminy gonią, szef jest zdenerwowany, a my chcemy zaoszczędzić kilka cennych minut. Lepiej unikać takich praktyk i nie spożywać żadnych posiłków przed ekranem komputera. Dlaczego? Unikniemy w ten sposób wszechobecnych okruszków i zalegających naczyń na naszym stanowisku.

Jak utrzymać czyste biurko – praktyczne wskazówki

Skoro wiemy już co nieco o organizacji najbliższej przestrzeni, pora zająć się kwestią utrzymania wypracowanego efektu nienagannego porządku – trwa on zazwyczaj niestety tylko dwa lub trzy dni, ale nie musi tak być! Poniżej przedstawiamy kilka rad – ich zastosowanie pozwoli zachować idealnie uporządkowane biurko, a ład wejdzie nam w krew!

  • Spraw sobie ładne i nowoczesne biurko

Nie jest tajemnicą, że znacznie bardziej szanujemy rzeczy, które po prostu nam się podobają. Nie ma znaczenia, o jakie przedmioty chodzi – dokładnie taka sama zasada tyczy się również mebli biurowych. Oczywiście nie zawsze mamy możliwość ich wymiany, ale warto podsunąć szefowi taki pomysł. Wbrew pozorom to bardzo dobra inwestycja. Ergonomiczne biurko wraz z możliwością wyboru różnych elementów sprawi, że znajdziemy miejsce na wszystkie niezbędne akcesoria, a przy tym będzie nam wygodnie i komfortowo – nie ma lepszej motywacji do utrzymania porządku!

Meble biurowe KOMO

Meble biurowe KOMO

Meble biurowe POLO

Meble biurowe POLO

Meble biurowe VEGA

Meble biurowe VEGA

  • Usuń rozpraszacze, dodaj inspiracje

Sterty dokumentów, papierki po cukierkach czy brudne kubki nie pozwalają na pełne skupienie i skutecznie odwracają uwagę od obowiązków. Zamiast nich lepiej zaopatrzyć się w kilka gadżetów działających motywująco i wprowadzających dobrą energię. Może to być, np. obrazek z ulubionym cytatem, wazon z kwiatami lub ceramiczna figurka przynosząca szczęście.

  • Miej blisko siebie kosz na śmieci

Aby utrzymać czystość na biurku, należy właściwie urządzić miejsce pracy. Jeśli kosz na śmieci znajduje się na drugim końcu pomieszczenia, z pewnością nie będziemy wyrzucać zbędnych papierków od razu i wszystko zacznie gromadzić się na blacie.

  • Pozbądź się samoprzylepnych karteczek

Robienie bieżących zapisków pomaga w codziennej organizacji służbowych zajęć. Najczęściej robi się je na małych kartkach, które zawsze są pod ręką. Niestety to one tworzą znaczną część biurkowego chaosu! A po pewnym czasie łatwo można zgubić się we własnych notatkach. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie prowadzenie notesu. Na koniec dnia wystarczy zrobić małe podsumowanie, aby zamknąć wszystkie sprawy. Odszukanie informacji zapisanej w zeszycie zajmie nam tylko kilka chwil.

  • Wykorzystuj szuflady

W utrzymaniu porządku przeszkadza nam zbyt duża ilość rzeczy przetrzymywanych na blacie. Tymczasem warto pochować nie tylko teczki z dokumentami i katalogi, ale również pisaki, zszywacz czy taśmę klejącą. W razie potrzeby wystarczy tylko otworzyć szufladę i wyciągnąć potrzebne akcesoria.

  • Sprzątaj na koniec każdego dnia

Jeśli zależy nam na utrzymaniu czystości na biurku, musimy nauczyć się regularności. Najlepiej po każdym dniu pracy usuwać zbędne dokumenty lub wydruki, przybory odkładać na miejsce i zetrzeć kurz. Rano będzie na nas czekać zadbana przestrzeń – szybko zorganizujemy swoją pracę i w skupieniu zaczniemy działać ze zdecydowanie lepszym samopoczuciem! Raz w miesiącu warto przeprowadzać generalne porządki.

Przeczytaj też: Polityka czystego biurka w biurze

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.