Pomieszczenie socjalne miejscem szczególnej integracji

28 czerwca, 2012

Dzień pracy najczęściej rozpoczynamy od przygotowania mocnej, aromatycznej kawy, która szybko postawi nas na nogi oraz spożycia lekkiego śniadania, by dobrze funkcjonować. Często, robimy to przy biurku, mając wokół siebie sterty różnych, ważnych dokumentów, a okruszki chleba zasypują nam klawiaturę. Są to argumenty przemawiające za wygospodarowaniem w biurze tzw. pomieszczenia socjalnego, gdzie pracownicy mogliby spędzać przerwę czy przygotować się do efektywnej pracy.

Jak wynika z przepisów prawa pracy, pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia swoim pracownikom pomieszczenia socjalnego, czyli miejsca, w którym mogliby wykonywać opisane czynności. Reguluje to rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Kiedy już wiemy, że takie pomieszczenie w miejscu pracy jest obowiązkowe, nasuwa się kolejne pytanie: co powinno się w nim znajdować?

szafka skrytkowa

Każdy pracownik w czasie przerwy powinien mieć zagwarantowane indywidualne miejsce siedzące przy stole. Co ciekawe, jak wynika z rozporządzenia, do zapewnienia miejsc siedzących nie można wykorzystywać ławek. Pracownik musi mieć możliwość podgrzania posiłku, niezbędne są więc przystosowane do tego urządzenia podgrzewające jak np. kuchenki mikrofalowe, oraz zlewozmywaki do zachowania niezbędnej higieny. Przy każdym zlewie powinny znajdować się ręczniki jednorazowe lub suszarka do rąk. Bardzo ważnym elementem wyposażenia pomieszczenia socjalnego są zamykane szafki, w których pracownicy mogą przechowywać swoje rzeczy osobiste czy artykuły spożywcze.

W ofercie Contino można znaleźć szeroki wybór szafek socjalnych, dzięki którym w każdym pomieszczeniu socjalnym będzie panował ład i porządek. Na wyróżnienie z pewnością zasługuje dziesięciodrzwiowa szafa skrytkowa BHP/10 z otworami wentylacyjnymi we wszystkich, pojedynczych drzwiach. Każda skrytka jest blokowana zamkiem krzywkowym, co gwarantuje bezpieczne przechowywanie rzeczy osobistych. Umieszczenie kilku takich szaf w pomieszczeniu socjalnym pozwoli na lepsze zorganizowanie, gdyż każdy pracownik będzie mógł otrzymać własną szafkę.

Trzydrzwiowa szafa ubraniowa BHP/3 wyposażona w półkę, wieszaki boczne oraz drążek na wieszaki ubraniowe pozwoli na przechowywanie odzieży. Ciekawym rozwiązaniem są też dwudrzwiowe szafy ubraniowe BHP/2Ł z ławeczką, która może być pomocna podczas zmiany obuwia. W każdej szafie socjalnej firmy Contino znajdują się otwory wentylacyjne oraz zamki krzywkowe.

szafki socjalne

Do pomieszczenia socjalnego mają dostęp wszyscy pracownicy. Powinno być to miejsce przyjazne, czyste, dobrze zorganizowane. Jest to miejsce przeznaczone do spożywania posiłków czy nieformalnej integracji zespołu pracowników. To właśnie tam, ludzie codziennie spotykają się na wspólnej kawie czy śniadaniu, omawiają pracę, dzielą się spostrzeżeniami. Dzięki takiej integracji praca staje się przyjemniejsza, a co za tym idzie bardziej efektywna.

zestaw 8_promocja_bialy wisnia

stol krzesla

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.