Pokaż mi swoje biurko, a powiem Ci kim jesteś

Biurko KOMOWiele osób pracujących w biurach nie przywiązuje dużej wagi do wyglądu swoich biurek. Często można na nich znaleźć wiele dokumentów, kartek z notatkami itp. Pracodawca i współpracownicy mogą jednak patrzeć na pracownika przez pryzmat stanowiska pracy i to właśnie na podstawie wyglądu biurka oceniać cechy jego charakteru.

Naukowcy twierdzą, że chaos na biurku jest odzwierciedleniem chaosu jaki panuje w myślach. Osoba zorganizowana, utrzymująca porządek jest w związku z tym postrzegana jako pracownik z jasno określonymi celami.  Z drugiej jednak strony, taki chaos można zinterpretować na inny sposób. Porządek i brak zbędnych przedmiotów może świadczyć o dyscyplinie pracownika. Ale może też sprawić, że właściciel biurka zostanie uznany za osobę, która nie poświęca zadaniom zbyt wielkiej uwagi albo nawet w ogóle nie pracuje. W związku z tym osoba, która ma na swoim biurku nieporządek, ale taki który wynika z wielu notatek, dokumentów, może być uważana za szczególnie zaangażowaną w pracę. Najważniejsze jest, by właściciel chaosu potrafił się w nim odnaleźć.

Biurko, na którym można odnaleźć kartki z zadaniami ułożone np. chronologicznie, według ważności zadań, wskazuje na dobrą organizacje, ale może też świadczyć o słabej pamięci pracownika. Różnie odbierane są też zdjęcia rodziny. Z jednej strony świadczy to o przywiązaniu do rodziny, a tym samym relacji międzyludzkich, co zdecydowanie jest plusem, ale z drugiej, pracodawca może obawiać się, że pracownik nad pracę zbytnio przedkłada obowiązki rodzinne, co może być kłopotliwe w sytuacji kryzysowej.

Obecność pocztówek przysłanych od współpracowników, prezentów i gadżetów od kolegów i koleżanek też może świadczyć o pewnych cechach pracownika. Ich obecność może być dowodem dobrych relacji między pracownikami, którzy utrzymują kontakty także poza pracą.

Należy pamiętać, że to co pracownik przechowuje na biurku może mieć spory wpływ na relacje ze współpracownikami i sposób w jaki postrzegają daną osobę. Należy więc szczególnie uważać na osobliwe przedmioty, które nie każdemu mogą przypaść do gustu.

Prawdą jest, że wygląd biurka wysyła do otoczenia pewnego rodzaju informację o nas samych. Jak ogólnie wiadomo, pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, i jeśli jest dobre, warto postarać się by je utrzymać. Warto dbać o własne biurka, bo może przynieść to wiele korzyści.

Przeczytaj także:  Jak dbać o meble biurowe?

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.