Plusy i minusy open space

17 listopada, 2011
Stanowiska CALL CENTER

System open space ma wiele plusów i minusów. Sprawia, że pracownicy w firmie stają się jednym organizmem, wspólnie tworzą zintegrowaną całość. Jednak z pewnością pozbawieni są prywatności, wskutek czego zatracają swoją indywidualność i odrębność. Jak więc sprawić by ta otwarta przestrzeń funkcjonowała prawidłowo, bez szkody dla pracy i pracowników?

Śmiało można by stwierdzić, iż open space to nowa generacja wyposażenia wnętrz biurowych, zarówno ze względu na prostotę konstrukcyjną, funkcjonalność, jak również ergonomię. Skupmy się więc na zaletach open space.

Zalety wnętrza typu open space

Bez wątpienia otwarta przestrzeń biurowa poprawia efektywność komunikacji między ludźmi – na bieżąco możemy reagować na to, co robią i mówią inni. Ponadto, właśnie w taki sposób budowana jest tożsamość w firmie, a także widoczne jest tworzenie się silniejszych więzi międzyludzkich. Sami menadżerowie podkreślają pozytywne aspekty zastosowania modelu typu open space. Akcentują przede wszystkim wzrost skuteczności oraz porozumiewania się w firmie. Oczywiście nie bez znaczenia jest optymalizacja wykorzystania powierzchni biurowych. Co więcej, kiedy pracodawcy decydują się na open space, oszczędzają średnio do 20% na kosztach urządzania biur.

biurka Idea

Udowodniono także że wykorzystanie dużych otwartych przestrzeni biurowych sprawdza się w organizacjach, które preferują mały stopień interakcyjności i niski stopień autonomii pracowników. Personel tego typu firm jest nastawiony na realizację cząstkowych celów, zwykle wykonując odgórnie zlecone zadania.

Rozwiązania typu open space można spotkać w centrach telemarketingu i telefonicznej obsługi klienta (call center) oraz w dużych działach finansowo-księgowych ale również w biurach, w których pracownicy opierają swoje zadania na dużej interakcyjności.

W ten sposób powstają enklawy wydzielone od innych działów firmy za pomocą niższych ścian czy dźwiękoszczelnych ekranów, dające możliwość członkom danego zespołu dużej komunikacji pomiędzy sobą. Charakterystycznym zastosowaniem tego typu powierzchni jest organizacja firm wykonujących zadania wymagające pracy twórczej wielu osób, np. w agencjach reklamowych, biurach projektowych, w działach marketingu i PR.

Wady wnętrza typu open space

Open space bez wątpienia ma też wady. Badania wskazują, że aż 90% pracowników źle ocenia wpływ otwartych przestrzeni na ludzką kondycję: zarówno psychiczną, jak i fizyczną Nieustanny hałas potęgujący poczucie zmęczenia, brak prywatności, czy presja otoczenia, wszystko to nie sprzyja zwiększeniu efektywności pracy, a jedynie potęguje stres i zaburza koncentrację. Według naukowców, miejsca pracy bez ścian i drzwi sprawiają, że ludzie są bardziej zestresowani i mniej produktywni. Co więcej, cierpią na nadciśnienie, a także częściej zapadają na choroby wirusowe.

meble biurowe FOCUS

Prawdopodobnie zarówno sceptycy jak i entuzjaści rozwiązania open space mają trochę racji po swojej stronie, jednak model ten funkcjonuje i będzie funkcjonował, w związku z czym należy dołożyć wszelkich starań, by spełniał wymogi, które zapewnią efektywną pracę.

 

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.