Organizacja miejsca pracy kluczem do sukcesu

6 czerwca, 2012

Pracując często nie przykładamy wagi do tego jak wygląda miejsce naszej pracy. Okazuje się, że jeśli przestrzeń ta jest nieuporządkowana i niezaplanowana, nasza praca może być mniej efektywna i bardziej męcząca. Chaos i problemy organizacyjne bowiem nas dekoncentrują i wpływają na nas negatywnie. Przedstawiamy więc powody dla których warto dbać o porządek w miejscu pracy i podpowiadamy jak to zrobić.

Utrzymanie porządku w biurze wymaga zaplanowania i dobrej organizacji miejsca pracy. Niezwykle ważna jest prawidłowo zaaranżowana przestrzeń z systemami mebli, które wspólnie tworzą zintegrowaną całość, zarówno wizualną jak i funkcjonalną. Co najważniejsze – w miejscu naszej pracy wszystko powinno mieć swoje miejsce.

Odnajdywanie potrzebnych dokumentów w stercie nieposegregowanych umów, faktur, akt na pewno nie wpływa pozytywnie na efektywność. Dlatego w każdym biurze koniecznie muszą znaleźć się regały z segregatorami czy szafki z szufladami kartotekowymi, w których gromadzi się potrzebne dokumenty zgodnie z ich kategoriami.

Macierz Eisenhowera

Na biurku postarajmy się o specjalne przegrody na wszelkie papiery/notatki/zadania i nauczmy się segregować je zgodnie z kwadratem/macierzą Eisenhowera.  Jest to system ułatwiający zarządzanie własnym czasem. Przyjmując założenie, że czas jest zasobem ograniczonym, efektywne zarządzanie nim wymaga wcześniejszego zastanowienia się, co jest dla nas istotne. Dzielimy więc obowiązki na cztery grupy:

 

1. Ważne i pilne,
2. Ważne i mało pilne,
3. Niezbyt ważne i pilne,
4. Mało pilne i mało ważne

Przestrzegając powyższego podziału bardzo szybko okaże się, jak łatwo można zarządzać czasem pracy, by już nigdy nie zabrakło nam go na wykonanie wymaganych zadań.

Czas na porządek – warto na bieżąco usuwać wszystkie niepotrzebne notatki, niszczyć dokumenty.

meble biurowe PRIMUS

meble biurowe PRIMUS

Dzięki dobrze zaplanowanym systemom mebli biurowych możemy ustalić stałe miejsca przechowywania wszystkich dokumentów i artykułów biurowych oraz innych niezbędnych sprzętów. Dzięki rozwiązaniom systemowym nie będziemy tracić czasu na szukanie potrzebnych przedmiotów.

Stosując się do powyższych zaleceń unikniemy całej masy kłopotów wynikających ze zwykłego niezorganizowania. Szybko okaże się, że z biura przestaniemy wychodzić po godzinach, a ciągłe napięcie spowodowane przeświadczeniem o braku kontroli nad obowiązkami zniknie.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.