Nowoczesne rozwiązania i brak ograniczeń – tablice multimedialne

Tablice interaktywne z założenia miały przede wszystkim stanowić skuteczną pomocą dydaktyczną. Ostatnimi czasy mają jednak coraz więcej zwolenników wśród pracowników biurowych. Dla właścicieli oraz menedżerów firm stanowią one doskonałą inwestycję, mającą wpływ na efektywność pracy podwładnych.  Sami pracownicy cenią sobie możliwość korzystania z innowacyjnych i niekonwencjonalnych rozwiązań.Tablice multimedialne, które w Polsce są jeszcze rozwiązaniem uważanym za ekstrawaganckie i rzadko spotykanym, w Europie Zachodniej i USA są standardem. Wnoszą do pracy szereg udogodnień i nowych możliwości – od  podpięcia różnych komponentów (laptopy, komputery stacjonarne , DVD itp.) po nagrywanie i dokumentowanie w czasie rzeczywistym rezultatów pracy całego zespołu. Tablice specjalnie przygotowane pod system operacyjny Windows pozwalają za pomocą różnych gestów przesuwać strony, obracać dokumenty i zdjęcia, powiększać i zmniejszać grafiki. Jest to rozwiązanie znane np. z iPadów. Istnieją nawet tablice, na których mogą pisać dwie osoby jednocześnie.

źródło: https://blog.electronicwhiteboardswarehouse.com

W Brisbane (Australia) firma Telstra Corporation w prawie połowie bo 106 z 220 pomieszczeń  stosuje systemy prezentacji multimedialnej (ponad 50 to tablice multimedialne). Pracownicy tej firmy bardzo chwalą sobie możliwość dokumentowania wyników pracy oraz nowe metody prezentacji. „Ważne było dla nas umożliwienie pracownikom interaktywnej współpracy, a to właśnie zapewniły tablice interaktywne. Gdy zapoznaliśmy pracowników z nowymi technologiami, efekty wzmożonej współpracy zaczęły się pojawiać bardzo szybko” – twierdzi menadżer Telstry ds. zarządzania budynkami.

Przeczytaj: Jak przygotować salę konferencyjną do szkolenia?

Czym się kierować przy wyborze tablicy multimedialnej?

1) Tablica powinna mieć możliwość pisania po niej zmywalnym markerem. Można dzięki temu uniknąć obowiązku włączania komputera w celu zapisania każdej drobnej notatki.
2) Należy zastanowić się, z których funkcji tablicy pracownicy firmy będą najczęściej korzystać – umożliwi to wybór odpowiedniej technologii.
3) Bardzo ważne jest oprogramowanie dostosowane do wymagań konkretnej tablicy.

Rodzaje tablic multimedialnych

  • Optyczne – za pomocą światła ultrafioletowego i specjalnych algorytmów określają położenie markera. Technologia ta pozwala na użycie dowolnego przedmiotu w celu pisania.
  • Laserowe – działają na podobnej zasadzie jak optyczne z tą różnicą, że światło UV zostało zastąpione światłem laserowym. Pisać na nich można specjalnymi markerami zdolnymi odbić laserowe światło dzięki czemu można określić ich położenie.
  • Ultradźwiękowe –  za pomocą umieszczonych w rogach czujników określają położenie markera na podstawie dźwięku jaki wydaje gdy przyłoży sie go do tablicy.
  • Analogowe – Za pomocą dwóch wewnętrznych siatek pod małym napięciem w momencie pisania powstaje punkt styczności, który określa pozycję markera na podobnej zasadzie jak określenie pozycji pionka na szachownicy.
  • Elektromagnetyczne – Są to najpopularniejsze rodzaje systemów. Wewnątrz tablicy znajdują się maleńkie druciki emitujące pole elektromagnetyczne. Podczas pisania specjalny marker w bardzo precyzyjny sposób przerywa to pole. Występują markery pasywne i aktywne (z baterią) – używając drugiego typu, możemy położyć rękę na tablicy nie wysyłając tablicy błędnego sygnału.
  • Front projection – obraz na tablicy powstaje za pomocą osobnego projektora/rzutnika.
  • Rear projection – obraz powstaje za pomocą wbudowanego z tyłu projektora. Rozwiązanie to eliminuje powstawanie cienia, jednak tablice tego typu są większe i droższe.

Zalety tablic multimedialnych

1) Możliwość przeglądania zasobów Internetu w trakcie trwania prezentacji.
2) Opcja zapisywania w formie video relacji z zapisu na tablicy – w szybki i łatwy sposób może zostać udostępniona i przesłana osobom nieobecnym podczas prezentacji.
3) Wszystkie notatki i wykresy zostają automatycznie zapisane na komputerze.
4) Możliwość odczytywania pisma ręcznego za pomocą Optical Character Recognition.
5) Łatwe pozyskiwanie danych z podłączonych do tablicy komputerów, bardzo przydatne przy pracy większej liczby użytkowników.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.