Nietypowe standardy pracy biurowej, które ją usprawniają

16 lipca, 2018

Natłok obowiązków w codziennej pracy oraz trudne wyzwania sprawiają, że czasami nie wiadomo, nad czym skupić się w pierwszej kolejności. Specjaliści z działów HR główkują nad tym, jak skutecznie usprawnić funkcjonowanie całego przedsiębiorstwa. Praca w biurze może przecież przebiegać sprawnie i efektywnie. W tym celu warto poznać kilka standardów, które znacząco ją usprawniają. Szczęśliwy pracownik to przecież więcej korzyści dla firmy.

  • Dłuższe przerwy i wspólne posiłki

Wydawać by się mogło, że na przerwy w pracy czasami brakuje czasu – szczególnie jeśli pilnie musimy wysłać plik lub klient oczekuje na odpowiedź. W takich sytuacjach często skracamy czas przeznaczony na chwilę oddechu i zjedzenie posiłku. Jeśli takie sytuacje zdarzają się nagminnie, zaczynamy czuć się sfrustrowani, nerwowi i rozdrażnieni. Trudniej jest nam się skupić na wykonywanej pracy, więc swoje obowiązki wykonujemy wolniej. Wydłużenie czasu przerwy to paradoksalnie dobry sposób na podniesienie efektywności pracowników. W wielu firmach można zaobserwować wspólną przerwę pracowników, np. na lunch o jednej godzinie, gdzie każdy może się na chwile odprężyć i porozmawiać z kolegami, a później wrócić do pracy ze świeżym umysłem.

  • Wysokiej jakości meble biurowe o ciekawym designie

Dobrze zaaranżowane pomieszczenie z dopasowanym wystrojem oraz profesjonalnym wyposażeniem to otoczenie sprzyjające wytężonej pracy. Odpowiedni klimat i przyjemne, nowoczesne wnętrza wpływają na dobre samopoczucie pracowników. Coraz częściej w firmach stosuje się również otwarte przestrzenie tzw. „open space”, co ułatwia porozumiewanie się i kontakt ze współpracownikami. Profesjonalne meble biurowe, które są ergonomiczne, a dodatkowo wyglądają stylowo i gustownie sprawią, że chęci do pracy są większe, a pracownicy czują się komfortowo.

profesjonalne meble biurowe

profesjonalne meble biurowe

  • Jazda po biurze na hulajnodze?

Wszyscy dobrze wiemy, że stres oprócz tego, że jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia, źle wpływa na efektywność i wykonywane obowiązki. Szczególnie w większych firmach cenne są rozwiązania, które pomagają zminimalizować poziom stresu, a przez to usprawnić pracę. W tym celu tworzy się pomieszczenia sprzyjające relaksowi, gdzie można poczytać książkę, porozmawiać czy po prostu na chwilę się wyciszyć. Bardziej kreatywnym pomysłem jest, np. możliwość przejażdżki na hulajnodze po biurowcu, co raczej nie jest jeszcze często spotykanym usprawnieniem.

  • Wymiana informacji między pracownikami przy pomocy popularnych komunikatorów

Codziennie w pracy wysyłamy mnóstwo maili – do klientów, dostawców, wspólników, a także współpracowników. Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów komunikacji, ale nie koniecznie sprawdzi się w porozumiewaniu wewnątrz firmy. Wiadomość mailową łatwo jest przeoczyć, a odpisanie zajmuje więcej czasu. W firmie często potrzebna jest szybka reakcja, więc coraz częściej stosuje się komunikatory, takie jak skype, które umożliwiają szybką wymianę zdań między pracownikami.

  • Swobodny dostęp do sali konferencyjnej

Sala konferencyjna to bardzo ważne miejsce w każdym przedsiębiorstwie – to tu odbywają się ważne negocjacje, narady czy wspólna praca nad nowym projektem. O ile w dużych firmach takich pomieszczeń jest więcej, w mniejszych zakładach może występować tylko jedna sala konferencyjna. Jest ona wtedy bardzo często zajęta i niedostępna dla pracowników. Tymczasem swobodne korzystanie z tego typu wnętrz, znacznie usprawni pracę – pracownik może tam pomyśleć nad zadaniem w pełnym skupieniu albo przeprowadzić na spokojnie ważną rozmowę z klientem.

krzesla konferencyjne Motto

krzesla konferencyjne

  • Interesujące szkolenia motywacyjne

Do jednych ze standardów pracy biurowej należą również regularne szkolenia motywacyjne przeprowadzane w biurze lub podczas organizowanych przez firmę wyjazdów. To jeden z najpopularniejszych sposobów na zwiększenie efektywności wśród pracowników. Uczestnictwo w warsztatach jest doskonałą okazją do rozwoju osobistego oraz poszerzania wiedzy z danej branży – szczególnie jeśli jest to dziedzina ulegająca dynamicznym zmianom. Szkolenia nie powinny być jednak monotonne i nużące dla pracowników, a raczej pobudzać do kreatywności i zachęcać do dalszych wyzwań.

  • Inspirująca tablica do wymiany pomysłów i wizualizacji projektów

Aby usprawnić codzienną pracę biurową i trochę przełamać monotonię, można zawiesić w sali dużą tablicę korkową lub magnetyczną do pisania markerem, aby zespół na bieżąco zapisywał na niej koncepcje i pomysły albo zaznaczał etapy wykonania projektu wraz z terminami. Pozwoli to lepiej zorganizować pracę i wprowadzić do biura trochę żywszą atmosferę. Tablica może być też oryginalnym elementem dekoracyjnym, który wyróżni pomieszczenie. Ten sposób sprawdzi się najlepiej w branżach kreatywnych.

Cave Work Wall

Cave Work Wall

Dobrze rozplanowana powierzchnia biurowa z profesjonalnym wyposażeniem to już połowa recepty na sukces. Poza tym dobrze jest wprowadzić więcej usprawnień i stworzyć środowisko, w którym pracownicy będą czuli się komfortowo i przyjemnie – wtedy zdecydowanie łatwiej będzie skoncentrować się na pracy.

Przeczytaj także: Jak dbać o meble biurowe?

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.