Nerwy w pracy- 5 porad jak im zapobiec

18 października, 2017

Klienci znowu wyprowadzają Cię z równowagi, boisz się, że nie sprostasz wygórowanym oczekiwaniom szefa i masz trudność z pogodzeniem życia zawodowego z życiem rodzinnym? Stres w pracy to coraz bardziej powszechne zjawisko. Życie w biegu, złe warunki, natłok obowiązków, przemęczenie – to wszystko powoduje, że praca zaczyna się kojarzyć wyłącznie z nerwami. Stres często zaczyna paraliżować jeszcze przed pójściem do pracy, a po powrocie napięcie nie ustępuję przez co najmniej kilka godzin. Jak sobie z tym poradzić? Przedstawiamy 5 porad jak zapobiec nerwom w pracy.

1. Zidentyfikuj stresory

Zastanów się na spokojnie, co w pracy najbardziej Cię stresuje. Czy jest to np. kontakt z klientami, wygłaszanie publicznych prezentacji, może irytujący współpracownik albo po prostu konkretne zadanie, które bardzo Ci nie odpowiada. Kiedy już dojdziesz do tego, co przysparza Ci najwięcej nerwów, pomyśl jak możesz to wyeliminować. Najlepsza może okazać się szczera rozmowa z szefem. Zapytaj, czy może przydzielić Ci inne obowiązki, przenieść do innego działu czy wysłać na szkolenie, które pozwoli Ci opanować umiejętność, z którą masz problem, bądź np. przełamać lęk przed wystąpieniami. Warto również rozpatrzyć możliwość, czy stres nie ma swoich źródeł w innej sferze życia, a przenosi się na pracę. Być może powodują go kłopoty finansowe bądź rodzinne. Pomocna może być już sama rozmowa z bliskimi, wyjaśnienie nieporozumień i uzdrowienie relacji. W przypadku problemów z pieniędzmi, zasadne może się okazać rozważenie skorzystania z pomocy doradcy finansowego.

2. Pamiętaj o odpoczynku

W dzisiejszych czasach codziennością jest wyścig szczurów, ciągła rywalizacja, pracoholizm. Chcemy być jak najbardziej wydajni, boimy się utraty pracy. W pogoni za pieniędzmi często w grę wchodzą nadgodziny, zajęte weekendy, stałe bycie pod telefonem. W tym szalonym biegu często zapominamy, jak potrzebny jest odpoczynek. Jego brak jest przyczyną dodatkowych stresów. Tworzy się błędne koło, ponieważ przez stres spada nasza wydajność, którą znowu próbujemy nadrobić w inny sposób. Aby temu przeciwdziałać, pamiętaj, żeby codziennie znaleźć chwilę dla siebie, z dala od służbowej komórki czy laptopa. Znajdź sobie hobby, spędzaj więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi. Wykorzystaj urlop, od czasu do czasu pozwól sobie na małą wycieczkę, która pozwoli Ci się zresetować. Badania dowodzą, że wypoczęty pracownik nie tylko mniej się stresuje, ale także lepiej pracuje.

Sofa SIGMA

Sofa SIGMA

3. Prowadź zdrowy tryb życia

Praca często zmusza do siedzącego lub stojącego trybu życia. Jeśli cały dzień spędzasz przed firmowym laptopem, a po powrocie do domu znów zasiadasz do komputera lub przed telewizor, z pewnością prawidłowo nie wypoczniesz. Najlepsze rezultaty zauważysz, jeśli postawisz na aktywny wypoczynek. Ruch pozwoli oderwać się od problemów zawodowych, zapomnieć o pracy i oczyścić umysł. Może to być rower, basen czy siłownia lub choćby regularne spacery. Dzięki aktywności dotlenisz mózg, poczujesz się lepiej w swoim ciele, a co za tym idzie, poprawisz swoje samopoczucie, zmniejszając stres. Pomocna może być także zmiana diety. Zrezygnuj ze słodkich, tłustych przekąsek w pracy. Zła dieta powoduje ociężałość, zmęczenie, sprzyja nerwowości. Przerzuć się na warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste, a zauważysz, że poczujesz się lepiej i ograniczysz skutki stresu.

4. Uporządkuj swoje biurko

Porządek dookoła to porządek w głowie – to stara zasada, która sprawdza się także w pracy. Nagromadzenie niepotrzebnych rzeczy w Twoim otoczeniu może powodować utratę koncentracji i uczucie dyskomfortu. Widok bałaganu w miejscu pracy wyzwala jedynie chaotyczne myśli, przytłacza i odrywa od obowiązków. Staraj się dbać o porządek na biurku i wokół niego. Segreguj dokumenty, dzięki czemu zmniejszysz zalegające sterty papierów i zaoszczędzisz sobie nerwów, podczas szukania konkretnego egzemplarza. Skuteczne z pewnością okaże się zaplanowanie regularnego sprzątania. Postanów sobie np., że uporządkujesz biurko na koniec każdego dnia. Rano schludny blat będzie gotowy do pracy, a Ty ze spokojem będziesz mógł stawić czoła nowym wyzwaniom i nie będziesz zaprzątać sobie głowy nieładem.

fotel biurowy MOON

fotel biurowy MOON – Grospol

5. Zajmuj się jedną rzeczą na raz

Często zdarza Ci się jednocześnie rozmawiać przez telefon, robić coś na komputerze, podpisywać umowę i przy okazji przygryzać kanapkę? Robienie wielu rzeczy na raz wcale nie zwiększa Twojej efektywności. Wręcz przeciwnie, sprawia, że nie jesteś w stanie skoncentrować się na jednym zadaniu, wykonujesz je niedbale, a potem często musisz poprawiać. W efekcie zwykle wszystko robisz dłużej i w roztargnieniu, powodując narastanie nerwów. Dokładne rozplanowanie swoich obowiązków pozwoli Ci skupić się na jednej czynności jednocześnie. Wykonując zadanie postaraj się myśleć wyłącznie o bieżącej pracy, nie wychodź myślami w przyszłość. Ta praktyka umożliwi Ci na rzetelne wywiązanie się z powierzonych zadań, ograniczając przy tym poziom stresu. Poczujesz, że twoja praca stała się bardziej usystematyzowana i wydajna, a Ty spokojniejszy.

 

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.