Muzykoterapia za biurkiem

Muzyka, dziedzina sztuk pięknych, jest nieodzownym elementem życia każdego człowieka. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z jej właściwości. Podstawową funkcją muzyki jest wpływanie na ludzką psychikę poprzez dźwięk. Muzyka wyzwala wszelakiego rodzaju emocje: złość, gniew, smutek, rozdrażnienie, ale także radość, beztroskę czy spokój. Przywołuje wspomnienia, zarówno te złe, jak i dobre. Prawidłowo dobrana do miejsca i czasu jest w stanie uspokoić, zrelaksować oraz zmotywować do działania. Czy muzyka może być zatem lekiem na stres, apatię oraz rozdrażnienie, z którymi muszą niejednokrotnie zmagać się pracownicy biurowi?

Muzykoterapia czyli dziedzina terapii posługująca się muzyką lub jej elementami w celu przywracania zdrowia lub poprawy funkcjonowania osób z zaburzeniami psychicznymi, fizycznymi bądź emocjonalnymi jest coraz częstszą formą terapii. Elementy muzykoterapii można stosować wszędzie: w domu, samochodzie, szkole, biurze.

Podstawową zasadą muzykoterapii jest odpowiedni dobór muzyki. Instrumentalna, poważna oraz orientalna może uspokoić, rozluźnić, a nawet poprawić samopoczucie poprzez zniwelowanie zmęczenia oraz bólu głowy. Podobne właściwości posiadają nagrane odgłosy natury. Przy strukturze biur typu open space należy pamiętać o współpracownikach. Ze względu na otwartą przestrzeń, poziom hałasu w takim biurze jest bardzo duży. Relaksując się słuchając radia należy pamiętać, że to, co na jednych działa pobudzająco, innych może rozpraszać, dekoncentrować, rozdrażniać, a nawet wywoływać migreny. Rozwiązaniem mogą być ścianki działowe, dzięki którym poziom hałasu się zmniejsza.

W przypadku zamkniętych pomieszczeń, gdzie każdy pracownik dysponuje swoim biurem, terapia poprzez dobrze dobraną muzykę może podnieść efektywność pracy. W czasie przerwy dobrze jest także przewietrzyć pomieszczenie, w którym się przebywa. Trzeba jednakże pamiętać, że muzykoterapia nie polega na ciągłym słuchaniu muzyki – po kilku godzinach można odczuwać bóle głowy oraz rozdrażnienie i zmęczenie co w konsekwencji wywołuje stres.

Podsumowując, chcąc stosować elementy muzykoterapii w biurze należy pamiętać o zasadzie złotego środka. Odpowiednio zastosowana muzyka zredukuje poziom stresu, poprawi samopoczucie, zmotywuje do działania, usprawni procesy myślowe, ureguluje krążenie krwi oraz cykl oddechowy, a nawet jest w stanie poprawić przemianę materii. Muzyka ponadto działa kulturo twórczo oraz pomaga przełamywać bariery. Jej dydaktyczno-poznawczy charakter pomaga walczyć z nieśmiałością oraz kompleksami.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.