Moc koloru w biurze

Aranżując biuro, warto pamiętać o odpowiednich barwach ścian. Dobrze dobrany kolor potrafi uspokoić zarówno pracowników jak i klientów oraz partnerów biznesowych, wpływając na ich pozytywny nastrój. Kolor nie powinien odciągać od codziennych obowiązków, aby każdy mógł się skupić na swojej pracy. Wybierając kolory ścian, nie można zapominać o kilku podstawowych zasadach. Widzenie jest subiektywnym procesem, dlatego barwa przedmiotów jest cechą niezwykle zmienną i zależną od kilku czynników. Dobierając odpowiednie ubarwienie ścian, należy zastanowić się nad odcieniem, nasyceniem i jasnością barwy, ale należy pamiętać też o innych czynnikach wpływających na zdolność postrzegania barw.

Ważnym elementem jest oczywiście oświetlenie biurowe. Dużo zależy od jego rodzaju. Nawet biel inaczej prezentuje się przy lampach punktowych, inaczej przy oświetleniu dziennym. Światło jest bardzo ważnym czynnikiem, o którym nie można nigdy zapomnieć dobierając kolor ścian, dlatego zawsze sprawdźmy jak wygląda nasza upragniona barwa w danym pomieszczeniu. Oświetlenie ciepłe (np. żarowe), znakomicie współgra z ciepłymi barwami. Odwrotnie jeśli chodzi o barwy zimne – te najlepiej prezentują się przy oświetleniu zimnym. O oświetleniu pisaliśmy już w tym artykule.

walek malarski

Nie można także zapominać o połysku powierzchni. Im jest ona bardziej połyskliwa, tym barwa wydaje się być bardziej żywszą i jaśniejszą. Swoją rolę, chociaż już nie najważniejszą, odgrywają również przybory malarskie, użyte do pokrycia naszych ścian wymarzoną barwą.Także sam dobór farby ma pewien wpływ na odbiór barwy, dlatego warto poradzić się specjalistów, którzy z pewnością pomogą i doradzą w wyborze odpowiedniej palety barw do naszego biura.

puszki z farba

Kolor działa na podświadomość, dlatego jego dobór to bardzo ważna sprawa. Nie od dziś wiadomo, że czerwień jest utożsamiana z cechą, jaką jest pewność siebie. Kolor żółty to kolor pobudzający komunikatywność. Niestety często prowadzi do pośpiechu, dlatego bardziej pasuje do holu, niż do gabinetu szefa, w którym podejmowane są kluczowe decyzje. Zielony i niebieski uspokajają i łagodzą, wprowadzając tym samym potrzebną niejednokrotnie w biurze harmonię. Fioletowy jest barwą, działająca niezwykle twórczo na nasz mózg. Sprzyja kreatywności. Warto także stosować tzw. barwy ziemi, czyli kolory naturalne – beże, jasne brązy, które są dla oka neutralne.
Decyzja o wyborze barwy jest bardzo złożona. Nie może być podjęta zbyt pochopnie, aby kolor ścian współgrał z meblami i przeznaczeniem pomieszczenia. Na proces jej doboru, warto poświecić swoją uwagę, aby pomieszczenia biurowe były jeszcze bardziej funkcjonalne.

Bravo

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.