Meble dobrej jakości – po czym je poznać?

30 listopada, 2015
meble

Rynek meblowy nieustannie rośnie, a wraz z nim oferta wyposażenia wnętrz domowych i komercyjnych, w tym biurowych. Nie od dziś wiadomo, że im więcej możliwości – modeli, kolorów, producentów – tym trudniejszy wybór. Stając jednak przed tym zadaniem warto poświecić na to nieco więcej czasu, zwracając uwagę nie tylko na estetykę, ale także na jakość wykonania planowanego zakupu mebla.

Poszukując mebli dobrej jakości, które będą służyć przez długie lata, przede wszystkim wypada sprawdzić z jakiego tworzywa zostały one wykonane. Najlepszą opinią cieszą się meble drewniane, zarówno lite, jak i klejone. Najczęściej do ich produkcji wykorzystuje się drewno z drzew liściastych takich jak orzech, brzoza, dąb czy klon. Przedtem jednak materiał ten poddaje się suszeniu, aby pozbyć się całej zawartej wilgoci. Innym rodzajami drewna są te powstałe z drzew iglastych np. z sosny lub jodły. Takie meble wymagają dodatkowej opieki (np. woskowania) ze względu na mniejszą odporność na wgniecenia i zarysowania.

siedziska modus

siedziska modus

Solidnie wykonane meble nie powinny zawierać w swojej konstrukcji żadnych przerw i widocznych luzów. Poszczególne elementy muszą być dopasowane idealnie, co znacznie wpływa na ich stabilność i wytrzymałość. Podczas wyboru mebla warto pamiętać, aby sprawdzić stateczność, ponieważ wiąże się to bezpośrednio z bezpieczeństwem użytkowania. Aby to zrobić wystarczy, w przypadku mebli do przechowywania, wysunąć wszystkie szuflady, otworzyć drzwi i sprawdzić, czy dany mebel się nie przewraca.

Istotnym elementem wpływającym nie tylko na wygląd, ale też na jakość, jest wykończenie mebla. Głównym czynnikiem jest odpowiednio wykonany szlif. Jeżeli w meblu wyczuwa się szorstkie wypustki, znaczy to, że proces ten został wykonany w sposób nieodpowiedni. Co więcej, źle wyszlifowana powierzchnia może doprowadzić do nierównomiernego rozprowadzenia barwnika np. wosku czy lakieru, co wpływa na ogólną estetykę. Odpowiednie wykończenie zapobiega powstawaniu przebarwień oraz plam.

kanapa

kanapa

W przypadku kupna mebli biurowych warto zwrócić uwagę na dodatkowe dogodności jakie zapewnia mebel, w szczególności krzesła, które powinny być ergonomiczne. Siedzisko powinno mieć odpowiednio miękkie siedzisko i szeroki zakres regulacji, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie mebla do sylwetki. Należy pamiętać, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społęcznej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, osoby pracujące przy komputerze muszą mieć zapewnione siedzenie z regulowanymi podłokietnikami oraz podparciem lędźwiowym. Oprócz tego wszelkiego rodzaju meble do przechowywania powinny być wystarczająco duże, aby zapewnić możliwość odpowiedniego segregowania dokumentów. Należy zwrócić uwagę czy szuflady głęboko się wysuwają oraz czy prowadnice działają cicho i posiadają blokady zabezpieczające ich wypadnięcie. Na krawędziach narażonych szczególnie na uszkodzenia powinny być zastosowane obrzeża z ABS lub PCV, co świadczy o dobrej jakości i przedłuża wytrzymałość często używanych mebli.

Dobrej jakości meble często wiążą się z wyższą ceną. Aranżując więc wnętrze biurowe warto zainwestować w porządne wyposażenie zapewniając sobie oraz pracownikom nie tylko przyjazną, ale i bezpieczną przestrzeń do pracy. Odpowiednie tworzywo, konstrukcja, wykończenie oraz funkcjonalność zagwarantuje, że meble posłużą na długie lata.

Sprawdź również – Meble gabinetowe

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.