Urządzanie funkcjonalnego biura, w którym przyjemnie się pracuje, jest nie lada wyzwaniem. Pamiętajmy, że przestrzenie biurowe muszą pełnić również funkcję reprezentacyjną – to jak osoby z zewnątrz postrzegają firmę, buduje jej wizerunek. Z tego względu warto zadbać o spójną, harmonijną przestrzeń w całym zakładzie – zarówno w gabinecie szefa, jak i pomieszczeniach dla pracowników.
Najważniejsza jest spójność stylistyczna
Aby nie pogubić się w trudnym procesie projektowania i aranżowania przestrzeni, co mogłoby wywołać estetyczny chaos, należy zdecydować się na jeden konkretny styl, który stanie się motywem przewodnim w każdym firmowym pomieszczeniu. Urządzimy w nim zarówno biura, sale konferencyjne, toalety, jak i wspomniany gabinet, będący centralnym pomieszczeniem w każdym przedsiębiorstwie. Na jaki styl się zatem zdecydować? Wszystko zależy oczywiście od charakteru działalności oraz wrażeń wizerunkowych, które chcemy uzyskać. Najbardziej popularną stylistyką w aranżowaniu przestrzeni biurowych jest ta nowoczesna, minimalistyczna lub ponadczasowa klasyczna. Trzecie rozwiązanie wybierają najczęściej firmy z tradycją, które mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem na rynku. Z bardziej współczesnych aranżacji korzystają nowe zakłady, branże kreatywne lub korporacje. Obranie jednego kierunku stylistycznego sprawi, że każde pomieszczenie będzie do siebie idealnie pasowało.
Przestrzenie biurowe muszą być funkcjonalne
Poza wyborem stylu aranżacji inną ważną kwestią jest ergonomiczność – w firmie spędzamy większość dnia, często nawet więcej niż osiem godzin. Z tego powodu należy zadbać o komfortowe meble biurowe, dzięki którym będzie można skupić się na wykonywanych obowiązkach bez odczuwania bólów kręgosłupa lub głowy, co znacząco przyczynia się do pogorszenia ogólnego samopoczucia i spadku wydajności. Z tego względu meble biurowe powinny być dobierane w sposób przemyślany. Warto decydować się na te dedykowane do tego właśnie rodzaju pomieszczeń. Jest to gwarancja najwyższej jakości, bezpieczeństwa i komfortu użytkowania przez wiele godzin.
Czytaj też: Meble biurowe na stelażu metalowym – dlaczego warto je wybrać?
Jak powinien wyglądać profesjonalny gabinet szefa?
Do aranżacji gabinetu trzeba podejść ze szczególną starannością – w każdym przypadku powinien być on prestiżowy i wyrafinowany, co skutecznie buduje autorytet. Niejednokrotnie prowadzone są w nim ważne negocjacje z klientami lub spotkania wysokiego szczebla, choć w gabinecie tak jak w biurach nie może zabraknąć przede wszystkim biurka, fotela czy komody na dokumenty. Warto również wygospodarować trochę przestrzeni na przyjmowanie gości. Pomocny okaże się mniejszy stół konferencyjny i kilka gustownych krzeseł. Przy wyborze mebli gabinetowych niezwykle istotny jest ich profesjonalny wygląd. Trudno jest sobie wyobrazić szefa w chaotycznym pomieszczeniu z kolorowym wyposażeniem wnętrza, prawda? Poniżej przedstawiamy kilka przykładów mebli gabinetowych, które stworzą ekskluzywne wnętrze ze smakiem na miarę prezesa:
Jak powinny wyglądać stylowe biura?
Choć gabinet szefa zazwyczaj jest osobnym pomieszczeniem oddzielonym od pozostałych pomieszczeń, nie oznacza to, że wnętrza biurowe mogą zupełnie różnić się od niego aranżacją i wyposażeniem. Są znacznie skromniejsze, ale powinny pozostać w dobrym guście. Z tego względu idealne do biura będą meble drewniane, które potrafią łączyć klasykę z nowoczesnością – poprzez prosty, ale niebanalny design. Trzeba pamiętać, aby wyposażenie biur w pełni odpowiadało potrzebom pracowników oraz branży. Znacznie lepiej jest wybierać stonowane kolory, które nie rozpraszają uwagi, a postawić, np. na mały akcent kolorystyczny w postaci dekoracji lub roślin. Ważne, żeby wybrane meble biurowe nie odbiegały znacząco wyglądem od tych, które znajdują się w gabinecie szefa. Bezpiecznym rozwiązaniem są uniwersalne projekty, które sprawdzą się w większości pomieszczeń i będą wyglądały elegancko:
Kolory, które pasują do większości biur i gabinetów
Spójnie zaaranżowana przestrzeń oznacza sukces w naszych zmaganiach o odpowiedni i stosowny wystrój firmy. Jeśli boimy się odważnych rozwiązań i nie działamy w branży kreatywnej, która może pozwolić sobie na większe szaleństwa aranżacyjne, postawmy na stonowane, naturalne kolory – zarówno na ścianach, podłodze, jak i meblach biurowych. Przeważnie są to brązy, beże, biele i szarości, które prezentują się gustownie i stylowo. Aby przełamać monotonię i uniknąć nudy, można dodać kolorystyczny akcent w postaci obrazu lub wyrazistej sofy.
Stworzenie harmonijnej przestrzeni przy pomocy mebli gabinetowych i biurowych wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Najważniejsze będzie obranie jednego stylu w aranżowaniu wszystkich biurowych pomieszczeń i spójność kolorystyczna. Nie musimy się wtedy obawiać, że gabinet będzie estetycznie odstawał od biur i odwrotnie. Należy jednak pamiętać, że powinien on mieć bardziej prestiżowy charakter. Szukajmy mebli biurowych o podobnym, prostym i ponadczasowym designie – wówczas z pewnością stworzymy funkcjonalne i reprezentacyjne pomieszczenia!