Lato w biurze – jak się do niego przygotować?

15 maja, 2019

Letni sezon zbliża się wielkimi krokami. To doskonały czas na urlop, wypoczynek i cieszenie się słoneczną pogodą. Co jednak w sytuacji, kiedy musimy spędzić upalne dni w firmie? W takim przypadku skwar staje się często nie do zniesienia i znacznie utrudnia skupienie się na obowiązkach służbowych. Na wszystko istnieją jednak sprawdzone sposoby! Sprawdźmy, jak właściwie przygotować się do spędzenia lata w biurze.

Jak przetrwać w pracy podczas wysokich temperatur? Praktyczne wskazówki

Okres wakacyjny kojarzy się głównie z grillowaniem, spotkaniami ze znajomymi, bezchmurnym niebem oraz ciekawymi podróżami – zarówno tymi bliskimi, jak i całkiem dalekimi. Nasze myśli skupiają się wokół życia prywatnego i zdecydowanie ciężej skoncentrować się na wykonywanych obowiązkach. Również latem musimy przecież pracować, bo urlop trwa zazwyczaj tylko dwa tygodnie. Aby czuć się komfortowo w firmie podczas upałów, warto zastosować się do kilku poniższych porad. Oto one:

  • Weź orzeźwiający prysznic o poranku

Już od samego rana należy zadbać o swoje samopoczucie, żeby przygotować się na wysokie temperatury. W tym celu pomocny okaże się chłodny prysznic, który od razu stawia na nogi i pozwoli porządnie się rozbudzić. Do mycia sprawdzą się żele o orzeźwiających nutach zapachowych, np. cytrusowych. Po kąpieli można sięgnąć po nawilżające balsamy z efektem chłodzącym.

  • Zadbaj o odpowiedni ubiór

Latem stawiamy na przewiewne stroje wykonane z lekkich materiałów. Wówczas skóra poci się znacznie mniej, a my czujemy się bardziej komfortowo. Oczywiście trzeba pamiętać, że w niektórych firmach obowiązuje ścisły dress code – w takim przypadku niestety niewiele da się zrobić w kwestii ubrania. Natomiast wszędzie tam, gdzie nie ma ścisłych wytycznych dotyczących wyglądu pracowników, dobierzemy lżejszy strój. Nie powinien on być jednak zbyt kusy i wakacyjny, ponieważ w miejscu pracy należy zachować profesjonalizm.

  • Upewnij się, że klimatyzacja działa

Praca w upale staje się nie do zniesienia zwłaszcza w pomieszczeniach, w których brakuje klimatyzacji. Stwarza to ryzyko nie tylko zmniejszenia efektywności, ale również omdleń i bólów głowy wśród pracowników. Pracodawca musi też pamiętać o regularnym czyszczeniu klimatyzacji. Dzięki temu wysokie temperatury na zewnątrz nie będą powodować kłopotu i zakłócać codziennej pracy.

  • Pij duże ilości wody

Na wakacjach lub w biurze – to  nie ma znaczenia, jeśli chodzi o przyjmowanie odpowiednich ilości płynów. Latem szczególnie ich potrzebujemy. Właściwe nawodnienie organizmu wpłynie na poziom koncentracji i pozwoli na znacznie wydajniejsze wypełnianie swoich służbowych obowiązków. Warto mieć butelkę wody mineralnej zawsze pod ręką.

  • Korzystaj z przerw

Już nawet kilka chwil wytchnienia pomoże nam odpocząć i uspokoić myśli, dlatego nie należy rezygnować z przerw – zwłaszcza latem, kiedy mamy do czynienia z trudnymi warunkami atmosferycznymi. Kilka minut relaksu doskonale wpływa na naszą efektywność i umożliwia szybkie zregenerowanie sił. Wybierz ustronne miejsce, zasiądź wygodnie i delektuj się chwilą.

meble biurowe

sofy i fotele Age

meble biurowe

Social Swing Round

  • Zaplanuj swój dzień pracy

Dobra organizacja zajęć pozwoli znacznie szybciej uporać się ze wszystkimi zadaniami. Odrobina samodyscypliny przyda się w walce z letnim roztargnieniem i rozleniwieniem. Pomoże również zatrzymać myśli o wakacyjnych planach, które potrafią rozkojarzyć nas na długi czas. Tworzenie list, robienie notatek i korzystanie z kalendarza lub aplikacji w telefonie rozwiąże kwestię planowania.

  • Jedz lekkie posiłki

W gorące dni przeważnie nie mamy apetytu na obfite dania i znacznie chętniej sięgamy po owoce lub sałatki. Podczas lunchu lepiej wybierać potrawy lekkostrawne, po których nie będziemy czuli ciężkości na żołądku. Świetnym pomysłem jest przygotowywanie własnych lunch boxów w domu składających się z dużej ilości świeżych warzyw. Latem sprawdzą się również wszelkiego rodzaju koktajle i modne smoothies – są sycące i znakomicie gaszą pragnienie.

  • Wyjdź na świeże powietrze

Przebywając cały dzień w klimatyzowanym pomieszczeniu, nie mamy do czynienia z bezwzględnym upałem, ale tego typu rozwiązanie ma też swoje minusy. Warto więc zadbać o to, aby w biurze był stały dostęp do świeżego powietrza. Podczas przerwy można też wyjść na zewnątrz i odbyć krótki spacer. Przebywanie w towarzystwie zieleni pomoże nam się też zrelaksować i pozbyć bólu głowy.

  • Nie bierz na siebie zbyt wielu zadań

Nadmiar obowiązków i ważnych spotkań nie daje możliwości wytchnienia, co będzie istotne podczas wysokich temperatur na zewnątrz. Starajmy się wykonywać najważniejsze obowiązki w godzinach porannych – wówczas jesteśmy znacznie bardziej efektywni, spokojni i skoncentrowani. Mniej istotne rzeczy zostawmy na popołudnie.

  • Korzystaj z ładnej pogody

Wielogodzinne siedzenie przed ekranem komputera sprawia, że stajemy się zmęczeni, znużeni i nie możemy w pełni wykorzystywać walorów lata. Nic straconego! W oczekiwaniu na upragniony urlop korzystajmy z każdej nadarzającej się okazji, aby naładować baterie. Po pracy udajmy się na spacer, wycieczkę rowerową albo zabierzmy rodzinę na lody. Następnego dnia w firmie z pewnością będziemy mieć znacznie lepszy humor – mimo upałów!

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.