Komfort pracy w biurze a pracy w domu

16 czerwca, 2015
praca w domu czy biurze

Praca w domu wielu osobom kojarzy się głównie z wolnością i brakiem ograniczeń. Praca w biurze to natomiast ciągła kontrola i obowiązek wyrobienia odpowiedniej ilości godzin. A jak jest naprawdę? Każda z tych możliwości pracy posiada zarówno wiele korzyści, jak i niedoskonałości.

Praca w biurze

Praca w biurze wiąże się z tym, że trzeba być gotowym do pracy w wyznaczonym miejscu i określonej porze. Poranne tortury związane z wczesnym wstawaniem mogą jednak okazać się przydatne nawet dla największych śpiochów. Stawianie się w biurze o wczesnej porze stanowi część porannej rutyny, która pomaga w codziennej organizacji czasu pracy. Rutynowy dzień pracy oznacza jasno określony plan działania. Ponadto uważa się, że praca w biurze jest zazwyczaj bardziej produktywna, ułatwia kontakt z ludźmi, pozwala na nawiązanie bliższych relacji z współpracownikami oraz oferuje możliwość pracy u boku najlepszych specjalistów. Do jednej z najważniejszych zalet pracy za biurkiem uznaje się również dostęp do technologii, internetu oraz to, że nie trzeba martwić się o niedziałający sprzęt. Praca ta nie jest jednak korzystna dla osób, które nie są w stanie wysiedzieć kilku godzin za biurkiem, ze względu ma małą aktywność fizyczną w czasie pracy. Większość czasu spędza się na krześle przed monitorem, a niewielka różnorodność pracy może powodować szybkie znużenie. Taka praca jest zwykle bardziej czasochłonna ze względu na dojazdy oraz rozpraszające środowisko biurowe. W pracy w biurze dobrze zatem sprawdzają się osoby o niskiej samodyscyplinie, wymagające zewnętrznej kontroli.

Praca w domu

Praca w domu

Charakterystyczną cechą pracy w domu czyli tzw. zdalnej jest elastyczność czasu pracy. Przy odpowiedniej organizacji i wpasowaniu obowiązków zawodowych w życie prywatne, praca ta może być równie efektywna co praca w biurze. Praca zdalna to praca o dowolnie wybranej porze dnia i miejscu. Nie ma określonych godzin pracy, ustalony jest jedynie termin wykonania zadania. Nie trzeba martwić się o wczesne wstawanie ani o spóźnienia. Samo wykonywanie pracy nie jest w żaden sposób kontrolowane, liczy się natomiast uzyskany efekt końcowy. Praca zdalna daje możliwość pogodzenia obowiązków zawodowych z nauką, wychowywaniem dzieci czy pracą na etacie. Taki system pracy to również oszczędność czasu i pieniędzy. Aby ten system pracy nie okazał się zgubny i zapewniał odpowiednie warunki, warto przygotować w domu odpowiednie stanowisko pracy. Są osoby, które preferują pracę na kanapie, jednak dla tradycjonalistów polecane jest uporządkowane biurko oraz wygodny fotel, który na pewno pomoże skoncentrować się na obowiązkach i zapewni odpowiedni komfort pracy. Mankamentem pracy w domu jest niewątpliwie brak kontaktu z otoczeniem oraz trudność w oddzieleniu obowiązków od życia osobistego. Dlatego w przypadku takiej formy pracy ważne jest ustalenie planu działania, ogromna samodyscyplina i kontrola postępów.

Trudno jednoznacznie określić, który model pracy jest lepszy i bardziej efektywny. Praca w domu jest wygodniejsza, ale stanowi również niełatwe wyzwanie. Znaczącą rolę w ocenie wyższości jednego stylu od drugiego odgrywa subiektywny osąd i preferencje. Od indywidualnych predyspozycji człowieka tj. cechy charakteru, poziom motywacji, dyscypliny zależy, jaki model będzie dla niego najbardziej odpowiedni.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.