Kolory w biurze. Jakie barwy zmotywują do pracy?

Jak stworzyć przestrzeń do pracy, które motywuje do działania i poprawia kreatywność pracowników? Może jakieś zmiany umeblowania lub nowe wyposażenie wnętrza? Zamiast planować wielkie porządki w biurze, pomyśl o… kolorach oraz ich wpływie na poprawę humoru lub spadek energii. Jeśli podczas pracy potrzebujesz nowych inspiracji, baw się barwami!

Jakie kolory dominują w polskich biurach?

W 2013 roku kolorom w biurze przyjrzała się firma Dekoral – przeprowadziła ona badania na temat dominujących w polskich wnętrzach barwom. Jak wynika z ankiet, około 25% pracowników najlepiej czuje się w otoczeniu błękitów i zieleni: to spokojne odcienie, które pozytywnie wpływają na koncentrację. W takiej kolorystyce utrzymanych jest też najwięcej biur, w dodatku z różnych branży: IT, administracja, kultura i sztuka, hotelarstwo czy zdrowie i uroda. Co ciekawe, wielu respondentów wskazywało, że bardzo dobrze pracowałoby się w czarnym wnętrzu – tak twierdzi 22% badanych, głównie z branży kreatywnej, czyli graficy, fotografowie, designerzy. Choć ten kolor jest bardzo ciemny i może wydawać się przygnębiający, wbrew pozorom bardzo dobrze wpływa na koncentrację.

Szafy-biurowe-TYPE

Szafy-biurowe-TYPE

Od jakich barw odchodzi się w biurach? Przemija już moda na akcenty w żywych, jaskrawych kolorach – intensywne odcienie takie jak pomarańcz, limonka i żółć na dłuższą metę nie sprawdzają się w miejscu pracy. Niegdyś były bardzo popularne w branży finansowej (cytrusowe barwy łączono z szarościami, by nieco je złagodzić), ale dziś niewiele biur decyduje się na taką kolorystykę. Pracownicy nie czują się w nich najlepiej, często bywają rozkojarzeni i łatwiej odczuwają zmęczenie. Biorąc pod uwagę fakt, że większość Polaków spędza w biurze ponad 2000 godzin w ciągu roku (dane z poprzedniego roku), należy zadbać o wygodę pracowników poprzez odpowiednią kolorystykę biur. Oprócz tego bardzo ważna jest przyjemna aranżacja przestrzeni: otoczenie wpływa na efektywność i poprawia jakość wykonywanej pracy. W biurze warto postawić doniczki z kwiatami i zagwarantować odpowiednie oświetlenie – zarówno to naturalne, jak i sztuczne.

Kolorystyka biura a wydajność pracy

Kolor ścian, biurowych mebli oraz akcesoriów wyposażeniowych przestrzeni – w pracy wszystkie te elementy mają znaczenie! Jak się okazuje, by zaaranżować kreatywne i zachęcające do działania wnętrze, należy uważnie dobrać barwy: naukowcy przyjrzeli się ich wpływowi na wydajność w pracy i odkryli kilka zaskakujących faktów. Charakter biura, kolory w nim obecne oraz dodatki i inne akcesoria są nie bez znaczenia dla pracujących w nim osób. Oddziałują na psychikę człowieka i jeśli ma on skutecznie wykonywać swoje obowiązki zawodowe, najbliższe otoczenie musi być mu przyjazne. Najłatwiej zacząć właśnie od motywujących do pracy kolorów!

Fotel LightUp 230 jasny szary

Fotel LightUp 230 jasny szary

Choć upodobanie do niektórych barw to kwestia gustu, większość ludzi reaguje na nie w podobny sposób. Sposób percepcji kolorów i ich wpływ na naszą psychikę zbadali naukowcy z Kalifornii i Oslo – niektóre barwy dobrze sprawdzają się jako elementy systemu identyfikacji wizualnej firmy, ale w biurowym wnętrzu już niekoniecznie. Jeśli jest dobrze dobrana, kolorystyka poprawia wydajność pracy i motywuje do działania; niewłaściwe połączenia barw skutkują rozproszeniem uwagi, zmęczeniem, sennością lub chaotycznym zachowaniem.

Wybieramy kolor ścian w biurze

Jakie barwy wybrać do biura, by wzmocnić kreatywność pracowników? Kolorystyka biura powinna zależeć od rodzaju wykonywanej w nim pracy oraz charakteru zatrudnionych osób – zazwyczaj ściany pokojów i gabinetów powinno być utrzymane w jasnych, ciepłych barwach o niezbyt mocnym nasyceniu. Dzięki nim pomieszczenie wydaje się spokojne, przytulne, ale i motywujące do pracy. Nie najlepszym pomysłem są wnętrza jaskrawe czy w ciemnych kolorach: pracownicy często czują się nimi przytłoczeni, łatwo się dekoncentrują i odczuwają dyskomfort. Ponadto przyznają, że w nasyconych, zimnych kolorach odczuwają chłód – nawet jeśli na zewnątrz jest słonecznie i ciepło. Także malowanie całej przestrzeni w jednej tonacji to niezbyt dobre rozwiązanie: monochromatyczne wnętrza sprzyjają monotonii.

meble biurowe TYPE

meble biurowe TYPE-A

Dobór kolorów do biura raczej nie poddaje się trendom, ale mimo wszystko wnętrze można urządzić modnie i funkcjonalnie. Sufity powinny pozostać białe, ale w kwestii barwy ścian jest wiele możliwości. Najwięcej miejsc pracy decyduje się na kolory, które naturalnie występują w przyrodzie – delikatne beże, błękity, zielenie, żółcie – najlepiej wyglądają w połączeniu z drewnianymi, lekkimi meblami czy tekturowymi pudełkami zamiast segregatorów. Dowolność w łączeniu z innymi kolorami sprawia, że jest to najpopularniejszy wybór barw do biura. Drugą opcją są barwy złamane – intensywniejsze niż czyste kolory ziemi i łatwe do połączenia z innymi pastelowymi odcieniami. Dobrze wyglądają w biurach, nie tworzą zbyt silnego kontrastu i nie męczą pracowników. Są doskonałe do miejsc kreatywnych lub przestrzeni coworkingowych.

Przeczytaj też: Czy kolorystyka mebli ma wpływ na wydajność pracownika?

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.