Kolory sprzyjające pracy, czyli jak pomalować biuro

9 lipca, 2014

Przyjazne biuroKolory to kwestia gustu, a o nim się nie dyskutuje. Dlatego dobór koloru, jak też kwestie aranżacji każdego pomieszczenia, to kwestia indywidualna. W przypadku pracodawcy, staje on przed zadaniem doboru takiej kolorystyki ścian w biurze, by w jak największym stopniu sprzyjała ona pracy i koncentracji. Powszechnie wiadomo, że kolory oraz wystrój całego otoczenia ma ogromny wpływ na samopoczucie, a zarazem wydajność i efektowność pracy. Kolor ścian powinien też współgrać z kolorem oraz stylistyką mebli.

Biuro pastelowe

Jaki kolor do biura?

Wiele barw w znaczący sposób wpływa na funkcjonowanie oraz wydajność pracowników, dlatego projektując biuro warto dowiedzieć się, jak poszczególne kolory w biurze mogą oddziaływać na osoby w nim przebywające. Dobór kolorów w miejscu pracy powinien uwzględniać branżę, w której działa dana firma. Mówi się, że kolor czerwony pobudza do działań kreatywnych, ale także do agresji. Podobnie sądzi się, że ciepłe i pastelowe kolory sprzyjają koncentracji. Decydując się na żółtą barwę w biurze warto jednak pamiętać, że niektórym kojarzyć się może z latem, słoneczną pogodą oraz wakacjami, co niekoniecznie może sprzyjać motywacji do pracy. Oddziaływanie koloru uzależnione jest od indywidualnych preferencji. Z pewnością w miejscu pracy dobrze jest unikać nadmiaru barw intensywnych i jaskrawych, niezależnie od specyfiki danej firmy. Warto jednak stosować barwy naturalne, czyli tzw. kolory ziemi (beże i jasne brązy) – są one neutralne dla oczu, dzięki temu wzrok wolniej się męczy. Uniwersalnym i dobrym rozwiązaniem mogą być również biel i szarość z dodatkami czerni.

Miejsce dla pracowników, od których wymaga się kreatywności nie musi koniecznie przypominać najnowszego biura korporacji Google. Wystarczy wzmocnić je czerwonymi bądź innymi „żywymi” elementami czy dodatkami. Wszystko należy jednak aranżować z umiarem, gdyż zbędne elementy mogą rozproszyć nawet najzdolniejszego pracownika. W biurze, w którym potrzebne jest skupienie, koncentracja i uwaga dobrze jest zastosować barwy chłodne i czyste (m.in. biele i szarości), które dodatkowo także mogą wyciszyć pomieszczenie. Warto także pamiętać, że sufity standardowo powinny zostać białe, by nie zakłócały przestrzeni oraz uwagi pracowników.

Kolorowy akcent

Czego unikać przy wybieraniu koloru?

Błędne jest zastosowanie tego samego koloru we wszystkich pomieszczeniach, ponieważ nadmierna monotonia nie sprzyja motywacji. Kolor ścian powinien uwzględniać przeznaczenie pomieszczenia. Gabinet szefa, jak i sala konferencyjna, musi odbiegać swoją kolorystyką od pokoi pozostałych pracowników. Także w tym samym pomieszczeniu można przełamać nudę bawiąc się delikatnie odcieniami czy barwami, pamiętając jednak, by zachować umiar oraz uwzględnić preferencje innych osób.

Dobór kolorystyki powinien uwzględniać oświetlenie pomieszczenia. Zarówno naturalne, jak i sztuczne, gdyż mogą one często wpływać na zniekształcenie barwy. Uwzględnić trzeba także przestrzeń i powierzchnię biura. Wybierając zarówno kolor, jak i rodzaj farby, warto poznać upodobania pracowników, by wspólnie z nimi określić i zdecydować, jakie kolory zagoszczą na ścianach. Ważne jest również, by uwzględnić kolor i styl mebli biurowych.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 10

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.