Klasyczny dresscode

Człowiek schludnie ubrany postrzegany jest jako osoba kompetentna, godna zaufania i pewna siebie. Elegancki wygląd przekłada się również na samopoczucie, zwiększa nasze poczucie własnej wartości. Badania psychologiczne wykazują, że ubiór pracownika może korzystnie ukazać klientom wizerunek firmy oraz podnieść jej wiarygodność.

Dobór stroju zależy od wielu czynników: od specyfiki działalności firmy, od tego, jakie obowiązują w niej zasady oraz od stanowiska pracy. W większości firm, organizacji i biur dowolny strój nie jest mile widziany, panuje zasada dresscode, która określa jak powinniśmy wyglądać w pracy.

Dziś przedstawimy zasady klasycznego dresscode, obowiązujące w urzędach oraz biurach świadczących usługi profesjonalne – finansowe, prawne i podobne.

Mężczyźni nie mają zbyt dużego pola wyboru, gdyż podstawę stroju niezmiennie tworzy garnitur – dobrane spodnie, marynarka oraz krawat. Najlepiej stosować niepisaną regułę „maksymalnie dwa wzory i trzy kolory”, gdyż w przeciwnym razie garderoba będzie zbyt pstrokata. Klasyczne zestawienie ciemnego garnituru, z jaśniejszą koszulą i krawatem, który podkreśla całość jest najlepszym wyjściem.

źródło: trashness.com (garnitury E. Zegna)

Zmorą może okazać się dobór odpowiedniego krawatu, mężczyźni szczupli i wysocy powinni zdecydować się na te nieco dłuższe, które kończą się przy klamrze paska od spodni. Należy unikać jaskrawych kolorów i krzykliwych wzorów. W dzisiejszych czasach białe koszule w środowiskach biurowych najczęściej wybierane są na okazje wyjątkowe. Największą popularnością cieszą się te w odcieniach beży, écru oraz błękitów.

źródło: trashness.com (buty Sutor Mantellassi)

Niezwykle ważne jest obuwie, które często uznawane jest za wizytówkę człowieka. Obowiązkowo powinno być czyste i wypastowane. Najlepiej, by buty były wykonane z naturalnej skóry i by kolorystycznie pasowały do całego stroju. Kolejnymi ważnymi elementami są dodatki takie jak pasek, który jest obowiązkowym elementem spodni garniturowych, oraz opcjonalnie spinka do krawata, spinki do mankietów, zegarek czy okulary.

formal kobieta

Więcej możliwości do eleganckiego zaprezentowania się ma płeć piękna. Etykieta ubioru nie jest w tym przypadku tak rygorystyczna jak u panów. Oprócz klasycznego kostiumu, najlepiej w odcieniach szarości, panie mogą pozwolić sobie na sukienkę w ciemniejszych barwach lub spodnie w kant w zestawieniu z jasną bluzką. Ważne jest by sukienka lub spódnica miały stosowną długość, a wcięcia nie były zbyt głębokie.

W garderobie pań nie może też zabraknąć marynarek i żakietów, najlepiej takich które są ponadczasowe i proste. W przypadku pań trzeba pamiętać by nie przesadzać z biżuterią, która ma tylko akcentować całość stroju a nie zakłócać wygląd całości, maksymalnie dopuszczalne są dwa elementy. To samo tyczy się makijażu, który powinien być skromny i stonowany. Warto wspomnieć, że w przypadku spódnicy czy sukienki wymagane są rajstopy – nawet latem. Buty powinny być przede wszystkim wygodne i reprezentacyjne, wskazane jest także by były zabudowane (z zakrytymi palcami) oraz nie za wysokie.

Nasz strój powinien wręcz krzyczeć: jestem profesjonalistą!

Wiele firm wprowadza tzw. casual friday, który dopuszcza stosowanie nieco większej swobody w ubiorze w piątki. Wtedy możemy pozwolić sobie na nieco więcej nonszalancji – zarówno w krojach jak i w kolorach. Panowie najczęściej wybiorą klasyczne jeansy i koszule (już bez dodatku krawata), panie mogą w piątki zastąpić marynarki sweterkami.

Nasza garderoba odzwierciedla osobowość oraz pozycję, tak więc strój powinien być adekwatny do tego jak chcemy być postrzegani.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.