Jakie biurko wybrać do małego biura?

Niewielki metraż pomieszczeń to spore wyzwanie dla biur – jak zaaranżować małą przestrzeń, by była estetyczna i funkcjonalna? Czym kierować się przy wyborze biurka i czy można znaleźć dla niego jakieś alternatywy? Dziś radzimy, jak mądrze urządzić nieduże biuro!

Wybieramy meble do małego biura

Duże biura mogą pozwolić sobie na odważniejsze rozwiązania, jednak zagospodarowanie małego metrażu jest dość sporym zadaniem. Wielu szefów decyduje się więc na zatrudnienie interior designera i wraz z jego pomocą dobiera odpowiednie meble. Małe biuro ma być estetyczne i  funkcjonalne: w małej, ale gustownie urządzonej przestrzeni znacznie przyjemniej się pracuje. Jego efektywność to przede wszystkim wygodny i przemyślany dostęp do wszystkich sprzętów biurowych (drukarka, ksero, niszczarka do papieru) oraz regałów z dokumentami – każdy z pracowników powinien je mieć w swoim bliskim sąsiedztwie. Wygodne, obrotowe krzesła to podstawa; muszą mieć możliwość regulacji oparcia oraz wysokości i miękkie siedzisko.

Jeśli metraż na to pozwala, można wygospodarować specjalne pomieszczenie do organizacji spotkań (czy to wewnętrznych, czy z klientami) i ustawić w nich fotele lub krzesła. Niewielkie biuro nie może pozwolić sobie na ciasnotę: choć kanapy czy sofy są wygodne i estetyczne, nie sprawdzą się najlepiej. W małej przestrzeni będą sprawiały wrażenie ciężkich i zagracających pomieszczenie.

Wygodne biurko dla wysokiego i niskiego

Bez odpowiednio dobranego biurka nie ma efektywnej pracy – każdego dnia wykonuje się przy nim obowiązki przez około 8-10 godzin, więc musi zapewniać pracownikom maksimum wygody. Nie powinno być ani za niskie, ani za wysokie – jeśli w biurze pracują osoby o zróżnicowanym wzroście, pracodawcy powinni odnotować ten fakt i znaleźć rozwiązanie dopasowane do każdej z nich. Niedopuszczalne jest to, by niewygodne biurko powodowało bóle kręgosłupa, skurcze nóg czy inne problemy związane z postawą.

Bardziej niż swoją własną estetyką, szefowie powinni kierować się dopasowaniem do potrzeb pracowników. Biurko ma być przede wszystkim ergonomiczne, czyli wygodne – powinno mieć tak wyprofilowaną krawędź, by podczas pracy można było oprzeć na nim nadgarstki i łokcie. Najważniejszym jego punktem jest miejsce na komputer lub laptopa oraz myszkę. Na biurku powinno być wygospodarowane miejsce na akcesoria, takie jak długopis, zakreślacze, notatnik,  taśmę klejącą, kalkulator czy nożyczki. W niektórych zawodach zdarza się, że pod ręką trzeba mieć najpotrzebniejsze dokumenty lub kodeksy – na biurku powinno się znaleźć miejsce również na teczki, segregatory lub kwity potrzebne do wystawiania faktur. W niewielkim wnętrzu bardzo dobrze sprawdzą się uniwersalne i funkcjonalne meble Classic – na takim biurku spokojnie zmieszczą się wszystkie ważne przedmioty.

funkcjonalne meble Classic
Ważne jest, by współpracownicy mieli ze sobą kontakt, ale i zachowali trochę przestrzeni dla siebie.
Z myślą o małych, ale dynamicznie się rozwijających biurach przygotowane zostały biurka DUO-O: w razie zwiększenia się liczby personelu wystarczy dołożyć kilka elementów konstrukcyjnych i kolejne stanowisko pracy już gotowe. Dzięki półokrągłej części przy takim biurku spokojnie będzie mogła usiąść druga osoba.

biurka DUO-O

Co zamiast biurka?

A może zamiast tradycyjnego biurka lepiej będzie wybrać sam blat? W małej przestrzeni biura sprawdzi się bardzo dobrze: mocuje się go do ściany za pomocą prostych kątowników. Niekoniecznie trzeba korzystać z firm produkujących meble na wymiar: w wielu sklepach z wyposażeniem wnętrz można znaleźć blaty w różnych kolorach i różnych gatunków drewna. Dzięki takiemu rozwiązaniu w małym biurze zyskuje się bardzo dużo miejsca – pod blatem można umieścić szafki i szuflady, w których umieści się dokumenty.

Świetnym rozwiązaniem dla małej przestrzeni są także biurka z nadstawką. Niegdyś kojarzone tylko i wyłącznie z pokojem ucznia, dziś fantastycznie sprawdza się w biurach o niewielkim metrażu. Na półkach można ułożyć dokumenty, segregatory i inne potrzebne rzeczy.

Biurka narożne to kolejna z propozycji dla małego biura. Dzięki nim efektywnie zagospodarowuje się jeden z kątów: na blacie zmieszczą się zarówno komputer, jak i książki, notatki czy lampka, a  resztę pomieszczenia można przeznaczyć na ustawienie szaf i sprzętów biurowych.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.