Jaki powinien być gabinet prezesa?

22 października, 2018

Każda firma potrzebuje pomieszczenia, które będzie w pewien sposób reprezentowało stanowisko osoby zarządzającej: tak zwany gabinet prezesa to miejsce, w którym meble biurowe muszą być nie tylko najwyższej jakości (mahoń, heban, lite drewno łączone z metalem, szkłem czy granitem) ale i charakterystyczny wygląd, który będzie przywodził na myśl stabilizację, opanowanie czy zaufanie. Wbrew pozorom takie cechy nie oznaczają automatycznie designu mocno klasycznego – równie dobrze może być to styl modernistyczny, nowoczesny, art deco czy minimalistyczny.

Klasyczny gabinet prezesa

Jeszcze do niedawna często dominował stereotyp wnętrza gabinetu dla prezesa, w którym poniemieckie meble przeplatały zwykłe meble do biura, a całości dopełniały ciężkie zasłony w oknach czy rolety. Klasyczne wnętrze tego typu było uzupełnione przez dywan lub wykładzinę i kilka obowiązkowych kwiatków, których pielęgnacją zajmowała się sekretarka. Współcześnie jednak można urządzić ze smakiem także gabinet dla osoby, która preferuje klasyczne rozwiązania – bez popadania w przesadę można przygotować takie wnętrze, które mimo tradycyjnych inklinacji będzie wyglądało na wskroś nowocześnie. Obecny eklektyzm dopuszcza mieszanie stylów, choć w przypadku tego typu przestrzeni trzeba być nad wyraz ostrożnym, by nie popaść w przesadę, która nie jest wskazana ze względu na prestiżowy charakter pomieszczenia. Bez wątpienia jednym z czołowych mebli, które znajdziemy w takim gabinecie, będzie solidne biurko do gabinetu, przywodzące na myśl dawne, bezpieczne na dziesięciolecia rozwiązania (zwykle utrzymane w ciemnych barwach, które znakomicie podkreślą delikatne dodatki z metalu czy kamienia). Do biurka powinniśmy dobrać równie masywne krzesło, które poza wygodą zapewni również właściwy wizerunek siedzącej w nim osoby. Zwieńczeniem klasycznego wnętrza będzie wykorzystanie miękkich dodatków w stonowanych barwach, takich jak dywany, zasłony czy rolety.

Meble gabinetowe STATUS PROSTY

Meble gabinetowe STATUS PROSTY

Nowoczesne zasady urządzania gabinetu

Współczesne gabinety stawiają na nieco inny punkt ciężkości, niż ten, o którym zdążyliśmy już wspomnieć: zamiast kameralnej, dość bezpiecznej i ograniczonej przestrzeni premiują duże powierzchnie bez zbędnych dodatków; rezygnują z miękkich wykładzin na rzecz naturalnych posadzek z desek, parkietu czy kamienia; przyciężkie meble biurowe zastępuje nowoczesnymi, nieraz awangardowymi konstrukcjami, które mają nie tylko być użyteczne, ale też mają sprawiać wrażenie, że nie obcujemy z przeciętnymi przedmiotami, lecz z indywidualnymi działami sztuki. Takie założenia sprawiają, że wiele z gabinetów tego rodzaju może początkowo onieśmielać przestrzenią i formami, jednak nie można odmówić im potężnego oddziaływania na człowieka. Ciekawie wyglądają wszelkiego rodzaju niebanalne zestawienia, w których na przykład awangardowe biurko połączone jest z archaicznym designem fotela obrotowego. Jednak nawet nowoczesne wnętrza tego rodzaju wymagają umiaru i nieco studzą zapał awangardy.

Meble gabinetowe BRAVO

Meble gabinetowe BRAVO

Czego unikać urządzając gabinet szefa?

Jedną z podstawowych zasad przy urządzaniu wnętrz reprezentacyjnych jest unikanie tych rozwiązań, które świetnie sprawdzają się we wnętrzach do codziennych, typowo utylitarnych zastosowań. Niestety, gabinety prezesa nie mogą stanowić jednocześnie wizytówki „szaleństwa” projektanta wnętrz czy samego właściciela. W biznesie, nawet tym opartym o najnowocześniejsze technologie, niezwykle istotne jest poczcie bezpieczeństwa i solidności podstaw, na których budowane są interesy. Tak jak choćby artyście awangardowa pracownia, pełna nietypowych rozwiązań i mocno zindywidualizowana, pomaga w sprzedaży swoich dzieł, tak prezesowi w pełnieniu jego funkcji pomoże gabinet urządzony raczej w duchu bezpieczeństwa, prestiżu, pewnej ekskluzywności i wyważenia. Meble do gabinetu nie mogą zbytnio podkreślać charakteru prezesa, powinny być raczej stonowane i wpisujące się w atmosferę bezpieczeństwa niż artystycznych eksperymentów.

Meble gabinetowe OSKAR

Meble gabinetowe OSKAR

Główne cechy współczesnego gabinetu prezesa

Współczesna sztuka designu pozwala naprawdę na wiele: możemy wybierać skrajnie ascetyczne, nowoczesne czy pełne przepychu meble biurowe, które wraz z dodatkami stworzą gabinet prezesa, w którym zarówno on sam, jak i jego goście będą czuć się komfortowo i bezpiecznie. Na pewno na pierwszym miejscu wśród cech takiej przestrzeni urządzonej w nowoczesnym stylu będzie samo akcentowanie ilości dostępnego miejsca: pomieszczenie powinno być spore, o otwartej przestrzeni, bez niepotrzebnych dodatkowych pokoików, drzwi czy gąszczu kwiatów doniczkowych. Przestrzeń podkreśla podłoga, która powinna wykorzystywać naturalne bądź kojarzące się nam z naturalnością materiały, takie jak kamień, drewno, struktura betonu z lakierowaną powierzchnią. Kluczowym miejscem powinno być biurko z krzesłem: może być tradycyjne bądź awangardowe, z pewnością jednak powinno być zbudowane z solidnego budulca, jak na przykład mahoń, drewno tekowe, dąb. Podobnie fotel: może być tradycyjny, miękki i wykończony skórą albo być nowoczesną formą, składającą się z metalu oraz tworzywa i bardziej przypominającą rzeźbę niż przyjemny fotel.

Meble gabinetowe VIND

Meble gabinetowe VIND

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 8

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.