Jak zadbać o zdrowie pracowników w miejscu pracy?

22 stycznia, 2019

Nie od dziś wiadomo, że komfort i dobre samopoczucie w biurze wpływają bezpośrednio na efektywność i zdolność koncentracji osób zatrudnionych. Z tego powodu coraz większego znaczenia nabiera właściwa aranżacja przestrzeni, dzięki której spędzanie codziennie wielu godzin w pozycji siedzącej przed ekranem komputera nie odbija się negatywnie na zdrowiu i pozwala zachować świeżość myśli. Jak zatem powinno wyglądać idealne miejsce pracy?

Zdrowy pracownik to sukces całej firmy

Należy pamiętać, że aby wykonywanie służbowych obowiązków zawsze przebiegało płynnie, sprawnie i z najwyższą dbałością o każdy szczegół, niezbędna jest dobra forma – zarówno psychiczna, jak i fizyczna. Osoba mająca więcej energii i motywacji staje się pewniejsza w swoich działaniach, a także chętniej angażuje się w życie przedsiębiorstwa. Każdą firmę tworzy przede wszystkim zespół wykwalifikowanych fachowców – kiedy czują się znakomicie i w pełni sił wykorzystują swój potencjał, a także przyczyniają się do rozwoju zakładu, w którym pracują.

Przyjazna i wygodna przestrzeń biurowa – praktyczne porady

Czy to, w jaki sposób został urządzony gabinet, a nawet sala konferencyjna wpływa na samopoczucie pracowników i ogólną atmosferę w pracy? Czy pomieszczenie, w którym się znajdujemy, może być pomocne w redukowaniu stresu? Zdecydowanie! Komfortowe wnętrze doskonale wspiera zatrudnionych, pomaga wykorzystać ich potencjał, pobudza do twórczego myślenia i pozwala zachować dobre zdrowie. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych wskazówek, jeśli chodzi o stworzenie optymalnych pomieszczeń biurowych dbających o wszystkich, którzy się w nich znajdują.

  • Biurko i krzesło, czyli absolutna podstawa

Choć każde stanowisko pracy powinno składać się z komfortowego i dostosowanego do sylwetki fotela, a także dużego blatu, na którym swobodnie mieści się laptop oraz niezbędne akcesoria, często nie ma ono nic wspólnego z ergonomią. W dalszym ciągu jest to problem spotykany w wielu polskich firmach – nawet w korporacjach. Tymczasem w łatwy i szybki sposób można przygotować przestrzeń biurową, która będzie bezpieczna i przyjazna dla pracownika. W tym celu należy wyposażyć wnętrze w profesjonalne, wysokiej jakości meble. Krzesło musi zapewnić swobodę ruchów oraz komfortową pozycję. Najlepiej wybierać zatem model z regulacją siedziska oraz oparcia. Zagłówek, podłokietniki, podnóżek znakomicie podpierają kręgosłup, dzięki czemu jest on mniej przeciążony siedzącą pozycją. W wyborze fotela biurowego nie należy kierować się wyłącznie designerskim wyglądem, ale przede wszystkim funkcjonalnością, stabilnością oraz najwyższym komfortem użytkowania.

Fotele biurowe MILLA 103 Bejot

Fotele biurowe MILLA 103 Bejot

fotel obrotowy VANK_V6

fotel obrotowy VANK_V6

Kolejnym niezbędnym elementem w pracy będzie solidne biurko. Powinno ono być na tyle duże i głębokie, aby zmieściły się na nim wszystkie potrzebne przybory. Świetnie sprawdzają się również wersje z możliwością dostosowania wysokości blatu do indywidualnych potrzeb jednostki. Dobrym rozwiązaniem są na przykład biurka regulowane elektrycznie.

Biurka TORO elektryczne

Biurka TORO elektryczne

INUP biurka podnoszone elektrycznie

INUP biurka podnoszone elektrycznie

  • Właściwe oświetlenie pomieszczeń biurowych

Oprócz ergonomicznego wyposażenia wnętrza trzeba pamiętać o zapewnieniu pracownikom odpowiedniego dostępu do światła, które odgrywa olbrzymią rolę, jeśli chodzi o zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia w miejscu pracy. Koniecznością jest pełne wykorzystanie oświetlenia naturalnego, a także ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem. Następnie należy zadbać o sztuczne źródła światła w postaci odpowiednich lamp – centralnych oraz indywidualnych znajdujących się na każdym biurku.

  • Relaks w biurze? Miejsce odpoczynku redukuje stres

Natłok obowiązków, spotkań i spraw do załatwienia powoduje, że szybki lunch staje się jedynym czasem wytchnienia. Trzeba jednak robić sobie krótkie przerwy, które zdecydowanie zwiększają efektywność, pomagają zwalczać stres oraz wewnętrzne napięcia. W tym celu warto wydzielić w przestrzeni biurowej kącik relaksu zwany chill roomem. Znajdą się tam wygodne sofy, pufy oraz niewielkie stoliki. Można przy nich spokojnie wypić kawę i porozmawiać na tematy niezwiązane z pracą. W korporacjach często wprowadza się również rozmaite formy rozrywki skłaniające do aktywności – do popularnych rozwiązań tego typu należą stół z piłkarzykami lub tarcza do gry w rzutki. Wszystko, co pozwoli na chwilę zapomnieć o pracy, wpłynie pozytywnie na efektywność i dalszą motywację do działania.

Sofa Energy

Sofa Energy

Stoliki UNI UN R

Stoliki UNI UN R

Zadbanie o komfortowe warunki w firmie znacząco przyczyni się do podniesienia zdolności koncentracji zespołu oraz pozwoli zatroszczyć się o zdrowie każdego z podwładnych. Niedostateczne oświetlenie, niewygodne krzesło, niedopasowane biurko czy brak czasu na krótką, ale efektywną przerwę wzmagają frustrację, psują dobry humor i oddziaływają niekorzystnie na narządy wewnętrzne. Dzięki zastosowaniu powyższych porad troszczenie się o zdrowie pracowników w miejscu pracy już nigdy nie będzie źródłem kłopotu. Im bardziej korzystnie i wygodnie urządzone zostanie biuro, tym bardziej wzrasta dobre samopoczucie i wydajność.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.