Jak zadbać o zdrowie pracowników w miejscu pracy?

Nie od dziś wiadomo, że komfort i dobre samopoczucie w biurze wpływają bezpośrednio na efektywność i zdolność koncentracji osób zatrudnionych. Z tego powodu coraz większego znaczenia nabiera właściwa aranżacja przestrzeni, dzięki której spędzanie codziennie wielu godzin w pozycji siedzącej przed ekranem komputera nie odbija się negatywnie na zdrowiu i pozwala zachować świeżość myśli. Jak zatem powinno wyglądać idealne miejsce pracy?

Zdrowy pracownik to sukces całej firmy

Należy pamiętać, że aby wykonywanie służbowych obowiązków zawsze przebiegało płynnie, sprawnie i z najwyższą dbałością o każdy szczegół, niezbędna jest dobra forma – zarówno psychiczna, jak i fizyczna. Osoba mająca więcej energii i motywacji staje się pewniejsza w swoich działaniach, a także chętniej angażuje się w życie przedsiębiorstwa. Każdą firmę tworzy przede wszystkim zespół wykwalifikowanych fachowców – kiedy czują się znakomicie i w pełni sił wykorzystują swój potencjał, a także przyczyniają się do rozwoju zakładu, w którym pracują.

Przyjazna i wygodna przestrzeń biurowa – praktyczne porady

Czy to, w jaki sposób został urządzony gabinet, a nawet sala konferencyjna wpływa na samopoczucie pracowników i ogólną atmosferę w pracy? Czy pomieszczenie, w którym się znajdujemy, może być pomocne w redukowaniu stresu? Zdecydowanie! Komfortowe wnętrze doskonale wspiera zatrudnionych, pomaga wykorzystać ich potencjał, pobudza do twórczego myślenia i pozwala zachować dobre zdrowie. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych wskazówek, jeśli chodzi o stworzenie optymalnych pomieszczeń biurowych dbających o wszystkich, którzy się w nich znajdują.

  • Biurko i krzesło, czyli absolutna podstawa

Choć każde stanowisko pracy powinno składać się z komfortowego i dostosowanego do sylwetki fotela, a także dużego blatu, na którym swobodnie mieści się laptop oraz niezbędne akcesoria, często nie ma ono nic wspólnego z ergonomią. W dalszym ciągu jest to problem spotykany w wielu polskich firmach – nawet w korporacjach. Tymczasem w łatwy i szybki sposób można przygotować przestrzeń biurową, która będzie bezpieczna i przyjazna dla pracownika. W tym celu należy wyposażyć wnętrze w profesjonalne, wysokiej jakości meble. Krzesło musi zapewnić swobodę ruchów oraz komfortową pozycję. Najlepiej wybierać zatem model z regulacją siedziska oraz oparcia. Zagłówek, podłokietniki, podnóżek znakomicie podpierają kręgosłup, dzięki czemu jest on mniej przeciążony siedzącą pozycją. W wyborze fotela biurowego nie należy kierować się wyłącznie designerskim wyglądem, ale przede wszystkim funkcjonalnością, stabilnością oraz najwyższym komfortem użytkowania.

Fotele biurowe MILLA 103 Bejot

fotel obrotowy VANK_V6

Kolejnym niezbędnym elementem w pracy będzie solidne biurko. Powinno ono być na tyle duże i głębokie, aby zmieściły się na nim wszystkie potrzebne przybory. Świetnie sprawdzają się również wersje z możliwością dostosowania wysokości blatu do indywidualnych potrzeb jednostki. Dobrym rozwiązaniem są na przykład biurka regulowane elektrycznie.

Biurka TORO elektryczne

INUP biurka podnoszone elektrycznie

  • Właściwe oświetlenie pomieszczeń biurowych

Oprócz ergonomicznego wyposażenia wnętrza trzeba pamiętać o zapewnieniu pracownikom odpowiedniego dostępu do światła, które odgrywa olbrzymią rolę, jeśli chodzi o zachowanie zdrowia i dobrego samopoczucia w miejscu pracy. Koniecznością jest pełne wykorzystanie oświetlenia naturalnego, a także ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem. Następnie należy zadbać o sztuczne źródła światła w postaci odpowiednich lamp – centralnych oraz indywidualnych znajdujących się na każdym biurku.

  • Relaks w biurze? Miejsce odpoczynku redukuje stres

Natłok obowiązków, spotkań i spraw do załatwienia powoduje, że szybki lunch staje się jedynym czasem wytchnienia. Trzeba jednak robić sobie krótkie przerwy, które zdecydowanie zwiększają efektywność, pomagają zwalczać stres oraz wewnętrzne napięcia. W tym celu warto wydzielić w przestrzeni biurowej kącik relaksu zwany chill roomem. Znajdą się tam wygodne sofy, pufy oraz niewielkie stoliki. Można przy nich spokojnie wypić kawę i porozmawiać na tematy niezwiązane z pracą. W korporacjach często wprowadza się również rozmaite formy rozrywki skłaniające do aktywności – do popularnych rozwiązań tego typu należą stół z piłkarzykami lub tarcza do gry w rzutki. Wszystko, co pozwoli na chwilę zapomnieć o pracy, wpłynie pozytywnie na efektywność i dalszą motywację do działania.

Sofa Energy

Fotele Nu profim

Stoliki UNI UN R

Zadbanie o komfortowe warunki w firmie znacząco przyczyni się do podniesienia zdolności koncentracji zespołu oraz pozwoli zatroszczyć się o zdrowie każdego z podwładnych. Niedostateczne oświetlenie, niewygodne krzesło, niedopasowane biurko czy brak czasu na krótką, ale efektywną przerwę wzmagają frustrację, psują dobry humor i oddziaływają niekorzystnie na narządy wewnętrzne. Dzięki zastosowaniu powyższych porad troszczenie się o zdrowie pracowników w miejscu pracy już nigdy nie będzie źródłem kłopotu. Im bardziej korzystnie i wygodnie urządzone zostanie biuro, tym bardziej wzrasta dobre samopoczucie i wydajność.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena / 5. Liczba głosów: