Jak urządzić gabinet szefa?

27 kwietnia, 2016

Szef to najważniejsza osoba w firmie, a jego gabinet jest miejscem biznesowych spotkań, negocjacji oraz podpisywania kontraktów. Aranżacja przestrzeni dla takiego miejsca musi więc budzić szacunek, ale i gwarantować wygodę – powinna być elegancka, ale nie przesadna; nowoczesna, a jednocześnie podkreślająca profesjonalizm. Jak urządzić miejsce pracy szefa?

W gabinecie pracodawcy pojawiają się zarówno nowi klienci, jak i personel firmy. Jego pokój jest niejako wizytówką całego przedsiębiorstwa – powinien więc odzwierciedlać jej cechy, takie jak porządek, odpowiedzialność czy solidność. W gabinecie szefa dochodzi do ostatecznych transakcji handlowych: czy wygląd jego biura może wpłynąć na decyzje przyszłych partnerów biznesowych?

Gabinet dopasowany do właściciela firmy

By podjąć dobre dla przedsiębiorstwa decyzje, szef potrzebuje koncentracji i spokoju. Przestrzeń, w której pracuje, powinna więc mu je zagwarantować: na jakość pracy wpływają m.in. kolor ścian w pomieszczeniu, umeblowanie oraz dodatki i akcesoria. Gabinet ma podkreślać jego znaczenie dla firmy, budować szacunek dla pełnionej funkcji oraz podkreślać odpowiedzialność za najważniejsze dla przedsiębiorstwa decyzje. Wygląd gabinetu może pomóc w budowaniu autorytetu oraz dbaniu o profesjonalny wizerunek. Za pomocą odpowiedniej aranżacji swojego biura szef ma budzić respekt i umacniać swoją pozycję w firmie, ale i może pokazać odrobinę swojej osobowości.

Meble gabinetowe SORENO

Meble gabinetowe SORENO

W zależności od kultury organizacyjnej swojego przedsiębiorstwa oraz relacji, jakie ma z podwładnymi, szef może pozwolić sobie na mniej lub bardziej swobodne urządzenie przestrzeni. Jeśli w firmie panują luźniejsze, niesformalizowane więzi, w kwestii wyposażenia gabinetu panuje dowolność. Pracodawca – miłośnik industrialnego trendu w projektowaniu, w swoim biurze chętnie umieści np. nowoczesne, designerskie krzesła. Osoba dynamiczna, pełna energii i chętna do działania może zdecydować się na bardziej szalony akcent kolorystyczny lub oryginalne akcesoria.

Z kolei bardziej biznesowe ukierunkowanie firmy wymaga od wystroju gabinetu powagi, elegancji i powściągliwości. Klasycznie zaprojektowana przestrzeń umacnia pozycję szefa w przedsiębiorstwie, wprowadza dystans i respekt charakterystyczne dla korporacji lub dużych firm.

Gabinet szefa – jakie kolory są odpowiednie?

W miejscu pracy szefa dominują eleganckie, stonowane barwy – zazwyczaj są to biele, szarości, beże i brązy. Te kolory mają podkreślać jego profesjonalizm, pozycję w firmie oraz budować jego wizerunek. Odzwierciedlają również powagę i respekt, z jakimi należy traktować pracodawcę lub partnera biznesowego. Ponownie wszystko zależy od firmy oraz osoby nią kierującą; szef w korporacji wybierze raczej spokojne, bezpieczne barwy, ale właściciel agencji reklamowej może pozwolić sobie na dowolność.

Większość gabinetowych wnętrz jest monotonna, lecz jeśli doda się do nich żywy akcent kolorystyczny, od razu zyskuje wyjątkowego charakteru. Ściany można pomalować na stonowane i eleganckie kolory, a następnie dobrać meble o odważniejszym designie lub barwach. Z pewnością ożywią one każde wnętrze! Białe ściany powinny być przełamane innym, cieplejszym akcentem kolorystycznym – dobrze sprawdzą się beże i brązy, bo są jednocześnie eleganckie i stylowe. Jeśli zaś szef chciałby ożywić swoją przestrzeń do pracy, powinien zdecydować się na odważniejsze kolory, np. pomarańcz, niebieski lub czerń – oczywiście nie w całym gabinecie, ale jako element wystroju wnętrza. Biuro w żywych, nasyconych kolorach sprawi wrażenie nieszablonowego i z pewnością przyciągnie uwagę, ale należy przy tym pamiętać o zachowaniu umiaru. Gabinet szefa powinien przede wszystkim być miejscem podejmowania najważniejszych dla przedsiębiorstwa decyzji, więc muszą w nim panować ład i harmonia, również te wizualne.

Wystrój gabinetu szefa: aranżacje i dodatki

Pokój właściciela firmy powinien być elegancki i świadczyć o jego pozycji, ale nie podkreślać ich do przesady. Teatralny wystrój gabinetu prezesa spowoduje efekt odwrotny od zamierzonego, a przy tym będzie ciężki, niemodny i po prostu w złym guście. Zbyt luksusowa aranżacja sprawi, że zbuduje się dystans między szefem a pracownikami, jeszcze bardziej podkreślając role w firmie. Najlepiej postawić na bezpretensjonalność, minimalizm i klasyczną elegancję.

Gabinet szefa to miejsce ważnych rozmów, negocjacji i podpisywania umów z klientami – jego wystrój powinien więc gwarantować wygodę obu partnerom biznesowym. Jeśli gabinet jest wystarczająco duży i przestronny, zamiast tradycyjnych krzeseł można umieścić w nim komfortowe, miękkie fotele biurowe lub sofę. W przypadku małego metrażu lepiej pozostać przy tradycyjnych miejscach do siedzenia, ale wybrać komfortowe modele, takie jak np. Integra, Lumi czy Veris.

Fotele gabinetowe INTEGRA Kleiber

Fotele gabinetowe INTEGRA Kleiber

Lumi_fotele_Bejot

Lumi_fotele_Bejot

Meble powinny być funkcjonalne; w zależności od potrzeb można zdecydować się na biurko z szufladami lub sam blat z nogami. Rozwiązanie nowoczesne i eleganckie jednocześnie; w sam raz do gabinetu szefa!

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.