Jak urządzić biuro w stylu skandynawskim?

31 stycznia, 2018

Styl skandynawski kojarzy się przede wszystkim z funkcjonalnością, która zwiększa efektywność, a także z ciepłem, które wywiera korzystny wpływ na samopoczucie. Dobierając meble biurowe oraz inne elementy wystroju, warto kierować się skojarzeniami dość wiernie oddającymi charakter skandynawskich wnętrz. Co jeszcze warto o nich wiedzieć, szczególnie w kontekście urządzania przestrzeni do pracy? O tym poniżej!

Przestrzeń, którą lubimy, np. ze względu na jej piękno lub dostosowanie do naszych potrzeb i wymagań, to jeden z warunków wydajnej pracy. Jeśli przebywanie w jasnych, a zarazem wyrazistych i przyjaznych pomieszczeniach sprawia nam przyjemność, z pewnością zachwycimy się stylem skandynawskim. Jego cechy charakterystyczne to przede wszystkim:

Obfite oświetlenie

Każde biuro w stylu skandynawskim powinno mieć w sobie duże okno, dzięki któremu przez większość dnia do pomieszczenia wpada jasne i ożywcze światło, skutecznie pobudzające szare komórki do pracy. Wskazane jest, by widok, jaki się z niego rozpościera, był atrakcyjny. Z drugiej strony, nie jest to warunek konieczny. Należy zadbać jednak nie tylko o światło dzienne. W biurze urządzonym w skandynawskim stylu nie może zabraknąć wiszących lamp punktowych o przyjemnie zaokrąglonych oprawach, a także lamp biurkowych – koniecznie kierunkowych. Dzięki nim we wnętrzu świetnie się pracuje, a także przebywa z przyjemnością.

Funkcjonalność

Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim są niezwykle praktyczne. Każdy przedmiot ma w nich swoje miejsce i przeznaczenie. Nic nie znajduje się tam przez przypadek, wywołując zgrzyty natury estetycznej. Przebywanie i – co najważniejsze – praca w takim biurze stanowi czystą przyjemność, szczególnie dla osób, którym trudno jest myśleć w nieuporządkowanym otoczeniu. Wzornictwo dominujące w skandynawskich wnętrzach jest wyjątkowo proste. Próżno by szukać tutaj wymyślnych sztukaterii itp. Ta cecha to nie tylko znak rozpoznawczy, ale również olbrzymi atut.

meble biurowe DUO-L

meble biurowe DUO-L

Meble biurowe DUO-O

Meble biurowe DUO-O

Ciepło

Aby być sprawiedliwym, należy stwierdzić, że skandynawskie wnętrza są nie tylko praktyczne, ale również niezwykle ciepłe i przytulne. Decyduje o tym na przykład oświetlenie (próżno by szukać w nich zimnych, ledowych żarówek). Warto jednak zwrócić baczną uwagę również na ciepłe akcenty, takie jak np. miękkie poduchy lub pufy, koce itp. W takich aranżacjach nierzadko znajdują się również, które tworzą niepowtarzalną atmosferę i pozwalają się zrelaksować. Powszechnie wiadomo, że odprężony umysł działa skuteczniej, szczególnie gdy oczekuje się od niego kreatywności.

Pufy Oops

Pufy Oops

Sigma narożnik

Sigma narożnik

Nietuzinkowe akcenty

Nogi biurka czy blat o nietypowym kształcie, ogromny zegar wiszący na ścianie lub… hamak – przyglądając się skandynawskim wnętrzom, możemy ujrzeć coś, co przykuwa uwagę i przełamuje monotonię. To ważne, szczególnie wtedy, gdy wykonujemy pracę wymagającą kreatywności. Trudno wyobrazić sobie skuteczniejszy sposób na jej pobudzenie niż… krótka, odprężająca drzemka w hamaku. Skandynawskie biuro to idealne miejsce do pracy!

Stolik SV40 Profim

Stolik SV40 Profim

Wieszak SEVEN

Wieszak SEVEN

Charakterystyczna kolorystyka

Styl skandynawski kojarzy się głównie z bielą. We wnętrzach tego rodzaju często pojawiają się również mniejsze lub większe czarne akcenty, które przełamują monotonię. Największe ożywienie wprowadzają jednak dodatki w znacznie odważniejszych kolorach, takich jak np. czerwień, turkus czy pomarańcz. Dzięki nim pomieszczenie staje się radośniejsze i korzystnie wpływa na nasz nastrój. To szczególnie istotne jesienią, zimą i wczesną wiosną, gdy doświadczamy częstych spadków nastroju.

SAM Stoliki – Profim

SAM Stoliki – Profim

Dodatki

Organizery, wizytowniki, kwiaty (doniczkowe lub cięte, umieszczone w kolorowych naczyniach) – takie dodatki to nieodłączne elementy skandynawskiego biura, które sprawiają, że staje się ono stylowe. Jednocześnie wiele z nich sprzyja organizacji przestrzeni i umożliwia jej optymalne wykorzystanie. Trudno polemizować ze stwierdzeniem, że styl skandynawski łączy w sobie subtelne i harmonijne piękno, a także funkcjonalność. Takie połączenia sprawdzają się idealnie w ramach przestrzeni użytkowych.

W skandynawskich wnętrzach panuje niepowtarzalna, niebywale miła atmosfera, która wywiera korzystny wpływ na samopoczucie. Warto się nią napawać. W takich warunkach doskonale się pracuje, a także odpoczywa = wszak regeneracja sił jest niezbędna, gdy chcemy działać szybko i skutecznie. Wystarczy raz spróbować, by się o tym przekonać. Oczywiście istnieją osoby, które preferują inne style, być może bardziej minimalistyczne lub przeciwnie – klasyczne i bogate. Dzięki różnorodności panującej na rynku wnętrzarskim każdy z pewnością znajdzie to, co najbardziej mu odpowiada.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.