Jak urządzić biuro w stylu skandynawskim?

By Styczeń 31, 2018Meble biurowe

Styl skandynawski kojarzy się przede wszystkim z funkcjonalnością, która zwiększa efektywność, a także z ciepłem, które wywiera korzystny wpływ na samopoczucie. Dobierając meble biurowe oraz inne elementy wystroju, warto kierować się skojarzeniami dość wiernie oddającymi charakter skandynawskich wnętrz. Co jeszcze warto o nich wiedzieć, szczególnie w kontekście urządzania przestrzeni do pracy? O tym poniżej!

Przestrzeń, którą lubimy, np. ze względu na jej piękno lub dostosowanie do naszych potrzeb i wymagań, to jeden z warunków wydajnej pracy. Jeśli przebywanie w jasnych, a zarazem wyrazistych i przyjaznych pomieszczeniach sprawia nam przyjemność, z pewnością zachwycimy się stylem skandynawskim. Jego cechy charakterystyczne to przede wszystkim:

Obfite oświetlenie

Każde biuro w stylu skandynawskim powinno mieć w sobie duże okno, dzięki któremu przez większość dnia do pomieszczenia wpada jasne i ożywcze światło, skutecznie pobudzające szare komórki do pracy. Wskazane jest, by widok, jaki się z niego rozpościera, był atrakcyjny. Z drugiej strony, nie jest to warunek konieczny. Należy zadbać jednak nie tylko o światło dzienne. W biurze urządzonym w skandynawskim stylu nie może zabraknąć wiszących lamp punktowych o przyjemnie zaokrąglonych oprawach, a także lamp biurkowych – koniecznie kierunkowych. Dzięki nim we wnętrzu świetnie się pracuje, a także przebywa z przyjemnością.

Funkcjonalność

Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim są niezwykle praktyczne. Każdy przedmiot ma w nich swoje miejsce i przeznaczenie. Nic nie znajduje się tam przez przypadek, wywołując zgrzyty natury estetycznej. Przebywanie i – co najważniejsze – praca w takim biurze stanowi czystą przyjemność, szczególnie dla osób, którym trudno jest myśleć w nieuporządkowanym otoczeniu. Wzornictwo dominujące w skandynawskich wnętrzach jest wyjątkowo proste. Próżno by szukać tutaj wymyślnych sztukaterii itp. Ta cecha to nie tylko znak rozpoznawczy, ale również olbrzymi atut.

meble biurowe DUO-L

Meble biurowe DUO-O

Ciepło

Aby być sprawiedliwym, należy stwierdzić, że skandynawskie wnętrza są nie tylko praktyczne, ale również niezwykle ciepłe i przytulne. Decyduje o tym na przykład oświetlenie (próżno by szukać w nich zimnych, ledowych żarówek). Warto jednak zwrócić baczną uwagę również na ciepłe akcenty, takie jak np. miękkie poduchy lub pufy, koce itp. W takich aranżacjach nierzadko znajdują się również, które tworzą niepowtarzalną atmosferę i pozwalają się zrelaksować. Powszechnie wiadomo, że odprężony umysł działa skuteczniej, szczególnie gdy oczekuje się od niego kreatywności.

Pufy Oops

Sigma narożnik

Nietuzinkowe akcenty

Nogi biurka czy blat o nietypowym kształcie, ogromny zegar wiszący na ścianie lub… hamak – przyglądając się skandynawskim wnętrzom, możemy ujrzeć coś, co przykuwa uwagę i przełamuje monotonię. To ważne, szczególnie wtedy, gdy wykonujemy pracę wymagającą kreatywności. Trudno wyobrazić sobie skuteczniejszy sposób na jej pobudzenie niż… krótka, odprężająca drzemka w hamaku. Skandynawskie biuro to idealne miejsce do pracy!

Stolik SV40 Profim

Wieszak SEVEN

Charakterystyczna kolorystyka

Styl skandynawski kojarzy się głównie z bielą. We wnętrzach tego rodzaju często pojawiają się również mniejsze lub większe czarne akcenty, które przełamują monotonię. Największe ożywienie wprowadzają jednak dodatki w znacznie odważniejszych kolorach, takich jak np. czerwień, turkus czy pomarańcz. Dzięki nim pomieszczenie staje się radośniejsze i korzystnie wpływa na nasz nastrój. To szczególnie istotne jesienią, zimą i wczesną wiosną, gdy doświadczamy częstych spadków nastroju.

SAM Stoliki – Profim

Dodatki

Organizery, wizytowniki, kwiaty (doniczkowe lub cięte, umieszczone w kolorowych naczyniach) – takie dodatki to nieodłączne elementy skandynawskiego biura, które sprawiają, że staje się ono stylowe. Jednocześnie wiele z nich sprzyja organizacji przestrzeni i umożliwia jej optymalne wykorzystanie. Trudno polemizować ze stwierdzeniem, że styl skandynawski łączy w sobie subtelne i harmonijne piękno, a także funkcjonalność. Takie połączenia sprawdzają się idealnie w ramach przestrzeni użytkowych.

W skandynawskich wnętrzach panuje niepowtarzalna, niebywale miła atmosfera, która wywiera korzystny wpływ na samopoczucie. Warto się nią napawać. W takich warunkach doskonale się pracuje, a także odpoczywa = wszak regeneracja sił jest niezbędna, gdy chcemy działać szybko i skutecznie. Wystarczy raz spróbować, by się o tym przekonać. Oczywiście istnieją osoby, które preferują inne style, być może bardziej minimalistyczne lub przeciwnie – klasyczne i bogate. Dzięki różnorodności panującej na rynku wnętrzarskim każdy z pewnością znajdzie to, co najbardziej mu odpowiada.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1