Jak tworzyć dobrą atmosferę w pracy?

dobra atmosfera w pracy

Kariera jest jednym z najważniejszych aspektów w życiu człowieka. Zapewnia bezpieczeństwo finansowe, rozwój osobisty, prestiż, nadaje poczucie sensu i spełnienia. W biurze spędzamy większość dnia, dlatego tak ważne jest, aby czuć się dobrze w środowisku pracy. Sukces całej firmy w dużej mierze zależy od atmosfery, która w niej panuje. Jaka powinna być? W głównej mierze chodzi o życzliwe relacje w zespole oraz pozytywną komunikację między pracownikami a kierownictwem. Nie ma tam miejsca na plotki, niezdrową rywalizację, a kiedy pojawiają się konflikty, obie strony dążą do ich szybkiego rozwiązania. Co zatem zrobić, by tworzyć dobry klimat w firmie i sprawić, żeby praca była czymś więcej niż tylko obowiązkiem?

Jeśli jesteś pracownikiem:

1. Bądź otwarty na nowe znajomości

W miejscu pracy, oprócz wykonywania zleconych zadań, mamy szansę na zawarcie interesujących kontaktów. Kto wie, może koleżanka zza biurka stanie się prawdziwą przyjaciółką na całe życie? Nie musimy przyjaźnić się ze wszystkimi, ale najważniejsza jest życzliwość i wzajemny szacunek. Nigdy nie należy być uprzedzonym do nowych kolegów. Pozwólmy się poznać.

2. Nie rozsiewaj plotek

Częstą przyczyną konfliktów międzyludzkich jest wdawanie się w niepotrzebne plotki. Takim zachowaniem trudno zyskać zaufanie i szacunek kolegów. Nawet jeśli nasze intencje są szczere, warto zachować powściągliwość i nie podawać dalej informacji, które nie koniecznie są prawdą. Mogą one dotyczyć innych współpracowników, ale też życia firmy. Staraj się nikogo nie oceniać.

3. Trzymaj nerwy na wodzy

W pracy mamy na co dzień do czynienia z przeróżnymi sytuacjami. Nawet bardzo stresującymi-nie zawsze wszystko idzie sprawnie, szybko i po naszej myśli. Rosnące napięcie nie sprzyja tworzeniu dobrej atmosfery i prowadzi do wybuchu emocji. Choć nie jest to łatwe, w takich chwilach dobrze jest wyjść do innego pomieszczenia albo na świeże powietrze i trochę ochłonąć. Pozwoli nam to uniknąć powiedzenia o kilka słów za dużo i podejść do rozmowy merytorycznie, bez zbędnej irytacji.

4. Pamiętaj, jak bardzo ważna jest praca zespołowa

Bez wspólnego, zintegrowanego działania nie odniesiemy sukcesu. W pracy zespołowej najważniejsza jest więc właściwa komunikacja i szacunek do drugiego człowieka. Angażujmy się w uważne słuchanie innych, mając na uwadze, że nie we wszystkim musimy się ze sobą zgadzać. Swobodne omawianie różnych koncepcji bez obaw o ocenę zrodzi naprawdę kreatywne pomysły. Nie wytykajmy innym błędów, ale nauczmy się też przyjmować konstruktywną krytykę.

5. Znajdź czas na integrację

W biurze często nie ma wystarczającej ilości czasu, aby swobodnie porozmawiać. Skupiamy się raczej na wspólnych zadaniach i rozmawiamy o rzeczach dziejących się w firmie. Szczególnie gdy zespół jest nowy lub dołączyły do niego kolejne osoby, ważna jest integracja poza godzinami służbowymi. Możemy wtedy lepiej się poznać na płaszczyźnie prywatnej, co znacząco przyczyni się do tworzenia więzi i wpłynie na pozytywny nastrój w firmie.

SOCIAL SWING

SOCIAL SWING

Jeśli jesteś pracodawcą:

1. Doceniaj sukcesy

Podstawą tworzenia dobrej atmosfery w pracy od strony przełożonego jest zadbanie o to, aby każdy czuł się potrzebny i doceniony. Nawet drobna pochwała wpłynie znacząco na wzrost motywacji do efektywniejszego wykonywania obowiązków. Pozytywny feedback i docenienie włożonego wysiłku jest czasami dla pracownika ważniejsze niż podwyżka. Warto więc znaleźć odrobinę czasu na rozmowę i indywidualne podejście do każdego z członków zespołu. Niezależnie od stanowiska danej osoby.

2. Organizuj wspólne przerwy

Kolejnym ważnym aspektem w tworzeniu przyjaznego klimatu w pracy jest dopilnowanie, aby każdy pracownik mógł skorzystać z przysługującej przerwy. Nadmiar obowiązków i naglące terminy sprawiają, że nie można w pełni cieszyć się tym czasem. Zamiast zjeść lunch, nadganiamy piętrzące się obowiązki. W dłuższej perspektywie zacznie to rodzić frustrację i poczucie niesprawiedliwości w pracobiorcach.  Jak rozwiązać taki problem? Dobrym pomysłem będzie ustalenie wspólnych posiłków o jednej godzinie.

3. Inwestuj w szkolenia

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych to wspólna korzyść dla pracownika i szefa. Szkolenia są doskonałą szansą na zdobywanie nowych umiejętności lub zgłębianie wiedzy w swojej dziedzinie, co przekłada się na poczucie spełnienia. Zadowolony pracownik lepiej i dokładniej wykonuje swoje obowiązki. Dodatkowo czuje się ważny i zmotywowany.

4. Uważaj na swoje emocje

W chwilach napięcia i narastania konfliktów to szef musi stanąć na wysokości zadania, potrafiąc je rozwiązywać. Umiejętność zachowania zimnej krwi i obiektywne podejście do każdej sytuacji jest trudną sztuką. W żadnym wypadku nie można też wyładowywać swoich negatywnych emocji na pracownikach, ponieważ nie da się stworzyć dobrych, zdrowych relacji pomiędzy kierownikiem i zespołem.

5. Zadbaj o komfortowe warunki w biurze – komfortowe meble biurowe

Istotnym aspektem w budowaniu pozytywnej atmosfery są warunki, w których pracują ludzie. Wygodne krzesło biurowe, dostosowane do potrzeb biurko, dostęp do sfery relaksu, ekspres do kawy to tylko niektóre niezbędne elementy. Wyposażenie i wystrój biura wpływa na nasze samopoczucie, dlatego odpowiednia aranżacja może zdziałać cuda. Funkcjonalne meble biurowe, jasna przestrzeń i kącik na odpoczynek zagwarantują pozytywne wibracje.

Meble biurowe GEOS

Meble biurowe GEOS

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.