Jak stanowisko pracy wpływa na wydajność?

Miejsce, w którym pracujemy, wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na efektywność. Brak dostatecznej ilości światła, irytujące i głośne dźwięki stale rozlegające się wokół, bałagan czy niewygodne krzesło biurowe – to wszystko determinuje naszą produktywność. Dobre warunki pracy sprzyjają koncentracji, wzmagają kreatywność i co ważne – pozwalają dbać o zdrowie i zapobiegać nieprzyjemnym dolegliwościom, które wiążą się z siedzącą pracą. Jak poszczególne elementy znajdujące się w ramach naszego stanowiska pracy wpływają na wydajność? Oto garść cennych informacji.

1. Biurko

Duże biurko, na którym możemy wygodnie oprzeć ręce, pracując przy komputerze to jeden z istotniejszych środków zapobiegających występowaniu problemów ze stawami. Ból nadgarstków to dolegliwość, która często towarzyszy osobom wykonującym pracę biurową. Poza tym, odpowiednia przestrzeń do pracy pozwala sprawnie wykonywać kolejne czynności. Widzimy, jakimi narzędziami dysponujemy. Nie jesteśmy zmuszeni przeszukiwać warstwy dokumentów, zakreślaczy itp. zalegających przestrzeń blatu.

Biurka InUP z regulacją wysokości

Biurka InUP z regulacją wysokości

2. Krzesło i podnóżek

Kolejny, równie ważny element wyposażenia stanowiska pracy, to komfortowe krzesło biurowe. Możliwość dostosowania wysokości siedziska i oparcia do własnej sylwetki jest niezmiernie istotna. Dzięki temu zyskujemy komfort i jesteśmy w stanie skupić się na pracy, wykonując ją dokładnie i sprawnie. Niewygody i ból kręgosłupa mogą sprawić, że nie będziemy w stanie skoncentrować się na zadaniach, jakie mamy do wykonania. Warto pamiętać również o podnóżku, którego obecność odciąża stawy kolanowe i pozwala ustrzec się bólu.

Krzesło biurowe LightUP 230

Krzesło biurowe LightUP 230

3. Ekrany dźwiękoszczelne

Nadmiar bodźców dźwiękowych utrudnia, a w przypadku niektórych osób wręcz uniemożliwia koncentrację. Nie jest łatwo skupić się na wykonywanym zadaniu, jeśli kilka metrów obok działa radio oraz wszystkie urządzenia biurowe, łącznie z niszczarką do papieru. Nie wspominając już o telefonach, które w biurze nie milkną chyba nigdy. Ze względu na problemy z koncentracją wykonywanie w gruncie rzeczy prostych zadań zajmuje nam zdumiewająco dużo czasu. Aby pozbyć się problemu, możemy pracować ze słuchawkami na uszach lub skorzystać z ekranów dźwiękoszczelnych, które stanowią skuteczną barierę dla irytujących odgłosów.

Ścianki działowe BIALE

Ścianki działowe BIALE

4. Półki, szafki i szuflady

Czynnikiem, który niewyobrażalnie utrudnia pracę, jest… bałagan. Ogrom chaotycznie porozrzucanych przedmiotów wręcz uniemożliwia działanie. Trudno wyobrazić sobie zaprowadzenie porządku bez odpowiedniej ilości półek, szaf i szafek. Istotne jest również ich rozmieszczenie. Powinno się poukładać je w taki sposób, by można było swobodnie sięgać po przedmioty i dokumenty, które aktualnie są nam potrzebne. Słowem, praktyczne meble biurowe to podstawa, jeśli chcemy zachować wydajność w godzinach pracy.

Meble gabinetowe Auttica

Meble gabinetowe Auttica

5. Meble wypoczynkowe

Istotnym czynnikiem decydującym o efektywności pracy jest odpoczynek. Nie żałujmy go sobie szczególnie wtedy, gdy intensywnie i dużo pracujemy. Znalezienie równowagi pomiędzy aktywnością i relaksem to klucz do sukcesu i skutecznego realizowania kolejnych, coraz ambitniejszych wyzwań. Bardzo ważnymi elementami wyposażenia biura są meble wypoczynkowe – fotele, kanapy oraz modele modułowe. Dzięki nim efektywne spędzanie przerw może okazać się skuteczniejsze i rozsądniejsze niż kiedykolwiek. Wyniki badań mówią, że zaledwie dwudziestominutowa drzemka pozwala zregenerować siły.

Fotel THUNDER

Fotel THUNDER

Aby działać skutecznie, warto także lubić swoją pracę albo posiadać inną motywację do podejmowania kolejnych wyzwań. Dzięki temu jesteśmy w stanie skutecznie realizować nawet te zadania, których wykonywanie nie sprawia nam przyjemności lub stanowi wręcz zło konieczne. Istotne jest również to, czy się wysypiamy, jak się odżywiamy oraz czy uprawiamy  sport. Zdrowy tryb życia przekłada się wprost proporcjonalnie na nasze zasoby energetyczne. Oznacza to, że im bardziej o siebie dbamy, tym więcej mamy sił do działania.

Przeczytaj także:  Jak dbać o meble biurowe?

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.