Jak powinno wyglądać biuro idealne?

Meble biurowe DUO-O

Biuro idealne” to pojęcie, pod którym każdy może rozumieć coś innego. Istnieje jednak zestaw cech, które można uznać za uniwersalne. Co właściwie sprawia, że pewne przestrzenie wypadają korzystniej i wyróżniają się na tle innych? Chodzi głównie o jakość, która powinna być jak najwyższa – jeśli rzeczywiście taka jest, to znakomicie. Zamawianie mebli oraz innych elementów wystroju u renomowanych producentów to połowa drogi do wnętrzarskiego sukcesu, jaki można odnieść na polu urządzania przestrzeni biurowej, której trudno cokolwiek zarzucić. Jak powinno wyglądać biuro idealne? Oto kilka podpowiedzi!

Zestaw mebli biurowych – jak wybrać?

Meble biurowe, czyli biurka, stoliki, szafki i półki mają kluczowe znaczenie dla organizacji pracy. Właściwy układ poszczególnych części systemu pozwala na zorganizowanie przestrzeni w sposób ułatwiający poruszanie się w niej. Podręczny układ dokumentów oraz narzędzi niezbędnych do pracy zapewnia komfort i sprawia, że obowiązki wykonuje się sprawnie, nie tracąc cennego czasu na jałowe poszukiwania kartek, teczek, nożyczek oraz „papierów”, które zazwyczaj są potrzebne na cito.

Od mebli biurowych oczekuje się jednak nie tylko funkcjonalności – odpowiednia prezencja ma tak samo duże znaczenie. Meble biurowe korespondujące z pozostałymi elementami wystroju są niezwykle ważne – jakiekolwiek niedociągnięcia na tym tle mogą psuć efekt stosowania wymyślnych zabiegów dekoratorskich. Kształty, kolory, układ, funkcjonalność, materiał wykonania – można by wymienić jeszcze niejedną cechę idealnych mebli do biura, jednak to właśnie wskazane powyżej są najważniejsze. Ilu pracowników, tyle potrzeb – trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. Wybór konkretnych mebli do biura powinien być dostosowany do oczekiwań przyszłych użytkowników, ponieważ to ich komfort jest najważniejszy.

meble biurowe AVO

meble biurowe AVO

Idealne krzesło do biurka

Aby pracownik działał efektywnie, bez szkody dla własnego zdrowia, należy stworzyć dla niego ergonomiczne warunki pracy. Ergonomiczne, czyli dostosowane do potrzeb i możliwości psychofizycznych osoby wykonującej obowiązki zawodowe. W praktyce chodzi np. o zapewnienie na stanowisku pracy krzesła, które nie tylko nie szkodzi kręgosłupowi, ale dodatkowo chroni go,  umożliwiając przyjęcie najbardziej dogodnej pozycji. Pozostawanie w jednej pozie przez wiele godzin może powodować powstawanie zwyrodnień, a to wiąże się z odczuwaniem dolegliwości bólowych przez wiele lat. Krzesła, jakie znajdują się w idealnym biurze, muszą zaspokajać wszystkie potrzeby „zawodowe” pracowników, dodatkowo chroniąc ich zdrowie. To niezwykle ważne, szczególnie jeśli oczekuje się od zatrudnionego, że będzie efektywnie wykonywał swoje obowiązki przez lata, przyczyniając się tym samym do rozwoju firmy.

Krzesło CORR CJ102 White

Krzesło CORR CJ102 White

Kolory w biurze

Biuro idealne powinno mieć również odpowiednie właściwości kolorystyczne. Należy stronić od barw przytłaczających i brzydkich, ponieważ ich obecność wywiera zdecydowanie niekorzystny wpływ na samopoczucie pracowników. Układ barw w przestrzeni biurowej zależy w dużej mierze od rodzaju pracy, jaką się tam wykonuje. Działania o charakterze analitycznym łatwiej wykonuje się w pomieszczeniach jasnych i raczej stonowanych, w których króluje beż i barwy pastelowe, które są czymś w rodzaju subtelnego tła. Tam, gdzie od pracownika oczekuje się kreatywności, zdecydowanie najlepiej sprawdzają się „drapieżne” i pobudzające kolory, takie jak czerwień, bordo, wyrazisty pomarańcz itd. Biuro idealne dla księgowego zdecydowanie różni się od tego, w jakim życzyłby sobie pracować specjalista od marketingu zatrudniony w jednej z największych agencji reklamowych w Polsce. Design mebli biurowych powinien być dostosowany do potrzeb estetycznych, jakie mogą mieć pracownicy – to dość oczywiste.

Komfort pracy w biurze

W biurze idealnym pracownicy mają zapewniony komfort nie tylko wtedy, kiedy pracują, ale również w chwilach poświęcanych na zasłużony odpoczynek. Wygodne kanapy, fotele, pufy i poduchy znajdujące się w strefie rekreacyjnej – to podstawa. Dzięki nim znużeni „przodownicy pracy umysłowej” mogą rozprostować kości i zapewnić solidne oparcie zmęczonemu kręgosłupowi (nawet najwygodniejsze krzesło nie jest w stanie całkowicie znieść skutków trwania w jednej pozycji).

Krótkie terminy realizacji ambitnych projektów sprawiają, że czasami pracownicy są zmuszeni pozostawać w biurze znacznie dłużej niż przez osiem godzin – należy zapewnić im wówczas warunki sprzyjające regeneracji organizmu. Piętnastominutowa drzemka na wygodnej kanapie ma wprost niezwykłe właściwości naprawcze. Dostarczanie komfortu to jedna z najważniejszych cech, jakie powinny charakteryzować biuro idealne.

Fotel LOOP

Fotel LOOP

Fotel PELIKAN 10F

Fotel PELIKAN 10F

Przeczytaj także: 4 najczęstsze błędy popełniane w projektowaniu biur

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.