Jak poradzić sobie ze stresującymi sytuacjami w biurze?

Wymagający system pracy biurowej może być powodem wielu stresujących sytuacji. Codzienne obowiązki, konieczność spełniania oczekiwań przełożonych, presja czasu i silna konkurencja w firmie odbijają się na pracowniku – a przecież każdego dnia trzeba rano wstać i stawić czoła wszystkim wyzwaniom. Często jednak pojawia się problem nadmiernego stresu, który odbija się na zdrowiu zatrudnionych w firmie osób: jak można sobie z nim poradzić? Oto kilka sposobów na łatwiejszą i przyjemniejszą pracę biurową!

Jak poradzić sobie ze stresem w miejscu pracy?

Mogłoby się wydawać, że praca w biurze należy do najspokojniejszych zawodów na świecie, lecz pozory mylą. Jak podaje „Rzeczpospolita”, na stres w miejscu pracy najbardziej narażone są osoby, które pracują w biurach – dwie najbardziej stresogenne branże to bankowość i finanse. Tę tezę potwierdzają także badania: stresujące środowisko zwiększa ryzyko zawału serca o 25% i może być przyczyną wielu poważnych schorzeń. Przede wszystkim znacznie obniża wydajność pracowników i sprawia, że tracą zapał do wykonywania swoich obowiązków i czują się ciągle zmęczeni. Jak radzić sobie ze stresującymi sytuacjami?

Stres w miejscu pracy może mieć różną długość trwania: wyróżnia się ten związany z przejściowymi trudnościami (np. konieczność zmian personalnych lub redukcji stanowisk, przejęcie firmy przez obcych inwestorów, etc.) oraz ten długotrwały, związany np. z mobbingiem, nadmierną ilością obowiązków czy konkurencją. Bez względu na czas, każdy rodzaj stresu jest szkodliwy dla zdrowia pracownika i należy odpowiednio wcześnie zareagować, gdy tylko rozpoznamy jego pierwsze objawy.

Zobacz także:  Activity-Based Working – czas na biurową rewolucję?

Stres w biurze. Kilka przydatnych porad

Jak poradzić sobie ze stresującymi sytuacjami w biurze? Po pierwsze, warto zachować spokój, wziąć głęboki oddech i nie denerwować się. Może się to wydawać bardzo trudnym zadaniem, lecz nadmierna reakcja na stres powoduje jeszcze większe odczucie dyskomfortu. Czasami warto więc zatrzymać się na chwilę, usiąść w spokoju w cichym miejscu i spróbować się uspokoić. Można zaparzyć sobie ulubioną herbatę, wyjść na świeże powietrze i wziąć kilka głębokich wdechów – chodzi o to, by się rozluźnić i uspokoić umysł. Im bardziej będziemy się „nakręcać”, tym mocniej odczujemy stresujące sytuacje. Nie pozwólmy na kłótnie czy wymianę złośliwości w miejscu pracy: to tylko spotęguje negatywne nastawienie, a niektórzy współpracownicy mogą chcieć wykorzystać naszą irytację do osiągnięcia swoich celów.

Sofa Platinium R33

Sofa Platinium R33

Drugim sposobem na stres w miejscu pracy jest właśnie odpuszczenie. Nierzadko praca biurowa wiąże się z wykonywaniem obowiązków na najwyższym poziomie – jednak nie możemy zapomnieć o tym, że nikt z nas nie jest idealny, a perfekcjonizm na dłuższą metę szkodzi. Starajmy się pracować najlepiej, jak możemy, ale nie za wszelką cenę. Nie konkurujmy z innymi, nie porównujmy się do nich i zrezygnujmy z „wyścigu szczurów”. Zamiast tego wybierzmy się na szkolenie, które nas interesuje ze względów zawodowych lub przyczynia się do rozwoju naszych pasji. Poświęcenie czasu dla swojej pasji to doskonały sposób na rozładowanie stresu związanego z pracą i na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Jak się odprężyć po pracy?

Warto też pamiętać o tym, że stres odbija się nie tylko na psychice, ale i na ciele człowieka. Stajemy się spięci, poddenerwowani, nie potrafimy się odprężyć, a w dodatku przenosimy negatywne nastawienie z biura do domu. Najlepszym sposobem na stres jest regularne uprawianie sportu – wysiłek fizyczny pomaga pozbyć się nie tylko napięcia mięśniowego, ale i pobudza ciało do produkcji endorfin. Pozytywne uczucie po bieganiu, jeździe na rowerze lub rolkach to właśnie ich zasługa. Jeśli chcemy pomóc sobie w walce ze stresem, możemy zapisać się na basen, aerobik lub squasha: poprawi się nie tylko nasza kondycja, ale i humor! Dobrze jest też zrobić coś dla siebie: wybrać się na relaksujący masaż, do kina na ciekawy film lub po prostu wyjść na długi spacer do parku. Jeśli jednak stres w widoczny sposób zabiera nam zdrowie, warto zastanowić się nad zmianą pracy na mniej wymagającą.

Kolejnym sposobem na poradzenie sobie ze stresem w biurze jest otaczanie się pozytywnymi ludźmi. Takie osoby mają bardzo dobrą energię i „zarażają” swoim optymistycznym nastawieniem – w ich obecności nawet najbardziej ponura osoba staje się radosna i zaczyna widzieć świat w nieco jaśniejszych barwach. Jeśli czujemy się zestresowani i nie potrafimy sobie z tym poradzić, warto udać się do kogoś, kto nas wysłucha i pomoże w trudnych chwilach. Mówiąc o swoich odczuciach, jednocześnie pozbywamy się złej energii i po prostu czujemy się lepiej. Stresu lepiej nie „przeżywać” tylko we własnej głowie, ponieważ często miewamy tendencję do wyolbrzymiania problemów lub znajdowania ich tam, gdzie zupełnie nie występują. Może tylko nam się wydaje, że koleżanka z sąsiedniego pokoju krzywo na nas spojrzała? Może tak naprawdę szef tylko żartował, a my odebraliśmy to jako wyjątkowo nieudaną próbę zmotywowania do pracy? Czasami dobrze jest spojrzeć na sytuację z boku lub oczami drugiej osoby – może się okazać, że przywiązujemy nadmierną wagę do opinii i zachowań innych, podczas gdy współpracownicy są zbyt zajęci… sobą.

Przeczytaj także: 5 porad jak zwiększyć komfort pracy w biurze

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.