Jak optycznie powiększyć biuro?

Aranzacja malego biura

Urządzenie biura o małej powierzchni to prawdziwe wyzwanie. Uzyskanie przestrzeni, która będzie jednocześnie funkcjonalna, przestronna i estetyczna, nie jest łatwym zadaniem – nieumiejętnie zaaranżowane biuro może wpłynąć na negatywny odbiór firmy przez klientów. Optyczne powiększenie gabinetu sprawi, że wyda się ono nieco większe, a dodatkowo wywoła lepsze wrażenie na przychodzących do niego kontrahentach. W jaki sposób można uzyskać ten efekt?

 

Magia koloru

Największe znaczenie odgrywa kolorystyka ścian. Zastosowanie jasnych i pastelowych barw spowoduje, że wnętrze będzie postrzegane jako znacznie większe. Najlepiej sprawdzą się zatem białe ściany, ale także te w odcieniach beżu, szarości i błękitu – barwy te odbijają padające światło, dzięki czemu gabinet wizualnie zyskuje na powierzchni. W małych biurach nie zaleca się także stosowania tapet, szczególnie tych wzorzystych. Pozostając w tematyce doboru odpowiedniej kolorystyki, należy także wspomnieć o suficie, który powinien być śnieżnobiały. Często także pomalowanie 10-centymetrowego paska ściany, tuż przy nim, na ten sam odcień sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się wyższe. Co do podłóg, również zaleca się jasne kolory. Lepiej unikać wykładzin dywanowych – znacznie lepiej prezentuje się parkiet.

meble w malym biurze

Światło

Kolejną ważną kwestią przy projektowaniu małej powierzchni biurowej jest oświetlenie. Wymarzoną sytuacją jest obecność okna, dzięki któremu wpadające promienie słoneczne zapewnią pracownikom odpowiednie warunki do pracy. Nie wolno go zasłaniać roletami, czy też ciężkimi zasłonami. Najlepiej udekorować je przezroczystą firanką lub, w ostateczności, roletą w jasnym kolorze. Odpowiedni dobór oświetlenia w małym gabinecie odgrywa istotną rolę. Żyrandol oraz kinkiety umieszczone na ścianach to obowiązkowe elementy. Nie powinny być zbyt dużych rozmiarów. Wykorzystanie stojących lamp, umieszczonych na podłodze również jest dobrym pomysłem – im więcej źródeł światła, tym lepiej.

male biuro

Meble

Jedną z ostatnich czynności przy urządzaniu niedużego biura, jest wybór odpowiednich mebli. Mogą charakteryzować się jasnymi barwami, choć można także dobrać umeblowanie o jaskrawej kolorystyce. Najlepiej wybierać systemy modułowe na kółkach, które w dowolnej chwili w zależności od potrzeb, można przestawiać. Nie wolno przesadzić z ilością mebli, gdyż zabudowa całych ścian wywoła wrażenie przytłoczenia. Pomiędzy poszczególnymi elementami zaleca się pozostawić wolną przestrzeń. Najlepszą opcją jest zakup niewysokich mebli, a na ścianach montaż odkrytych regałów.

Dekoracje

W przypadku dodatków należy znacznie ograniczyć ich liczebność. Można umieścić w centralnym punkcie jeden obraz, który będzie przykuwał uwagę. Chcąc wizualnie powiększyć gabinet, zaleca się umieścić w nim lustro – z pewnością doda ono głębi danemu pomieszczeniu. Przy wyborze pozostałych dekoracji należy zachować ostrożność i dobierać je ze smakiem.

Okazuje się, że mała powierzchnia biurowa może wydawać się nieco większa i przestronniejsza niż jest w rzeczywistości, dzięki zastosowaniu wyżej wymienionych trików. Warto je wypróbować – uzyskany efekt będzie naprawdę zaskakujący, a przede wszystkim satysfakcjonujący.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 10

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.