Jak odnaleźć się w pracy za biurkiem? Kilka praktycznych porad

Czy praca biurowa rzeczywiście jest tak straszna i stresująca, jak się często o niej mówi? Nie zawsze – owszem, ma swoje zalety i wady, a wokół niej narosło całe mnóstwo mitów. Jednak nie powinieneś się bać: pozytywne nastawienie pomoże Ci pracować skutecznie i wydajnie. Oto kilka porad, jak odnaleźć się w pracy za biurkiem!

Praca biurowa – fakty i mity

Do tej pory byłeś freelancerem, pracowałeś w niewielkiej firmie lub na swoim koncie masz jedynie praktyki studenckie lub staż. Pierwsza praca to konieczność „przestawienia się” z wygód pracy w domu na siedzenie kilku, a nawet kilkunastu godzin przy biurku; to także poznania nowego środowiska, zrozumienia struktury i przyzwyczajenia się do nowych warunków. Mimo wszystko można jednak sprawić, by ten przeskok nie był stresujący, a do zmiany pracy przygotować się na piątkę!

Jak pokazują badania Thomasa Holmesa i Richarda Rahe, zmiana pracy należy do dość stresujących sytuacji w życiu człowieka – w rankingu 44 takich momentów zamyka ona pierwszą piętnastkę. Nowe miejsce zatrudnienia wiąże się z wieloma innymi aspektami: są to np. zmiana stanowiska, poszerzony zakres obowiązków, większa ilość osób w biurze. W dużych firmach panują inne warunki, zasady i zwyczaje, do których należy się dostosować – nauczenie się wszystkich formuł może być stresujące, ale mamy dla Ciebie kilka porad, jak sobie z tym poradzić!

Jak się przygotować do pracy biurowej?

Pierwszym krokiem do skutecznej pracy biurowej jest dokładne poznanie siebie i swojego nowego miejsca pracy. Musisz wiedzieć, jakie konkretnie obowiązki będziesz wykonywał: jakie stanowisko obejmujesz? Czego się od Ciebie wymaga? Czy Twoja posada zakłada pracę w grupie, czy też indywidualną? Poznaj swojego przełożonego, swój zespół oraz strukturę firmy – często zdarzy się, że nie poznasz bezpośrednio wszystkich osób, ale z wieloma będziesz miał kontakt.

zespol

zespol

Po drugie: nie ma głupich pytań! Zanim rozpoczniesz pracę w firmie, poznaj wymagania dotyczące godzin pracy, obowiązującego ubioru, niezbędnych dostępów czy załatwienia formalności – o te rzeczy możesz wypytać jeszcze podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W pierwszych dniach na nowym stanowisku obserwuj swoich współpracowników, ale i nie bój się przyznać do tego, że czegoś nie wiesz, nie rozumiesz lub coś nie działa tak, jak powinno. Wiadomo, że gdy obejmiesz nowe stanowisko, możesz jeszcze mieć trudności – nikt nie jest idealny i każdy może się pomylić. Nie stresuj się jednak: jesteś nowy i stopniowo będziesz poznawał wszystkie obowiązujące w firmie standardy. Daj sobie trochę czasu, bądź cierpliwy i nie zrażaj się niepowodzeniami.

Pamiętaj, że w przypadku niepewności lepiej spytać raz i zrobić coś dobrze, niż później wciąż poprawiać te same błędy. Buduj więzi i inwestuj w relacje, bo na pewno zaprocentują one w przyszłości. Ucz się od współpracowników i korzystaj z ich doświadczenia: w ten sposób szybciej zdobędziesz wiedzę i praktyczne umiejętności. Być może Twój zwierzchnik wyznaczy kogoś, kto w pierwszych dniach zajmie się Tobą – wtedy tym bardziej nie masz się czym martwić, bo zawsze ktoś Ci pomoże. Jeśli od początku się wykażesz i „zdobędziesz punkty”, chęci do nauki z pewnością docenią menedżerowie!

Praca biurowa – co jest ważne?

O czym jeszcze musisz pamiętać, zanim rozpoczniesz pracę w biurze? Przede wszystkim o tym, by mieć dobry kontakt z przełożonymi oraz osobami, które podejmują najważniejsze decyzje w firmie – to od nich zależą np. kwestie płac i awansów. Warto także zadbać o pozytywne relacje ze współpracownikami: w końcu spędzisz z nimi wiele czasu w ciągu dnia, a dobra atmosfera w zespole to pierwszy krok do sukcesów poszczególnych projektów, a potem firmy. Pamiętaj, że możesz się wiele nauczyć od innych – współpracownicy są źródłem cennej wiedzy i jeśli zwrócisz się do nich o pomoc jak do ekspertów, z pewnością nie odmówią Ci rady.

Następny krok, który znacznie ułatwi pracę biurową, to posiadanie dobrze zagospodarowanej przestrzeni. Twoje biurko powinno być schludne, uporządkowane i czyste – nie ma na nim miejsca na brudne kubki po kawie, walające się wszędzie notatki i niepiszące długopisy. Zadbaj o swój kąt, a praca za biurkiem będzie o wiele łatwiejsza (nie mówiąc o znalezieniu kartki z numerem telefonu do pracownika z innego działu, której właśnie potrzebujesz). Dostosuj miejsce pracy do swoich potrzeb!

W jaki sposób możesz lepiej poczuć się w pracy za biurkiem? Nawiąż dobry kontakt z innymi – i to niekoniecznie tylko w kwestii zawodowej. Wspólne wyjście na kawę, obiad czy papierosa integruje pracowników i sprawia, że możesz znaleźć osobę o podobnych pasjach i zainteresowaniach. Możecie wspólnie wybrać się do kina, na jogging lub na salsę!

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.