Jak motywować pracowników? Wystrój biura

4 stycznia, 2017
Meble biurowe TORO

Wystrój biura lub jakiekolwiek innego pomieszczenia, w jakim przebywamy, ma niebagatelne znaczenie, jeśli chodzi o samopoczucie, a to z kolei wyraźnie wpływa na motywację. Istnieją oczywiście osoby zdolne pracować tak samo efektywnie w każdych warunkach – bez reszty oddane wykonywanemu właśnie zadaniu – jednak zdaje się, że jest ich na świecie stosunkowo niewiele. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że odpowiednia aranżacja przestrzeni biurowej może sprawić, że znajdujący się w niej pracownicy zyskają chęć do działania, a ponadto staną się bardziej kreatywni. Jak zmotywować pracowników sprawnie manipulując kwestią wystroju wnętrza? Oto kilka prostych podpowiedzi!

Aranżacja przestrzeni biurowej

Biuro, jako miejsce do pracy, powinno umożliwiać jej komfortowe wykonywanie. Ta skomplikowana układanka składa się z licznych elementów, do których należy choćby światło. Warto unikać lokali całkowicie odciętych od dopływu promieni słonecznych, ponieważ zdają się one być na tyle specyficzne, że wywołują i potęgują szereg negatywnych doznań, z przygnębieniem i spadkiem motywacji włącznie. Nie da się ukryć, że duże okno to podstawa! Z drugiej strony, należy pomyśleć także o roletach, żaluzjach czy ekranach osłabiających nieco nadmiernie intensywne promienie – równowaga przede wszystkim! Konieczna jest ponadto troska o zapewnienie praktycznego oświetlenia do biura, które dodatkowo ociepla i upiększa pomieszczenia.

Jeśli chodzi o inne kwestie związane z aranżacją przestrzeni biurowej, absolutnie konieczne jest właściwe jej zagospodarowanie, tj. wydzielenie stanowisk pracy w taki sposób, by pracownicy wzajemnie sobie nie przeszkadzali; należy więc zatroszczyć się również o kwestie akustyczne.

Bejot Scianka Roll Wall

Bejot Scianka Roll Wall

SELVA – Ekrany Akustyczne Wolnostojące

SELVA – Ekrany Akustyczne Wolnostojące

Meble do biura

W motywowaniu pracowników pomagają nie tylko sesje coachingowe, wyjazdy integracyjne czy sięganie po odpowiednią literaturę, ale również meble do biura. Jak to możliwe? Praktyczne, a przy tym także ładne zestawy zapewniają swobodny dostęp do wszelkiej maści urządzeń niezbędnych w trakcie pracy „za biurkiem”. Układ szafek, półek itd. pozwala ponadto na szybkie wyszukiwanie dokumentów lub narzędzi biurowych, dzięki czemu praca idzie jak z płatka – nie jest bowiem konieczne tracenie czasu na jałowe i bezsensowne poszukiwania zszywacza, kartek, kopert i tym podobnych utensyliów. Ogromne znaczenie mają również elementy, takie jak choćby wygodne krzesło, które pozwala na przyjęcie komfortowej pozycji – nawet na wiele godzin.

Meble biurowe DUO-P

Meble biurowe DUO-P

Meble biurowe FOCUS

Meble biurowe FOCUS

Kolory w biurze

Warto zwrócić uwagę także na wpływ, jaki na motywację wywierają kolory. Nie da się ukryć, że do pracy kreatywnej pobudzają wyjątkowo wyraziste barwy, jak czerwień i jej podobne. Intensywne bodźce kolorystyczne stymulują wyobraźnię do pracy, dzięki czemu zaskakujące pomysły i nietuzinkowe rozwiązania przychodzą do głowy wyjątkowo szybko. Tam, gdzie w grę wchodzi praca analityczna, wypada traktować omawianą kwestię nieco bardziej powściągliwie, stawiając raczej na spokojne, stonowane i łagodne barwy, które nie powodują rozproszeń, ale pozwalają skupić się na wyciąganiu trafnych wniosków ze zgromadzonych już danych.

fotel gabinetowy

fotel gabinetowy

SELVA – Panele naścienne

SELVA – Panele naścienne

Komfort pracy w biurze

Biuro nie może być czymś w rodzaju obozu pracy, w którym liczą się wyłącznie efekty, a wszystkie inne kwestie zupełnie tracą na znaczeniu. Aby spowodować wzrost motywacji u pracowników, należy koniecznie zatroszczyć się o ich komfort, na przykład tworząc dla nich przestrzeń, w której będą mogli odzyskać siły i świeżość umysłu, a może nawet… uciąć sobie krótką drzemkę, jeśli sfinalizowanie jakiegoś projektu wymusza na nich pracę w niestandardowych godzinach. Miękkie i komfortowe fotele, praktyczne podnóżki, kanapy, a nawet leżanki – nie da się ukryć, że także je można śmiało uznać za meble biurowe i to takie, dzięki obecności których praca w danym miejscu okazuje się być doświadczeniem zaskakująco przyjemnym, a przy tym także efektywnym.

Fotel SURF Bejot

Fotel SURF Bejot

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.