Jak dbać o meble biurowe?

11 grudnia, 2012

Eleganckie, czyste pomieszczenia biurowe to wizytówka każdej firmy. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze i będzie trudno przekonać klientów do oferty, jeśli już na początku zostaną zniechęceni wyglądem biurek i mebli pokrytych kurzem lub tłustymi plamami. W tym artykule radzimy jak dbać o meble biurowe, aby służyły jak najdłużej i jak najpiękniej się prezentowały.

Jak usuwać zabrudzenia i uszkodzenia z mebli biurowych?

Sposoby czyszczenia mebli są różne. W zależności od materiałów, z których zostały wykonane metoda ich czyszczenia może się znacznie różnić. Jak dbać o meble biurowe skutecznie?

Na rynku dostępnych jest wiele środków do czyszczenia mebli. Czasem jednak najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze są domowe metody. Niepoprawne korzystanie z środków czyszczących niszczy bowiem bezpowrotnie okładziny meblowe.

Do czyszczenia mebli biurowych zawsze należy używać szmatki z miękkim włosiem albo ręcznika papierowego. Najbezpieczniejszym sposobem jest przecieranie mebli zwilżoną (nigdy mokrą!) szmatką. Zarówno drewno jak i okleina nie lubią zbyt dużej ilości wody – naturalny materiał jest higroskopijny (wsiąka wodę) i reaguje na taką zmianę warunków.

szmatki do czyszczenia

Bieżące przecieranie biurek, półek czy szafek wilgotną szmatką powinno uchronić od kurzu. W przypadku tłustych plam sama woda może jednak nie wystarczyć. Wtedy zalecamy skorzystanie ze specjalistycznych detergentów lub z domowej metody. Domowa metoda polega na przetarciu blatów szmatką delikatnie nasączoną płynem do mycia szyb – należy jednak pamiętać, by był to płyn bez dodatku amoniaku, octu czy alkoholu.

Skuteczne dbanie o meble biurowe

Raz na jakiś czas prócz regularnego sprzątania można przetrzeć meble specjalnym środkiem pielęgnującym. Pozwoli on uchronić meble biurowe przed wilgocią, czy większymi zabrudzeniami konserwując ich powierzchnie. Zawsze należy jednak dobierać środki dostosowane do pielęgnacji odpowiedniego materiału oraz zwrócić uwagę na skład specyfiku, by nie dopuścić do trwałego uszkodzenia powierzchni biurek czy szafek. Nie zalecamy korzystania z mleczek i tłustych środków zapobiegających osiadaniu kurzu.
Istnieje również metoda, która pozwoli na usunięcie niewielkich zadrapań na blacie biurka, które zdarzają się jako skutek przypadkowych działań mechanicznych. Wystarczy posmarować i wypolerować blat wazeliną – po upływie 24h zadrapania nie będą widoczne.

Używaj podkładek pod kubki z kawą

Stawianie gorących naczyń na drewnianych meblach może powodować pojawienie się plam. Czasem jest to nieuniknione – zwłaszcza w biurach, gdzie pracownicy nie wyobrażają sobie dnia bez małej czarnej. By uniknąć takich plam i zniszczeń powodowanych przez gorące naczynia, należy wyposażyć biuro w odpowiednie podkładki. Jeśli jednak, mimo tego zdarzy się, że plama powstanie, należy je usunąć poprzez nałożenie na ślad po naczyniu gęstej papki z oliwy i soli i pozostawienie na ok. 3 godziny.

podkladka pod filizanke

podkladka pod filizanke

Utrzymanie biura w idealnym porządku jest jak najbardziej możliwe. A gdy wiemy już jak dbać o meble biurowe, potrzebna jest tylko odrobina uwagi i zastosowanie się do powyższych porad. Czyste biurka nie tylko wpływają pozytywnie na wizerunek firmy, ale także na komfort pracy, który docenią pracownicy.

Porady dotyczące pielęgnacji foteli biurowych zamieściliśmy w tym artykule.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.