Jak dbać o meble biurowe?

Eleganckie, czyste pomieszczenia biurowe to wizytówka każdej firmy. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze i będzie trudno przekonać klientów do oferty, jeśli już na początku zostaną zniechęceni wyglądem biurek i mebli pokrytych kurzem lub tłustymi plamami. Utrzymywanie mebli biurowych w czystości i dobrym stanie jest konieczne, aby nadal wyglądały fantastycznie po latach. Niezależnie od tego, czy zastanawiasz się, jak dbać o krzesła, biurka lub stoły w biurze lub w domu, możesz wykonać kilka prostych czynności, aby Twoje meble biurowe wyglądały świeżo i służyły tak długo, jak tego potrzebujesz. W tym artykule radzimy jak dbać o meble biurowe, aby służyły jak najdłużej i jak najpiękniej się prezentowały. Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby dowiedzieć się, jak dbać o swoje meble biurowe.

Jak usuwać zabrudzenia i uszkodzenia z mebli biurowych?

Sposoby czyszczenia mebli są różne. W zależności od materiałów, z których zostały wykonane metoda ich czyszczenia może się znacznie różnić. Jak dbać o meble biurowe skutecznie?

Na rynku dostępnych jest wiele środków do czyszczenia mebli. Czasem jednak najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze są domowe metody. Niepoprawne korzystanie z środków czyszczących niszczy bowiem bezpowrotnie okładziny meblowe.

Do czyszczenia mebli biurowych zawsze należy używać szmatki z miękkim włosiem albo ręcznika papierowego. Najbezpieczniejszym sposobem jest przecieranie mebli zwilżoną (nigdy mokrą!) szmatką. Zarówno drewno jak i okleina nie lubią zbyt dużej ilości wody – naturalny materiał jest higroskopijny (wsiąka wodę) i reaguje na taką zmianę warunków.

szmatki do czyszczenia

Bieżące przecieranie biurek, półek czy szafek wilgotną szmatką powinno uchronić od kurzu. W przypadku tłustych plam sama woda może jednak nie wystarczyć. Wtedy zalecamy skorzystanie ze specjalistycznych detergentów lub z domowej metody. Domowa metoda polega na przetarciu blatów szmatką delikatnie nasączoną płynem do mycia szyb – należy jednak pamiętać, by był to płyn bez dodatku amoniaku, octu czy alkoholu.

Skuteczne dbanie o meble biurowe

Raz na jakiś czas prócz regularnego sprzątania można przetrzeć meble specjalnym środkiem pielęgnującym. Pozwoli on uchronić meble biurowe przed wilgocią, czy większymi zabrudzeniami konserwując ich powierzchnie. Zawsze należy jednak dobierać środki dostosowane do pielęgnacji odpowiedniego materiału oraz zwrócić uwagę na skład specyfiku, by nie dopuścić do trwałego uszkodzenia powierzchni biurek czy szafek. Nie zalecamy korzystania z mleczek i tłustych środków zapobiegających osiadaniu kurzu.
Istnieje również metoda, która pozwoli na usunięcie niewielkich zadrapań na blacie biurka, które zdarzają się jako skutek przypadkowych działań mechanicznych. Wystarczy posmarować i wypolerować blat wazeliną – po upływie 24h zadrapania nie będą widoczne.

Używaj podkładek pod kubki z kawą

Stawianie gorących naczyń na drewnianych meblach może powodować pojawienie się plam. Czasem jest to nieuniknione – zwłaszcza w biurach, gdzie pracownicy nie wyobrażają sobie dnia bez małej czarnej. By uniknąć takich plam i zniszczeń powodowanych przez gorące naczynia, należy wyposażyć biuro w odpowiednie podkładki. Jeśli jednak, mimo tego zdarzy się, że plama powstanie, należy je usunąć poprzez nałożenie na ślad po naczyniu gęstej papki z oliwy i soli i pozostawienie na ok. 3 godziny. Zastosowanie podkładek na biurko zapobiega także zadrapaniom na powierzchni biurka. Pracownicy muszą unikać jedzenia na swoich biurkach, ponieważ plamy z jedzenia są trudne do usunięcia.

podkladka pod filizanke

podkladka pod filizanke

Polityka czystego biurka w biurze

W wielu firmach pracownicy muszą stosować politykę czystego biurka, czyli obowiązkowe chowanie wszystkich wykorzystywanych dokumentów przed wyjściem z biura. Oprócz walorów estetycznych zapewnia to zwiększenie bezpieczeństwa poufnych informacji. Czyste biurko jest ważne, ponieważ pozwala uniknąć gromadzenia się dokumentów i różnych przedmiotów w miejscu pracy.

Dokumenty, które nie są potrzebne w danym momencie powinny zostać umieszczone w szafce zamykanej na klucz. Do tego celu służą meble do przechowywania dokumentów, takie jak szafy biurowe na akta, szuflady do przechowywania materiałów biurowych itd. Biurko będzie wyglądać czysto, jeśli nie będzie bałaganu. Pracownicy będą mogli lepiej pracować, a wydajność wzrośnie.

szafy-biurowe

szafy-biurowe

Konserwacja i czyszczenie mebli biurowych według producenta

Gdy do produkcji mebli stosowane są materiały naturalne – fornir, a także drewnopochodne – płyta wiórowa dwustronnie melaminowana, surowa płyta pilśniowa lakierowana oraz MDF lakierowany to takie powierzchnie należy oczyścić miękką i suchą lub wilgotną tkaniną, a następnie wytrzeć do sucha.

Powierzchnie z laminatu czyścimy tak samo jak płyty melaminowane czy powierzchnie lakierowane czyli miękką i suchą lub wilgotną tkaniną, a następnie wytrzeć do sucha. Tworzywa sztuczne, chrom. Do czyszczenia elementów chromowanych można stosować ogólnie dostępne, nierysujące środki czystości, przeznaczone do danego rodzaju wykończenia. Blaty szklane w biurkach należy czyścić środkami pielęgnacyjnymi przeznaczonymi do szkła, a następnie polerować je suchą, czystą szmatką.

Jak dbać o tkaniny na meblach? Meble z tapicerką materiałową należy zawsze chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych, co pozwoli uniknąć płowienia tkanin. Wszelkie zabrudzenia powinny być usuwane natychmiast po ich zauważeniu. Do czyszczenia plam i zabrudzeń z tapicerek materiałowych należy używać wilgotnych ściereczek, nasączonych ciepłą wodą oraz delikatnych płynów i szamponów czyszczących, przeznaczonych do konkretnych zabrudzeń tapicerek meblowych. Zaleca się wcześniejsze wykonanie próby działania środka na fragmencie tapicerki w mało widocznym miejscu. Ponadto tapicerki materiałowe wymagają regularnego odkurzania.

Zasady użytkowania mebli – zalecenia producenta

Meble biurowe powinny być używane zgodnie ze swoim przeznaczeniem, a długowieczność można im zapewnić dzięki prawidłowemu montażowi, zgodnemu z zasadami umieszczonymi w instrukcji montażu danego produktu (niewłaściwy montaż może skutkować uszkodzeniem wyrobu), racjonalnej eksploatacji, zgodnej z instrukcją użytkowania oraz z poniższymi zasadami jak dbać o meble biurowe:

 • Meble biurowe zachowują najdłuższą żywotność, jeśli używane są w optymalnych warunkach biurowych. Sugeruje się, aby nie używać mebli w temperaturze niższej niż 15°C i wyższej niż 30°C. Wilgotność względna powietrza powinna być utrzymywana w zakresie od 35% do 70%.
 • Wysoka temperatura niszczy meble. Nie należy zatem stawiać i przechowywać mebli bezpośrednio przy źródłach ciepła, jak np. kaloryfer, ale w odległości co najmniej jednego metra.
 • Promienie słoneczne mają negatywny wpływ na barwę materiałów. Wystawienie Produktów na długotrwałe i bezpośrednie działanie światła dziennego może doprowadzić do miejscowych przebarwień.
 • Rozpuszczalniki i inne środki chemiczne, a także gorące przedmioty uszkadzają powłoki mebli, powodując zmatowienia, przebarwienia i wypaczenia. Można tego uniknąć, pracując z podobnymi przedmiotami i substancjami z dala od Produktów.
 • Niewskazane jest przesuwanie i stawianie przedmiotów o ostrych i chropowatych krawędziach na meblach, ponieważ mogą one zarysować ich powierzchnię.
 • Nie należy stawać na meblach oraz siadać na podłokietnikach i oparciach krzeseł. Takie postępowanie może skutkować groźnym wypadkiem lub uszkodzeniem elementów mebli.
 • Co najmniej raz na pół roku należy dokręcać wszystkie śruby i od razu reagować w przypadku ich poluzowania. Poluzowanie śrub jest naturalnym objawem eksploatacji mebli.
 • Podczas przenoszenia mebli, należy chwytać je za pionowe ścianki. Trzymanie za okucia i uchwyty może spowodować uszkodzenie Produktów.
 • Biurko lub stół należy podnosić za konstrukcję nośną, a nie za blat.
 • Meble stacjonarne można bezpiecznie przemieszczać, unosząc je do góry. Przesuwanie grozi uszkodzeniem mebla lub podłogi.
 • Przed rozpoczęciem przenoszenia szaf, należy je najpierw opróżnić, a następnie zamknąć drzwi i szuflady na klucz.
 • O ile instrukcja montażu nie mówi inaczej, do przemieszczenia mebla stacjonarnego potrzebne są co najmniej dwie osoby.
 • Meble mobilne można przesuwać samodzielnie.
 • Szczególna ostrożność zalecana jest w przypadku użytkowania mebli pokrytych okleiną naturalną oraz MDF lakierowanym. Takie Produkty trzeba chronić przed kontaktem z gorącymi przedmiotami oraz środkami chemicznymi, a także unikać przesuwania po ich powierzchniach ostrych lub ciężkich przedmiotów. Uszkodzeniom może zapobiec stosowanie podkładek (pod mysz, klawiaturę, a także inne przedmioty, szczególnie ciężkie). W przypadku zanieczyszczenia mebla płynem, należy natychmiast zetrzeć go chłonną i miękką ściereczką.
 • Podczas przenoszenia siedzisk modułowych, tworzących zestaw, należy najpierw rozłączyć wszystkie elementy. Przenoszenie pojedynczych elementów systemu zapobiega ich uszkodzeniu.

Prawidłowe dbanie o meble biurowe sposobem na ich trwałość

Meble biurowe i wyposażenie to spora inwestycja dla każdego biznesu. Potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja i konserwacja mebli tak, aby nie trzeba było ich wymieniać przez lata. Odwiedzający klienci będą pod wrażeniem czystego i efektownie wyglądającego biura. Ogólnie rzecz biorąc, dbanie o meble biurowe jest czymś, o czym nie myślisz zbyt często, ale odpowiednie czyszczenie i konserwacja to łatwy sposób na utrzymanie doskonałego wyglądu biura i jego trwałości przez długi czas.

Utrzymanie biura w idealnym porządku jest jak najbardziej możliwe. A gdy wiemy już jak dbać o meble biurowe, potrzebna jest tylko odrobina uwagi i zastosowanie się do powyższych porad. Czyste biurka nie tylko wpływają pozytywnie na wizerunek firmy, ale także na komfort pracy, który docenią pracownicy.

Zobacz również:  Jak czyścić i pielęgnować fotele biurowe?

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.