Jak czyścić i pielęgnować fotele biurowe?

3 grudnia, 2012
Jak-czyscic-fotele-biurowe

Wygląd biura jest ważnym elementem budującym wizerunek przedsiębiorstwa. Eleganckie, zadbane meble biurowe korzystnie wpływają na obraz firmy. W biurach głównie dba się o meble drewniane, jednak nie należy zapominać również o  fotelach ergonomicznych oraz innych meblach tapicerowanych i biurowych.
Ważną zasadą, o której musimy pamiętać jest to, że różne materiały wymagają różnego rodzaju opieki.

Jak wyczyścić krzesło biurowe? Jak dbać o fotele biurowe?

Fotele biurowe  najczęściej wykonane są ze skóry, ponieważ jest ona bardzo wytrzymała oraz może służyć przez wiele lat. Ponadto fotele skórzane budują wizerunek pełen elegancji i profesjonalizmu. Większość skór z jakimi spotykamy się w pracy to gładkie, powierzchniowo zamknięte, które nie chłoną wody. Ich czyszczenie jest bardzo proste. Podstawą jednak jest wybór specjalnych preparatów do czyszczenia skóry. Są one najczęściej sprzedawane w zestawach – preparat czyszczący + krem ochronny. Dodatkowo można zaopatrzyć się w odpowiednie ściereczki, najlepiej bawełniane lub z mikrofibry, które są bardzo chłonne. Po oczyszczeniu mebli skórzanych specjalnym preparatem, należy nanieść ściereczką krem, który nie tylko nawilża ale również chroni skórę przed brudem i tłuszczem. Jeśli chcemy aby meble biurowe zawsze  wyglądały jak nowe musimy zabieg czyszczenia i pielęgnacji powtarzać co kilka miesięcy.

W ramach bieżącego czyszczenia polecamy odkurzanie mebli oraz stosowanie wilgotnych, dobrze wykręconych szmatek (nasączonych tylko wodą!), które ułatwią usunięcie plam i zabrudzeń.
Ważnym jest aby do foteli skórzanych nie używać rozpuszczalnika, spirytusu, acetonu czy proszku do prania.

Odkurzanie mebli oraz przemywanie wilgotną szmatką sprawdza się także gdy meble biurowe mają tapicerkę inną niż skórzaną. W tym przypadku należy również używać w ramach konserwacji delikatnych środków pielęgnujących, raz na kilka miesięcy. Ważną wskazówką jest również to, że plamy powstające na tapicerkach należy czyścić od brzegów do środka, nie odwrotnie, aby zapobiec powiększaniu się zacieków.

Przy korzystaniu z wszelkiego rodzaju preparaty do czyszczenia mebli tapicerowanych, skórzanych jak i innych, na wstępie zaleca się wykonać próbę działania środka na fragmencie tapicerki.

Zasady użytkowania foteli – zalecenia producentów

Fotele i krzesła należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Fotele skórzane nie powinny stać blisko grzejnika lub innych źródeł ciepła. Minimalna odległość od źródła ciepła powinna wynosić 30 cm. Skóra wymaga ochrony przed czynnikami szkodliwymi, takimi jak: pot, tłuszcz, kosmetyki, kurz, chemia gospodarcza. Konserwacji skóry należy dokonywać specjalnymi środkami pielęgnacyjnymi, które tworzą powłokę ochronną, odporną na wodę i substancje oleiste. Meble biurowe należy chronić przed zawilgoceniem. Tkaninę tapicerki należy chronić przed zabrudzeniami takimi jak: tłuszcze, pot, smar itp. W przypadku zabrudzeń stosować odpowiednie preparaty do czyszczenia. Unikać narażania tapicerki na mocne, punktowe napięcia (np: stawanie na meblu), czego skutkiem może być rozejście, rozdarcie lub prucie szwów oraz uszkodzenia mechaniczne tapicerki.

Tapicerowane siedzisko fotela

Tapicerowane siedzisko fotela

Krzesła biurowe powinny być odkurzane przynajmniej raz w tygodniu. Elementy plastikowe produktów typu bazy, nakładki na podłokietniki (zwłaszcza elementy jasnoszare) wymagają systematycznego czyszczenia dostosowanego to natężenia eksploatacji. Fotele i krzesła biurowe są przeznaczone do użytku wewnątrz budynków i nie powinny być narażone na bezpośrednie oddziaływanie czynników atmosferycznych. Temperatury w pomieszczeniach, w których znajdują się produkty nie powinny być niższe niż 15°C i wyższe niż 30°C, a wilgotność od 40% do 70%. Należy unikać mocnego tarcia oraz wykorzystywania szorstkich i twardych materiałów mogących rysować czyszczone powierzchnie, które należy przecierać systematycznie lekko wilgotną, miękką szmatką lub specjalnymi delikatnymi środkami do czyszczenia. Płynne zbrudzenia usuwać natychmiast poprzez osuszenie dobrze wchłaniającym materiałem. Aby uniknąć odbarwień i zniszczenia tapicerek, przed przystąpieniem do właściwego czyszczenia należy wykonać próbę na mało widocznym fragmencie produktu.

krzeslo biurowe Momo

krzeslo biurowe Momo

Jak wyczyścić kółka od fotela?

Aby zachować niezawodność działania rolek (kółek jezdnych) należy regularnie przecierać powierzchnię rolek wilgotną szmatką (w celu usunięcia ziarenek piachu, kurzu itp.). Kółka twarde stosowane są do miękkich wykładzin i dywanów. Kółka miękkie stosowane są do podłóg twardych (np.: PCV, parkiety, panele podłogowe). Większość kółek krzeseł biurowych można zdjąć, po prostu pociągając za nie, po odwróceniu krzesła. Wówczas wszelkie małe przedmioty, włosy lub resztki jedzenia, można łatwo usunąć ręcznie. Jeśli jakieś zanieczyszczenia wydają się utknąć, można je usunąć pęsetą lub małym śrubokrętem. Następnie warto użyć odkurzacza aby zebrać pozostałości i wilgotną ścierką wytrzeć, osuszyć i zamontować z powrotem w krześle. 

rodzaje-kolek

rodzaje-kolek

 

Krzesła i fotel biurowe tak, jak inne meble zużywają się w trakcie użytkowania. Są jednym z najczęściej używanych mebli w ruchliwym biurze, więc naturalnie z biegiem czasu zaczniesz wyraźnie dostrzegać ich użycie. Jednak każde krzesło biurowe powinno być dokładnie czyszczone co najmniej raz w tygodniu, aby utrzymać jego wygląd i funkcjonalność na najwyższym poziomie. Mimo, że oferowane przez nas krzesła biurowe są bardzo odporne dzięki samej jakości wykonania, to nadal ważne jest, aby dbać i konserwować je na bieżąco, aby służyło z maksymalną wydajnością przez dłuższy czas – co pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie.

Zobacz również:  Jak dbać o meble biurowe?

.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.