Idealne biuro, czyli jakie…? 6 rzeczy, na które zwracać uwagę, wybierając i aranżując biuro

14 marca, 2018
meble biurowe EVRO

Znaczenie ma nie tylko to, z kim, ale również gdzie pracujemy. Wybór właściwego miejsca decyduje o tym, jak czujemy się w miejscu pracy oraz jakie wyniki osiągamy. Nawet najwspanialsze biuro może okazać się niefunkcjonalne, jeśli nie zadbamy o aranżację. Właśnie dlatego, urządzając wnętrze do pracy, warto zwracać uwagę na szereg kwestii, np.:

1. Stosunek powierzchni do ceny

Okazyjne oferty bywają podejrzane. Zanim zapałamy entuzjazmem i zdecydujemy się na wynajem lub zakup lokalu, który kosztuje podejrzanie mało, upewnijmy się np. co do jego… wielkości. Może się bowiem okazać, że po przybyciu na oględziny poczujemy się zawiedzeni, ponieważ „obszerne” biuro okaże się niewiele większe niż np. schowek. Mała powierzchnia może być dużą przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu w miejscu pracy. Warto unikać takich komplikacji, jeśli zależy nam na sprawnym rozpoczęciu działalności.

Lada Recepcyjna SIMPLE

Lada Recepcyjna SIMPLE

Lada Recepcyjna ANTRA

Lada Recepcyjna ANTRA

2. Przepisy BHP

Wybierając lokal biurowy, trzeba zwracać uwagę również na przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wynika z nich m.in., że każdy pracownik powinien mieć odpowiednią ilość przestrzeni wyłącznie do własnego użytku (co najmniej 2m kw. podłogi i 13m sześc. objętości). Co więcej, pomieszczenia biurowe nie powinny znajdować się w piwnicach. Powinny być również zabezpieczone przed nadmierną wilgocią, drganiami itd.

Stoły konferencyjne FUTURA

Stoły konferencyjne FUTURA

Stoły konferencyjne Evro

Stoły konferencyjne Evro

3. Oświetlenie

Normy BHP odnoszą się również do warunków oświetleniowych. W pomieszczeniu biurowym musi znajdować się światło dzienne i sztuczne. Nie można więc nakazywać pracownikom wykonywania obowiązków tam, gdzie nie ma okien. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniego natężenia światła sztucznego – tak, by pracownik mógł wykonywać zadania przypisane do stanowiska, np. pracować przy komputerze, tworzyć makiety itd. – w zależności od charakteru konkretnej pracy.

INUP biurka podnoszone elektrycznie

INUP biurka podnoszone elektrycznie

Meble biurowe DUO-C

Meble biurowe DUO-C

4. Lokalizacja

Wybierając biuro, warto zwrócić uwagę również na to, czy do pomieszczenia dociera np. hałas z ulicy lub czy w pobliżu funkcjonuje fabryka itd. Koncentracja uwagi w warunkach wzmożonego hałasu jest właściwie niemożliwa, co w oczywisty sposób przekłada się na efektywność. Duże znaczenie ma również dojazd, tzn. drogi oraz komunikacja kolejowa, autobusowa lub miejska. Jeśli do danego miejsca można dojechać np. tylko jedną linią autobusową, warto rozważyć wybór innej lokalizacji. Im dalej od centrum, tym niższa cena – to uproszczona zasada decydująca o koszcie wynajmu. Warto jednak pamiętać o tym, że koszt nie powinien stanowić jedynego kryterium wyboru.

5. Funkcjonalność

Jednym z kluczowych czynników, na które należy zwrócić uwagę, wybierając biuro jest np. układ pomieszczeń. Ważne, by zapewniał maksimum komfortu eksploatacji. Ten czynnik bierze się pod uwagę, np. decydując się na konkretne meble biurowe. Trudno wyobrazić sobie komfortowe funkcjonowanie bez odpowiednich modeli. Dobrze stawiać na takie, które są nie tylko praktyczne i efektowne, ale również trwałe. Dzięki takiej postawie można uniknąć konieczności wymiany sprzętów np. co 2 lata.

Ścianki działowe SD

Ścianki działowe SD

VANK_WALL – Boksy akustyczne

VANK_WALL – Boksy akustyczne

SELVA – Panele naścienne

SELVA – Panele naścienne

6. Udogodnienia

Winda, podjazd dla niepełnosprawnych, stojaki na rowery, dodatkowe miejsca parkingowe, ochrona, restauracja w bezpośrednim sąsiedztwie – wybierając lokal, warto kierować się nie tylko układem pomieszczeń czy lokalizacją, które (słusznie) uznaje się za kluczowe. Infrastruktura to jednak również dodatkowe udogodnienia, które wpływają na wizerunek firmy i sprawiają, że staje się ona bardziej przyjazna i dostępna – nie tylko dla pracowników, ale również dla klientów decydujących się na skorzystanie z jej usług.

Fotel LOOP

Fotel LOOP

Im bardziej przemyślaną decyzję podejmiemy, tym korzystniejsze rezultaty uzyskamy – to zasada, którą warto uwzględniać, wybierając nie tylko lokal, ale również meble do biura. Elementy wyposażenia wnętrza powinny być dostosowane do jego charakteru. Jeśli np. jest surowe, można umieścić w nim elementy typowe dla stylu industrialnego. Gdy mamy odpowiednią wiedzę oraz wyczucie i czujemy się na siłach, by łączyć style, możemy również zdecydować się na nieco odważniejsze rozwiązanie i postawić na eklektyzm. W takiej sytuacji warto jednak ostrożnie dobierać meble biurowe – nowoczesne mogą prezentować się niekorzystnie w zdecydowanie klasycznym wnętrzu. Wiele jednak zależy od wybranych modeli oraz warunków panujących w danym miejscu.

To Cię zainteresuje: 4 najczęstsze błędy popełniane w projektowaniu biur

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 3 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.