Idealna powierzchnia biurowa

praca w biurze
biuro

biuro

Trendy na rynku przestrzeni biurowej zmieniają się wraz z rozwojem technologii, architektury i nowych profili wymagań firm. Obecnie układ w przedsiębiorstwie planuje się przez pryzmat pracownika. Jego produktywność mierzona jest już nie tylko przez liczby, ale również inne czynniki. Kontakt interpersonalny jest raczej propagowany niż unikany. Decydującym czynnikiem sukcesu w planowaniu biura jest wybranie odpowiedniego typu układu biura dla firmy. Jest to ważny proces selekcji w kontekście analizy wymagań, ponieważ każda struktura oferuje różne rozwiązania w zakresie komunikacji, elastyczności, koncentracji i efektywnego wykorzystania przestrzeni. Odpowiedni rozkład przestrzeni biurowej można dobrać tylko wtedy, gdy projektanci i jego przyszli użytkownicy wspólnie analizować będą potrzeby i wymagania. Każda firma jest inna, dlatego dla każdej sprawdzi się inny rodzaj biura. Rynek oferuje wiele rodzajów przestrzeni.

Biura kombinacyjne to połączenie standardowych jedno i wieloosobowych biur. Sprawdzają się do miejsc skupionych na ściśle określonej pracy, gdzie ograniczona jest ilość miejsca. Komunikacja odbywa się głównie w centralnym multifunkcjonalnym miejscu. Ściany na korytarzu są przejrzyste, aby zapewnić centralnemu obszarowi naturalne światło. Służy ono też jako miejsce spotkań, interakcji i jako obszar wsparcia. Biuro tego typu znakomicie sprawdza się dla częstych zmian pracy indywidualnych pracowników i bardziej komunikatywnej pracy w teamie.

Biura zespołowe to różne rodzaje biur znajdujące się w jednym budynku, lub na jednym piętrze. Są to najczęściej przestrzenie pracy dla dwóch, lub więcej osób. Ważna w takim układzie jest zmienność i elastyczność układu przestrzeni. Zaprojektowane najczęściej są by być otwarte i przejrzyste lub lekko zmodyfikowane dla specjalnych wymagań firmy. Biuro tego typu skupia się głównie na ściśle określonej pracy zespołowej. Układ nie przeszkadza jednak w koncentracji i spełnianiu indywidualnych zadań. Komunikacja jest bardzo dobra i odbywać się może w wielu kierunkach.

przestrzen biurowa

Biura otwarte łączą w sobie zalety kilku form biur na otwartym planie przestrzeni. Komunikacja i jakość interakcji jest dobra, nie przeszkadza też w zachowaniu prywatności i skupieniu podczas pracy. Pracownicy wybierają miejsca i obszary najlepiej pasujące do rodzaju pracy, którą wykonują. Wydajność przestrzeni jest osiągana dzięki spójnym, nie rozdzielonym miejscom pracy. Jest to najczęściej połączenie przestrzeni otwartej i grupowej. Pomaga to w zachowaniu otwartości i wymianie spostrzeżeń przez pracowników.

Biura techniczne/kreatywne zyskały sporą popularność przez postęp techniczny ostatnich lat. Jest to otwarta przestrzeń, z mniejszą ilością indywidualnych biur. Mniej miejsca przeznaczonego jest dla jednej osoby, za to więcej udostępnionych jest dla miejsc meetingów i zebrań. Wszystko to zaprojektowane jest, aby otrzymać otwartą przestrzeń, która zachęca i sprzyja do współpracy. Jak na razie większość korzystających z tego rozwiązania marek, to firmy techniczne/it oraz agencje kreatywne. Z czasem jednak coraz więcej firm o tradycyjnym modelu biznesowym zaczyna przekonywać się do tego typu biur. Wpływ na to ma coraz więcej techniki towarzyszący powoli każdemu rodzajowi pracy.

Biura kabinowe to tradycyjny rodzaj biur, w których przestrzeń dla pojedynczej osoby jest częściowo zamknięta. Idealne dla prac, które wymagają średniej komunikacji. Zbyt małe rozdzielenie przestrzeni może przeszkadzać w koncentracji i wykonywaniu zadań. Celem tego typu biur jest maksymalizacja wykorzystania przestrzeni. Na małym obszarze znajdować się może wielu pracowników.

Dobór odpowiedniego biura dla każdej firmy powinien być indywidualny i zależny od rodzaju pracy, jaka będzie w nim wykonywana. Modne jest ostatnio odchodzenie od standardowych układów i łączenie ich. Kreatywność w układzie biurowym może być tak samo ważna jak i w samej pracy.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.