Fotel do home office – jaki wybrać?

Praca w trybie home office to coraz powszechniejszy standard w wielu przedsiębiorstwach – zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Aby wykonywanie pracy w domowym zaciszu było jak najbardziej komfortowe, trzeba w pierwszej kolejności zadbać o zakup odpowiednich mebli. Jednym z najważniejszych elementów domowego biura jest oczywiście fotel. Decyzję o jego zakupie należy podjąć po dogłębnym uwzględnieniu ogromnej liczby czynników. Jak wybrać fotel do home office? Na to pytanie szczegółowo odpowiadamy w poniższym poradniku.

Dlaczego odpowiedni fotel do home office jest kluczowy dla Twojego zdrowia i komfortu?

Wydawać by się mogło, że decyzja o zakupie fotela biurowego nie ma większego znaczenia, ponieważ wystarczy zakupić jakikolwiek model w dowolnie wybranym sklepie. Okazuje się, że zakup fotela do home office bez odpowiedniego przygotowania może skutkować wieloma negatywnymi konsekwencjami. To, jaki fotel kupimy, ma ogromny wpływ na stan naszego zdrowia i komfortu podczas codziennej pracy.

Zobacz także: Jak wybrać krzesło do biurka?

W przypadku, gdy fotel nie zapewnia odpowiedniego oparcia dla kręgosłupa, długotrwałe siedzenie w nim może doprowadzić do występowania dokuczliwych bólów kręgosłupa. To z kolei powoduje, że nasza produktywność spada. Oprócz tego, pogarsza się nasze ogólne samopoczucie, zaś w długotrwałej perspektywie czasowej może dojść nawet do wypalenia zawodowego.

Słowo-klucz w kontekście dobrego fotela biurowego to ergonomia. Ergonomiczny fotel biurowy to taki, który zapewnia optymalne wsparcie dla kręgosłupa, ułatwia utrzymanie zdrowej postawy ciała i redukuje nacisk na różne obszary ciała. W ergonomicznych fotelach stosowane są regulowane oparcia, podłokietniki czy podparcie dla lędźwi. Wszystko to ma niezwykle istotny wpływ zarówno na stan zdrowia użytkownika, komfort jak i wydajność.

Tanie fotele najniższej jakości, w których nie są zastosowane jakiekolwiek mechanizmy ergonomiczne, są niewygodne, mogą powodować przemęczenie i bardzo mocno utrudniają skupienie się na powierzonych obowiązkach. Z kolei w fotelu ergonomicznym, który można w pełni dostosować do własnych potrzeb, czujemy się wygodnie i komfortowo, co znacząco poprawia koncentrację.

To powinno Cię również zainteresować: Jak poprawnie ustawić krzesło biurowe?

Długotrwałe siedzenie w nieergonomicznym fotelu biurowym prowadzi do takich dolegliwości jak przeciążenie kręgosłupa, skurcze mięśni, ucisk na nerwy. W niektórych przypadkach mogą też pojawić się problemy z układem krwionośnym. Właściwie dobrany fotel do home office pomaga utrzymać naturalna krzywiznę kręgosłupa oraz redukuje prawdopodobieństwo pojawiania się bólu i wszelkiego rodzaju urazów.

Jak widać, właściwie dobrany fotel biurowy wygodny dla kręgosłupa to absolutny „must-have” dla wszystkich, którzy chcą być zdrowi oraz mieć zapewniony komfort na możliwie najwyższym poziomie. Inwestycja w wygodny fotel biurowy z ergonomicznymi funkcjami to zdecydowanie najlepszy wybór.

Ergonomiczne funkcje fotela do home office – czego powinieneś szukać?

Fotel biurowy ergonomiczny powinien posiadać szereg funkcji. Chodzi tutaj o:

  • Możliwość regulacji wysokości. Cechą wyróżniającą dobry fotel jest opcja dostosowania go do indywidualnej wysokości danego użytkownika. Regulując wysokość siedziska można optymalnie dopasować go do naszego wzrostu i długości nóg. Najlepiej, gdy fotel pozwala na regulację wysokości siedziska w przedziale 40-50 cm od podłogi.
  • Regulowane podłokietniki. Podłokietniki mają za zadanie zapewnić wsparcie dla ramion i przyczyniają się do redukcji napięcia w górnej części ciała. Przed zakupem upewnijmy się zatem, że konkretny fotel jest wyposażony w regulowane podłokietniki, które można zmieniać w zakresie wysokości i kąta nachylenia, by komfort podczas pracy był możliwie najwyższy.
  • Regulacja głębokości siedziska. Za sprawą tej funkcji można dostosować odległość siedziska od oparcia do budowy ciała użytkownika.
  • Wygodne siedzisko. Cechą ergonomicznego fotela jest bardzo wygodne siedzisko. Powinno ono być zaokrąglone z przodu, aby nie uciskało naczyń krwionośnych znajdujących się pod kolanami. Jednocześnie siedzisko nie może też być za bardzo głębokie, co często jest problemem w przypadku ładnie wyglądających foteli gamingowych, które w istocie nie są zdrowe dla użytkownika.
  • Optymalne podparcie pleców na jak największej powierzchni. Cechą wyróżniającą ergonomiczny fotel biurowy jest podparcie całego kręgosłupa – dzięki temu plecy oraz kręgosłup mniej się męczą podczas siedzenia, a ryzyko występowania urazów czy dyskomfortu bólowego jest zdecydowanie mniejsze. Z kolei zagłówek w fotelu ma funkcje głownie estetyczne i można korzystać z niego w pozycji odchylenia, tzw. relaksu.

Dostosowanie wysokości i kąta nachylenia – jak idealnie dopasować fotel do home office?

Kwestią bardzo istotną jest możliwość dostosowania wysokości i kąta nachylenia naszego fotela biurowego. Wysokość siedziska powinna być na takim poziomie, aby użytkownik miał zapewnioną optymalną przestrzeń na nogi pod biurkiem i położył wygodnie na podłodze a także by mógł położyć ręce przy klawiaturze w sposób naturalny, zachowując co najmniej kąt prosty między ramieniem a przedramieniem. 

Przeczytaj też: Jaki kolor fotela biurowego wybrać, żeby służył jak najdłużej?

Ważne jest to, aby zmianę wysokości siedziska można było przeprowadzić w pozycji siedzącej. Z tego względu wszystkie mechanizmy regulacji wysokości siedziska oraz kąta nachylenia powinny być proste w obsłudze i znajdować się w zasięgu ręki użytkownika. Optymalna głębokość siedziska to z kolei taka, która zapewnia oparcie dla 2/3 długości ud.

Oparcie powinno być wyprofilowane na kształt litery „s”, która jest najbardziej zbliżona do naturalnej krzywizny kręgosłupa. Krzesło, które będzie wyregulowane w omawiany sposób, zapewni właściwe podparcie pleców do oparcia, co z kolei poskutkuje tym, iż użytkownik nie będzie zmagał się z dolegliwościami bólowymi ze strony pleców.

Zobacz również: W jaki sposób można zadbać o swój kręgosłup pracując w domu?

Bardzo istotna jest też kwestia możliwości zmiany nachylenia oparcia, ponieważ sprawia ona, że można skorygować wady postawy wynikające z niewłaściwego ustawienia miednicy. Kąt nachylenia powinien być ustawiony na około 100-110 stopni, czyli fotel jest wówczas nieco odchylony do tyłu. Taki kąt pozwala utrzymać prawidłową krzywiznę kręgosłupa i zmniejsza nacisk na dolną część pleców.

Podparcie dla kręgosłupa – jak uniknąć bólu pleców przy długotrwałym siedzeniu?

Długotrwałe siedzenie na krześle może doprowadzić do wystąpienia bólu pleców. Aby ograniczyć ryzyko pojawienia się tego rodzaju dolegliwości, należy oczywiście kupić krzesła i fotele biurowe z ergonomicznymi funkcjami. Najważniejsze jest właściwe podparcie dla kręgosłupa, aby podczas siedzenia zachowana była jego naturalna krzywizna. 

W celu uniknięcia bólu przy długotrwałym siedzeniu trzeba też pamiętać o tym, by utrzymywać prawidłową postawę. Starajmy się nie garbić oraz nie odchylać w tył czy do przodu. Dzięki temu utrzymamy właściwą postawę oraz unikniemy ryzyka pojawiania się dolegliwości bólowych.

Fotel-Belt-be1t2-white-bejot

 

Materiały i wytrzymałość – jak wybrać trwały i wygodny fotel do pracy w domu?

Podczas poszukiwania wygodnego, trwałego i ergonomicznego fotela biurowego, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rodzaj materiałów użytych do jego produkcji. Materiały muszą być wysokiej jakości, być odporne na zużycie i łatwe w czyszczeniu. Najlepsze i najpopularniejsze materiały to drewno, skóra, ekoskóra oraz wysokiej jakości tapicerka czy siatka.

Zobacz koniecznie: Krzesła biurowe

Mając na uwadze powyżej wskazane kwestie z pewnością bez trudu uda nam się znaleźć trwały i wygodny fotel biurowy, który posłuży nam w domowym biurze przez wiele lat.

 

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.