Filozofia mindfulness – co to takiego?

By Kwiecień 11, 2019Ciekawostki

Żyjemy w zabieganej codzienności – praca, obowiązki domowe, mnóstwo spraw do załatwienia. Często nie mamy czasu pozbierać myśli, skupić się na swoich uczuciach i zauważyć, jak reaguje nasze ciało na określone sytuacje. To rodzi stres, ciągłe napięcie i frustrację. Co możemy z tym zrobić? Odpowiedź jest prosta: ćwiczyć uważność. Na czym zatem polega filozofia mindfulness? Dlaczego warto ją stosować?

Mindfulness, czyli sztuka uważnego życia

W ciągłej gonitwie umysłu łatwo jest przegapić różne ważne momenty, które tworzą późniejsze wspomnienia. Nierzadko nawet podczas spaceru, czy innego rodzaju odpoczynku tworzymy w głowie listę zakupów, przypominamy sobie rozmowę z szefem, planujemy kolejne zawodowe projekty – to wszystko sprawia, że właściwie nigdy nie przebywamy w chwili obecnej: albo rozpamiętujemy przeszłe wydarzenia, albo obmyślamy i przewidujemy, co zrobimy w przyszłości.

Słowo mindfulness wywodzi się z angielskiego przymiotnika „mindful”, co po polsku oznacza: uważający, pamiętający, troskliwy. W tej postawie chodzi o pewien rodzaj stanu umysłu, czyli bycie czujnym obserwatorem, który przebywa w teraźniejszości. Technikę mindfulness można określić jako pewną formę treningu umysłowego polegającego na wyciszeniu myśli i skoncentrowaniu się w pełni na przeżywaniu obecnej chwili, co wcale nie należy do prostych zadań. Uważność uczy nas nie tylko dostrzegania wszystkich elementów otaczającej rzeczywistości, ale przede wszystkim zauważania własnych emocji – zarówno tych negatywnych, jak i pozytywnych.

Jak ćwiczyć uważność?

Pełne koncentrowanie uwagi na wewnętrznych i zewnętrznych bodźcach, z którymi mamy do czynienia w danym momencie wymaga odpowiedniego treningu, ponieważ gdy tylko spróbujemy się wyciszyć, natrętne myślenie z pewnością się pojawi. Z tego względu do ćwiczenia mindfulness przyda się kilka nietrudnych praktyk:

 • pełna akceptacja swoich myśli i ich swobodna obserwacja: w ciągu dnia warto znaleźć chwilę na pobyt sam na sam ze swoim umysłem i pozwolić na przepływ różnego rodzaju pomysłów i informacji – bez oceniania. Warto przy tym wprowadzić się w stan odprężenia lub zastosować medytację;
 • wdzięczność: praktykowanie wdzięczności prowadzi do uważności, bo w ten sposób uświadamiamy sobie, ile dobra jest w naszym życiu – czasami zamartwiamy się na zapas, choć tak naprawdę niczego nam nie brakuje, o czym notorycznie zapominamy. Dziękujmy za coś codziennie, zauważajmy drobiazgi, zwyczajną życzliwość losu;
 • całkowite zaangażowanie w wykonywaną czynność: obojętnie, czym zajmujemy się w danej chwili, poświęćmy temu pełną uwagę, np. podczas jedzenia możemy skupić się wyłącznie na odczuwaniu smaku danej potrawy;
 • celebracja małych radości: podczas zabieganego dnia czasem trudno znaleźć czas dla siebie, dlatego z małych przyjemności fajnie jest zrobić prawdziwą celebrację. Filiżanka herbaty może stać się rytuałem, a oglądanie filmu iście kinowym seansem;
 • świadome wycieczki myślowe: kiedy potrzebujemy coś przemyśleć, cofnąć się do przeszłości lub wybiec umysłem w przyszłość, nie róbmy tego kosztem „tu i teraz”. Znajdźmy czas i skoncentrujmy się na sprawie, która wymaga rozważenia.

Dlaczego warto stosować mindfulness?

Uważność przynosi wiele korzyści.  Będą one zauważalne w każdej dziedzinie życia – szczególnie jeśli chodzi o karierę zawodową. Technika mindfulness uczy radzenia sobie ze stresem, ćwiczy koncentrację, dzięki czemu stajemy się bardziej efektywni i zdecydowanie łatwiej radzimy sobie z rozwiązywaniem różnego rodzaju problemów. Inne ważne korzyści to:

 • zwiększenie kreatywności,
 • zapobieganie depresji,
 • lepsze samopoczucie psychiczne,
 • zyskanie większej samoświadomości,
 • obniżenie ciśnienia krwi,
 • ulepszenie komunikacji w zespole,
 • zwiększenie odporności,
 • brak problemów z zasypianiem,
 • redukcja bólów psychosomatycznych,
 • poprawa trawienia.

Dzięki uważności łatwiej można osiągnąć spokój i zyskać więcej cierpliwości, co przełoży się pozytywnie zarówno na pracę zawodową, jak i życie rodzinne. Wiele osób poprzez stosowanie mindfulness pozbywa się nawykowych reakcji i przestaje reagować automatycznie na dane sytuacje.

Jak rozpocząć praktykowanie uważności?

Przebywanie w „tu i teraz” nie wymaga wcześniejszych przygotować i skomplikowanych rytuałów. Wystarczy po prostu usiąść, wyprostować plecy i zacząć oddychać. Następnie warto wprowadzać filozofię mindfulness do codziennych czynności, takich jak: wyjście na spacer, rozmowa z przyjacielem, domowe porządki, spożywanie posiłków, robienie zakupów. Po krótkim czasie zaobserwujemy w naszym życiu więcej akceptacji, życzliwości, spokoju i otwartości. Stres zostanie wyraźnie zredukowany.

Należy pamiętać, że początkowe próby stania się bardziej uważnym mogą być wyzwaniem, ponieważ umysł nie jest przyzwyczajony do wyciszenia i pełnym skupianiu uwagi tylko na pojedynczym działaniu. Nie trzeba się tym jednak przejmować. Już po kilku próbach będzie zdecydowanie lepiej. Ponadto stosowanie wyżej wymienionych technik ćwiczenia uważności przyśpieszy cały proces.