Ergonomiczny fotel czyli zdrowa praca przy biurku

Zajęcia biurowe wymagają od pracowników głównie wysiłku umysłowego, czyli powiązanego w naturalny sposób z pracą przy komputerze. Kilkugodzinne siedzenie przy biurku może doprowadzić do wystąpienia dolegliwości zdrowotnych związanych przede wszystkim z kręgosłupem. Praca biurowa wymaga pozycji siedzącej, ważne jest więc zachowanie podstawowych zasad ergonomii, by nie obciążać kręgosłupa.
Aby przestrzegać zasad prawidłowego siedzenia należy posiadać odpowiednio przystosowane do tego siedzisko (przeczytaj także: Jak zadbać o zdrowie wykonując prace biurową). Fotel biurowy powinien zachowywać zasady ergonomii, czyli z łatwością dopasowywać się do sylwetki i rodzaju wykonywanej pracy. Dzięki tym właściwościom obciążenie kręgosłupa znacznie maleje. Odpowiednie fotele i krzesła utrzymują kręgosłup w kształcie litery S – najlepszej dla niego pozycji. Taka pozycja pozwala ponadto na krążenie krwi w udach bez utrudnień, co pozwala uniknąć zaburzeń krążenia prowadzącego do wielu chorób układu krwionośnego.

Sitag Wave

Ergonomiczny fotel biurowy może być „osobistym trenerem” swojego użytkownika. Dzieje się tak w momencie, gdy bez potrzeby regulacji wymusza przyjęcie odpowiedniej postawy. Taki mebel jest bardzo elastyczny i reaguje ma każdą zmianę pozycji. Dzięki temu nawet przy kilkugodzinnym siedzeniu mięśnie ud, miednicy i bioder odpoczywają. Profesjonalny fotel biurowy tego typu, to dla przykładu propozycja SITAGWAVE producenta mebli SITAG.

Nie powinno się zapominać o relaksie. W wolnej chwili, najlepiej co godzinę, powinniśmy wykonywać proste ćwiczenia rozciągające całe ciało, dzięki którym odciążamy mięśnie i stawy. Warto również możliwie często zmieniać pozycję siedzenia.

Jakie cechy, według ergonomii, powinien posiadać idealny fotel?

  • Podłokietniki – ich zadaniem jest wspieranie ramion tak, aby odciążyć obręcz barkową. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem są podłokietniki regulowane, które z reguły zapewniają odpowiednie podparcie ramion niezależnie od wzrostu użytkownika.
  • Oparcie – powinno zapewniać podparcie części lędźwiowej kręgosłupa poprzez uwypuklenie, czyli odpowiednie wyprofilowanie na wysokości lędźwi. Jeśli pracujesz długo w pozycji siedzącej zwróć uwagę na to, czy oparcie umożliwia regulację wysokości oraz odchylanie pleców nawet do pozycji półleżącej. Ważne, aby oparcie krzesła podpierało Twoje plecy co najmniej do wysokości łopatek.
  • Siedzisko – w przypadku pracy przy biurku należy stosować krzesła i fotele biurowe wyłącznie o regulowanej wysokości siedziska. Warto też zwrócić uwagę na szerokość i głębokość siedziska, która powinna umożliwiać wygodę siedzenia bez poczucia ciasności. Wysokość dopasuj tak aby uda były ułożone równolegle do podłogi a stopy opierały się swobodnie o podłogę.
  • Podstawa – jej zadaniem jest stabilne, bezpieczne podparcie krzesła a w modelach wyposażonych w kółka jezdne, łatwe przemieszczanie krzesła. Optymalnym rozwiązaniem podstawy jest pięcionóg. Warto zwrócić uwagę na rodzaj kółek, który powinien być dopasowany do powierzchni ma której użytkujesz fotel lub krzesło. W większości powierzchni dywanowych stosuje się standardowo tzw „kółka twarde”, natomiast do podłóg twardych, np. parkietów czy płytek ceramicznych „kółka miękkie” czyli wyposażone w specjalną „oponkę”.
  • Mechanizmy ruchowe – optymalnym rozwiązaniem są mechanizmy synchroniczne umożliwiające tak zwane dynamiczne siedzenie, czyli swobodne „bujanie się” lub zablokowanie oparcia i siedziska krzesła w dowolnej pozycji ułatwiając wybranie najbardziej ergonomicznej pozycji do pracy i wypoczynku. Synchroniczny mechanizm taki to dzięki któremu fotel lub krzesło naśladuję dynamikę ciała użytkownika nieustannie podpierając jego plecy i kręgosłup, umożliwiając synchroniczne (jednoczesne i proporcjonalne) odchylenie siedziska i oparcia z możliwością blokady w dowolnej pozycji, dodatkowo posiada funkcję zabezpieczającą przed silnym uderzeniem oparcia po zwolnieniu blokady oraz regulację stosowną do wagi ciała np. SYNCHRO.

krzesla biurowe

fotele biurowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 7

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.