Ergonomiczne krzesło zgodnie z Rozporządzeniem Ministra

Regulacje prawne dotyczące mebli biurowych, zapewniających stworzenie ergonomicznego stanowiska pracy przy komputerze zapisane są w załączniku do Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Zgodnie z nimi pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia minimalnych wymagań ergonomii jakie powinny być spełnione przez właśnie te stanowiska.

Zarówno stanowisko pracy jak i sposób rozmieszczenia elementów jego wyposażenia nie może nadmiernie obciążać układu mięśniowo-szkieletowego. Przy aranżacji powierzchni biurowych najistotniejszą kwestią jest odpowiedni dobór foteli czy krzeseł. Producenci krzeseł i foteli biurowych kierują coraz większą uwagę ku dostosowaniu miejsc pracy do indywidualnych cech psychofizycznych pracownika, czyli ku zasadom ergonomii. Krzesła, które są wysoce ergonomiczne podnoszą poziom samopoczucia pracownika, wpływając pozytywnie na jego zdrowie, co w rezultacie przekłada się na jego lepszą efektywność. Dlatego tak ważne jest by fotel, na którym pracownicy spędzają wiele godzin był prawidłowo zaprojektowany.

ruch-na-krzesle-biurowym

Zgodnie z załącznikiem do ww. Rozporządzenia, odpowiednie krzesło/fotel biurowy powinno posiadać:

 • wymiary oparcia i siedziska, zapewniające wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów,

 • regulację wysokości oparcia oraz regulację pochylenia oparcia w zakresie: do przodu
  i 30° do tyłu,

 • regulację wysokości siedziska w zakresie 40-50 cm, licząc od podłogi,

 • wyprofilowanie płyty siedziska i oparcia odpowiednie do naturalnego wygięcia kręgosłupa i odcinka udowego kończyn dolnych,

 • możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360°,

 • podłokietniki.

Wysokość stołu oraz siedziska krzesła powinna być taka, by zapewniała:

 • odpowiednią przestrzeń do umieszczenia nóg pod blatem stołu,

 • naturalne położenie rąk przy obsłudze klawiatury, z zachowaniem co najmniej kąta prostego między ramieniem i przedramieniem.

  STRING SR102

  STRING SR102

Ważne by zmianę można było wykonywać w pozycji siedzącej, dlatego też mechanizmy regulacji wysokości siedziska i pochylenia oparcia powinny być łatwo dostępne i proste w obsłudze. Pracownik może zażyczyć wyposażenia swojego miejsca pracy w podnóżek, jeżeli wysokość krzesła uniemożliwia mu płaskie, spoczynkowe ustawienie stóp na podłodze.

Fotel Evolution EV-01

Fotel Evolution EV-01

Wszystkie te wymogi spełniają fotele i krzesła z oferty Contino, które poza ergonomicznymi rozwiązaniami, są atrakcyjne również ze względu na swój ciekawy design. Warto w tym miejscu podkreślić, że wyposażenie biurowe pełni także ważną rolę w procesie komunikacji jako jeden z elementów wizerunku firmy.

 

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 7

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.