Ergonomia koncepcyjna, co to jest?

Przestrzeganie zasad ergonomii pracy sprawia, że działamy bardziej efektywnie. Jednocześnie minimalizujemy szkody, jakie nasz organizm ponosi w trakcie pozostawania w pozycji siedzącej przez kilka godzin każdego dnia. Dostosowanie stanowiska pracy do możliwości psychicznych i fizycznych osoby, która je zajmuje, ma duże znaczenie. Wszelkie zaniedbania w tym względzie wywierają negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, a także sprawiają, że działamy mniej skutecznie, niż byśmy mogli.

Ergonomia koncepcyjna

Wyróżnia się dwa rodzaje ergonomii: koncepcyjną i korekcyjną. Ergonomia koncepcyjna zajmuje się dostosowaniem warunków pracy do możliwości człowieka na etapie opracowywania projektu. Wybór pomieszczenia, układ i rodzaj mebli itp. – parametry, które gwarantują zaspokojenie potrzeb pracowników biura określa się już w fazie koncepcyjnej. Działania z zakresu ergonomii korekcyjnej zmierzają do poprawy warunków, które już istnieją. Miejsce pracy rearanżuje się, kierując się przede wszystkim możliwościami psychofizycznymi pracownika. Wydaje się, że łatwiej jest zaprojektować pomieszczenie od nowa, niż modyfikować rozwiązania, które już zostały wprowadzone. Mówiąc kolokwialnie, ergonomia koncepcyjna opiera się na założeniu, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Wprowadzanie ewentualnych zmian w fazie projektu nie nastręcza większych problemów.

Gabinet-PRESTIGE

Gabinet-PRESTIGE

Stanowisko pracy biurowej

Zasady ergonomii określają, w jaki sposób ma wyglądać stanowisko pracy w biurze. Meble biurowe projektuje się tak, aby zapewniały komfort pracownikowi, jednak ważne jest również ich odpowiednie ustawienie, a także obecność dodatków. O komforcie decyduje w dużej mierze krzesło. Należy dobrać je tak, aby umożliwiało przyjęcie wygodnej pozycji ciała i zapewniało swobodę ruchów. Wysokość siedziska i oparcia, a także nachylenie oparcia powinny być regulowane – tak, by każdy pracownik, niezależnie od wzrostu, mógł dostosować je do swoich potrzeb. Istotne jest także wyprofilowanie oparcia, uwzględniające naturalne krzywizny kręgosłupa. W pracy biurowej potrzebny jest również podnóżek, dzięki któremu stopy nie są obciążone. Biurko powinno być na tyle obszerne, aby umożliwić ustawienie przedmiotów tak, byśmy mieli do nich swobodny dostęp i nie byli zmuszeni do przyjmowania nienaturalnych pozycji.

Zobacz też: Przestrzeń, która sprzyja koncentracji

Biurka-Bench-wuteh

Biurka-Bench-wuteh

Izolacja akustyczna

W pracy biurowej duże znaczenie ma także odpowiednia izolacja akustyczna. Dzięki niej poziom poirytowania, jakiego doświadczamy w biurze, nie osiąga zbyt dużych wartości. Tutaj także ergonomia koncepcyjna znajdzie zastosowanie. Dźwięki dochodzące z sąsiednich stanowisk pracy rozpraszają i denerwują, powodując tym samym duży dyskomfort. Aby zapobiec temu zjawisku, warto wyposażyć biuro typu open space w specjalne meble lub ekrany akustyczne, które mogą być jednocześnie elementem dekoracyjnym albo tablicą, do której przykuwamy szpilki czy pinezki. Ich obecność zapewnia pracownikom komfort psychiczny i jest niemal tak samo ważna, jak wygodne krzesło czy odpowiednio duże biurko. Poza tym, specjalne ścianki pozwalają odgrodzić się od wzroku współpracowników i innych osób przychodzących do biura. Niewiele osób cieszy się, że ktoś patrzy im na ręce.

Flos-free-wolnostojace-ekrany-akustyczne

Flos-free-wolnostojace-ekrany-akustyczne

To może Cię zainteresować: Ergonomiczne stanowisko pracy biurowej – jakie meble biurowe wybrać?

Strefa działania i strefa relaksu

W ramach przestrzeni biurowej głównie pracujemy, jednak praca to zdecydowanie nie wszystko. Warto zachować równowagę i znaleźć czas także na odpoczynek. Ergonomia koncepcyjna zakłada, że każda godzina działania przy komputerze powinna zakończyć się pięcioma minutami przerwy – na rozprostowanie kości i rozluźnienie mięśni. Właśnie z tego względu warto podzielić biuro na dwie strefy: działania i relaksu. Meble biurowe do pracy prezentują się zgoła inaczej niż te, dzięki obecności których możemy się odprężyć i przyjemnie spędzić czas zasłużonej przerwy. Wygodne fotele i kanapy z miękkimi obiciami są niemal tak samo istotne, jak odpowiednio wysokie i szerokie biurka. Dzięki nim jesteśmy w stanie zregenerować się i powrócić do swoich obowiązków „odświeżeni” i pełni zapału oraz nowych pomysłów. Wykonywanie obowiązków zawodowych wcale nie musi być nieprzyjemne i dolegliwe – wystarczy przestrzegać zasad ergonomii koncepcyjnej, aby działania podejmowane w biurze stały się nie tylko efektywne, ale również przyjemne i nieszkodliwe dla zdrowia.

VERSO-naroznik-aranzacja

VERSO-naroznik-aranzacja

Podsumowanie: Kluczowa rola ergonomii koncepcyjnej w tworzeniu zdrowych i efektywnych miejsc pracy

Ergonomia koncepcyjna to zbiór zasad projektowania przestrzeni biurowej, które mają na celu optymalizację warunków pracy pod kątem komfortu i efektywności. Polega ona na uwzględnieniu potrzeb i możliwości pracowników już na etapie planowania i aranżacji biura. Dzięki odpowiedniemu dobraniu mebli, układu pomieszczeń oraz dodatkowych akcesoriów, można stworzyć środowisko sprzyjające zdrowiu i samopoczuciu pracowników. Ergonomia koncepcyjna ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania dolegliwościom kręgosłupa, bólom mięśni oraz zmęczeniu psychicznemu związanemu z długotrwałą pracą biurową. Poprawnie zaprojektowane stanowiska pracy sprzyjają nie tylko wydajności, ale także ogólnemu samopoczuciu pracowników, co wpływa pozytywnie na atmosferę w miejscu pracy oraz efektywność wykonywanych zadań.

Przeczytaj także: Jak ergonomia i zdrowie psychiczne wiążą się ze sobą?

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.