Ekologiczne nawyki w miejscu pracy

20 sierpnia, 2015
prad

W miejscu pracy, oprócz realizacji powierzonych zadań, powinno się mieć na uwadze również ekologiczne aspekty działań. Codzienne obowiązki biurowe wymagają korzystania z wielu sprzętów elektronicznych oraz zużywania mnóstwa papieru. Ekologicznych nawyki w biurze nie tylko przyczyniają się do ochrony środowiska, ale także obniżają koszty prowadzenia przedsiębiorstwa. Ekologia odgrywająca coraz większą rolę w dzisiejszych czasach sprawia, że firmy mająca na uwadze ekologiczne styl życia są lepiej postrzegane przez społeczeństwo.

Wbrew pozorom wdrożenie ekologicznych nawyków w życie nie stanowi większego problemu. Zaczynając od prostych czynności takich jak segregacja śmieci można wiele zrobić dla środowiska. Wystarczy wprowadzić do pomieszczenia socjalnego odpowiednio oznakowane pojemniki z symbolem graficznym. Spośród surowców nadających się do recyklingu wyróżnia się papier, szkoło, plastik i metale. Składowane w osobnych koszach nadają się do ponownego przetworzenia. Wyrobienie tego prostego nawyku utylizacji odpadów warto także przenieść do domu.

segregacja

segregacja

Pracownicy biurowi codziennie zużywają niezliczone ilości papieru, jednocześnie wpływając na degradację środowiska. Z tego wymaganego narzędzia do pracy można jednak korzystać świadomie. Poczynając od samego zakupu papieru należy zwrócić uwagę czy pochodzi on z recyklingu. Przy pozyskiwaniu papieru tą metodą znacznie ogranicza się zużycie energii oraz wody niż w przypadku wytworzenia nowego papieru. Korzystając z takiego papieru należy mieć na uwadze jego przemyślane użytkowanie. Błędnie wydrukowany dokument, jeśli nie jest zadrukowany z dwóch stron można wykorzystać do sporządzenia notatek. Większość drukarek posiada także opcję ekologicznego druku zużywając przy tym mniej tuszu.

Również oszczędzanie wody powinno pełnić ważną rolę w biurze. Należy w pierwszej kolejności uszczelnić wszystkie instalacje wodne w biurze. Inaczej każdego dnia będzie marnowało się kilka litrów wody. Założenie na kran końcówki oszczędzającej wodę pozwoli nawet na kilkakrotne zmniejszenie jej zużycia. Jeśli nie ma takiej potrzeby, powinno się unikać zmywania naczyń pod bieżącą wodą, a zmywarkę uruchamiać korzystając z programu ekologicznego. Równie opłacalną inwestycją jest toaleta wyposażona w spłuczkę, która pozwala wybrać mniejszą lub większą ilość wody.

ekologia

ekologia

Istotnym problemem dla środowiska naturalnego jest nadmierne zużycie energii elektrycznej. Wiele urządzeń w biurze pozostawionych w trybie czuwania pochłania dużo energii. Sprzęty niewymagające stałego użytkowania, takie jak drukarki i kopiarki można pozostawić wyłączone do momentu wymagającego skorzystania z ich funkcji. Zamierzając pozostawić komputer na dłużej niż pół godzinny należy go wyłączyć lub przełączyć w stan hibernacji, w innym wypadku uruchomiany automatycznie wygaszacz ekranu będzie pobierał dodatkową energię. W przypadku laptopów i komórek nie należy ładować ich dłużej niż jest to wymagane a kable zasilające powinny być odłączone jeśli nie są używane. W kwestii oświetlenia w ciągu dnia warto postawić na naturalne źródło światła, a zwykłe żarówki w lampach wymieniać na energooszczędne.

Wybierając wyposażenie do biura warto wybrać te ze znakiem ekologicznej produkcji. Przeglądając oferty producentów mebli, warto zwrócić uwagę czy posiada on asortyment z certyfikatem FSC (Forest Stewardship Council). Ten znak towarowy jest zapewnieniem o kontrolowanej metodzie upraw przyjaznej dla środowiska.

Ochrona środowiska poprzez wprowadzenie ekologicznych nawyków w pracy nie jest trudnym zadaniem. Świadomość dbania o planetę wpływa korzystnie na samopoczucie pracowników. Dodatkowo proekologiczne zachowanie powoduje obniżenie kosztów dla firmy.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.