Dźwięk w biurach

9 stycznia, 2013

Jednym z negatywnych czynników, który jest najbardziej uciążliwym i przeszkadza w pełnej koncentracji podczas pracy biurowej jest hałas. Dlatego ważne jest, by niwelować to zjawisko albo chociaż zmniejszyć jego częstotliwość i głośność. W dzisiejszych czasach biuro złożone jest z różnych pomieszczeń i obszarów o wielorakim zastosowaniu. Projektując biuro istotne jest, by uwzględnić czynniki wpływające na środowisko dźwiękowe. Niestety nie zawsze można wyeliminować wszystkie niepożądane dźwięki.  Współczesne rozwiązania oferują jednak szeroki wachlarz możliwości, tak by praca była w jak największym stopniu komfortowa.

Współczesne biuro powinno być zaprojektowane tak, by jak najlepiej opanowywało falę akustyczną. W tym celu w fazie wstępnej konieczna jest jak najdokładniejsza analiza charakteru pomieszczenia oraz jego przyszłego zastosowania. Rozpatrując tę kwestię, należy brać pod uwagę takie czynniki jak ukształtowanie powierzchni, materiały oraz wielkość i interakcje poszczególnych elementów wnętrza. Początkowa ocena jest bardzo istotna, gdyż decyduje o tym jakie środki zastosować, by pozbyć się hałasu. Kluczowym rozwiązaniem jest zastosowanie jak największej ilości elementów (mebli biurowych) pomieszczenia, które chłoną dźwięk.

panele-miedzy-biurkowe

Dużą rolę w biurze odgrywa podwieszany sufit dźwiękochłonny, który nie tylko pełni funkcję pochłaniania dźwięku, ale może też być elementem dekoracyjnym  lub nawet ognioodpornym. Dba również o estetykę pomieszczenia, gdyż ukrywa przewody wentylacyjne itp. Najbardziej korzystne parametry akustyczne uzyskuje się stosując sufity podwieszane z płyt gipsowo-kartonowych z wypełnieniem wełną mineralną lub szklaną. Badania wykazują, że ich skuteczność uzależniona jest od tego ile osób aktualnie pracuje w pomieszczeniu oraz jakie elementy wystroju w nim występują.
Ważne jest by sprzęt będący w pomieszczeniu miał gładką powierzchnię i rozpraszał falę akustyczną w kierunku sufitu. Również na ścianach powinien zostać użyty tynk fakturowy, ponieważ w przypadku gładkich i twardych ścian możliwy jest efekt pogłosu.

Kolejnym sposobem jest zastosowanie odpowiednio dobranej wykładziny. Inne powierzchnie mają zdecydowanie mniejszą chłonność dźwiękową. Charakterystyczne dla wykładzin jest to, iż posiadają izolację akustyczną w zakresie od 20 do 30 dB. Przy wyborze należy kierować się długością włosia, tak by nie kolidowała ona w związku z przemieszczaniem się krzeseł obrotowych.

Problemowa może okazać się przestrzeń open space, w której poziom hałasu prawdopodobnie będzie wysoki ze względu na otwartą przestrzeń. Rozwiązaniem mogą się okazać ścianki działowe. Zapewniają one odpowiedni poziom prywatności pracy oraz chronią przed hałasem.

Dla gabinetów i sal konferencyjnych najlepszym wyjściem będą ściany z wypełnieniem podwójnym szkłem bezpiecznym lub hartowanym. Oczywiście nie można też zapomnieć o innych materiałach i odpowiednim umeblowaniu. Wszystkie te zabiegi zapewnią komfort pracy oraz dobrą akustykę pomieszczenia.

Jeszcze jednym sposobem jest wyciszenie źródła hałasu w miejscu pracy, jak np. kserokopiarek i innych urządzeń biurowych. Polega to na obudowaniu lub ustawieniu maszyn w sposób, przy którym dźwięki emitowane przez nie nie nakładały się na siebie i nie nasilały hałasu ogólnego.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.