Drewno w przestrzeni biurowej

Drewno, jako jeden z najstarszych surowców wykorzystywanych przez człowieka, może mieć wielorakie zastosowanie. Najczęściej używany jest jako materiał wykończeniowy we wnętrzach. Jego głównymi zaletami są lekkość, wytrzymałość i właściwości izolacyjne. Bezkonkurencyjne jest także w elementach dekoracyjnych. Różne odmiany, kolory, struktury drewna potrafią uatrakcyjnić każde wnętrze, jednocześnie nadając mu szlachetności. Po latach kombinowania z tworzywami sztucznymi design z powrotem wraca do naturalnych materiałów.

Biuro to miejsce często użytkowane, dlatego też powinno być urządzone z surowców odpornych na zużycie.

Pierwszym elementem rzucającym się w oczy, a zarazem najbardziej narażonym na uszkodzenia, jest podłoga. Jako baza całego wnętrza nadaje mu charakter i określa styl. Drewniana podłoga świetnie prezentuje się zarówno w nowoczesnych gabinetach, jak i pomieszczeniach stylizowanych na starsze biura. Ale styl to nie wszystko. W pomieszczeniach biurowych równie ważna, o ile nie ważniejsza, jest funkcjonalność. Drewniane podłogi w przeciwieństwie do płytek, czy paneli można poddawać wielokrotnej renowacji i są dużo łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Kolorystyka podłóg również ma spore znaczenie. Jeśli zależy nam na schludnym, przytulnym i rozświetlonym wnętrzu, korzystniej postawić na jasne podłogi. Ciemniejsze odcienie za to dodadzą wnętrzu ekskluzywności, elegancji i wytworności.

Wykonczenie biura ciemnym drewnem

Wykonczenie biura ciemnym drewnem

Ostatnio bardzo modne we współczesnych wnętrzach jest najtwardsze drewno – bambus, który zapewnia odpowiednią akustykę i przytulność. Najlepiej stosować go w miejscach narażonych na zwiększony ruch, takich jak hol biurowy. Odporność dodatkowo zwiększy lakier położony na deski. Ciekawą odmianą jest bambus tygrysi, który jest dużo bardziej wytrzymały od tradycyjnych odmian tego drzewa.

Drewniania recepcja

Drewniania recepcja

Nowoczesne podwieszane płyty sufitowe wydają się być przeżytkiem przy designerskich belkach stropowych na suficie. Takie rozwiązanie nie tylko powoli zaskoczyć oryginalnym wyglądem wnętrza, ale też idealnie skomponuje się z drewnianymi podłogami.

Meble drewniane są ponadczasowe. Po odpowiedniej renowacji i konserwacji bywa, że starsze meble dają dużo lepszy efekt wykończeniowy, a tym samym dekoracyjny. Obecnie ucieka się od surowych wnętrz biurowców – dużo przyjemniej pracuje się w domowym klimacie. Aby nadać takiego charakteru wnętrzu, trzeba zadbać o detale – na przykład ramy na zdjęcia, które można wykorzystać w designerski sposób, wieszając puste na ściany w różnych położeniach, wielkościach i kolorach. Drewniane donice, szkatułki, dekory mogą w nienachalny sposób przyozdobić biurowe wnętrze, zachowując przytulną, domową atmosferę.

W aranżowaniu przestrzeni należy pamiętać, by ostrożnie komponować różne materiały, faktury i kolory.

drewniana przestrzen biurowa

drewniana przestrzen biurowa

Zbyt wiele drewna w wystroju gabinetu może zepsuć efekt, dlatego też przy dekorowaniu trzeba znać umiar. Sztuką jest umiejętność łączenia ze sobą różnych materiałów. Zimny metal i ciepłe drewno to chyba najtrudniejszy duet. Stół konferencyjny, biurko, regały to elementy wystroju, które powinny reprezentować ten sam styl, odcień i strukturę, by przestrzeń nie nabrała chaosu. Dobrze jest wówczas dobrać dekoracje innego rodzaju – tkaniny, wiklina, kamienie naturalne.

Drewno jest idealnym materiałem w wystroju wnętrz biurowych. Należy pamiętać, że nawet najbardziej nowoczesna aranżacja, wyda się chłodna i pozbawiona szlachetności, bez jakiegokolwiek elementu wykonanego z drewna.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 6

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.