Detale w biurze – co pomaga ocieplić wnętrze?

Wystrój pomieszczenia, w którym przebywamy, wpływa na nasze samopoczucie. Może sprawić, że rozpoczniemy dzień pełni pozytywnej energii. Może również przygnębiać, odbierając nam ochotę do działania i tłumiąc inwencję. Warto postarać się, by meble biurowe oraz inne elementy znajdujące się tam, gdzie wykonujemy swoje codzienne obowiązki zawodowe, wywierały na nas pozytywny wpływ i wprawiały w znakomity nastrój. Jak to zrobić?

Atmosfera w miejscu pracy

Na klimat panujący w miejscu pracy składają się nie tylko relacje pomiędzy pracownikami, przełożonymi itd. Ogromne znaczenie ma również wystrój wnętrza, w którym przebywa się przez kilkadziesiąt godzin w tygodniu. Warto koncentrować się także na pozornie nieistotnych detalach, których brak sprawia, że miejsce staje się uboższe. W budowaniu przyjemnego nastroju pomaga np. zapach świeżo zaparzonej kawy. Właśnie dlatego ekspres jest jednym z najważniejszych urządzeń, o których nie można zapomnieć planując aranżację biura. Intensywny aromat pieści zmysły i pobudza sprawiając, że zyskujemy ochotę do działania.

W „oswojeniu” wnętrza pomagają także osobiste drobiazgi, takie jak np. ramka ze zdjęciem bliskiej osoby, zabawny długopis otrzymany jako prezent mikołajkowy czy ulubiony kubek, który zmienia kolor, gdy wleje się do niego gorący napój.

Fotel THUNDER

Fotel THUNDER

Akcenty dekoracyjne i ich rola

Przytulne wnętrze to takie, w którym znajduje się wiele subtelnych, a zarazem „smakowitych” akcentów idealnie wpisujących się w styl aranżacji. Kolorowa poduszka ułożona na kanapie, ładny obraz lub dziecięcy rysunek powieszony na ścianie, ozdobna świeczka o finezyjnym kształcie oraz wazon pełen świeżych kwiatów – pozornie drobne elementy sprawiają, że wszystko wydaje się być na właściwym miejscu. Dzięki nim znika monotonia, zastępowana przez łagodne ożywienie. Nowoczesne meble biurowe zyskują niepowtarzalny charakter, gdy pojawia się na nich zwyczajna doniczka z kwitnącą rośliną. Łagodne akcenty dekoracyjne mogą występować także w surowych wnętrzach, nie zmieniając ich charakteru, ale nadając mu nieco więcej różnorodnych odcieni.

Decydując się na wprowadzenie elementów ozdobnych do biurowej aranżacji, warto zachować umiar. Nadmiar wyrazistych deseni może zaburzać koncentrację i wywołać „estetyczny zgrzyt”.

PART

PART

Kolorystyka w biurze

Wnętrza, w których dominuje czerń i biel, prezentują się luksusowo i podkreślają prestiżowy wizerunek firmy. Jeśli chcemy nieco go ocieplić, nie ujmując nic z jego renomy, możemy zdecydować się na ustawienie bukietu świeżych, białych kwiatów w kolorowym wazonie. Wprowadzenie kilku nieco śmielszych akcentów kolorystycznych przyniesie znakomity efekt.

Gdy w pomieszczeniu przeważają stonowane kolory, możemy zdecydować się także na ustawienie miękkich, barwnych puf. Ich obecność może skutecznie przełamać monotonię. Kolorystyka elementów tego rodzaju może być równie dobrze stonowana i pastelowa. Wówczas efekt „ocieplenia” będzie znacznie silniejszy.

Pufy Oops

Pufy Oops

Pufy POINT

Pufy POINT

Światło sztuczne ocieplające aranżację

Istotnym elementem, który wyraźnie wpływa na atmosferę wnętrza, jest sztuczne światło punktowe. Trudno zachować nie tylko efektywność, ale i dobry nastrój, gdy pomieszczenie tonie w chłodnym, białym świetle migających jarzeniówek. Niewielka lampka, z której sączy się łagodny, nieco „przydymiony” blask, sprawia, że mamy ochotę zatrzymać się i cieszyć chwilą spędzaną w biurze.

Wybierając i umiejscawiając poszczególne lampy, warto brać pod uwagę nie tylko ergonomię pracy i wymogi BHP. Nastrój również ma ogromne znaczenie, dlatego nie można zaniedbywać jego budowania.

Kolekcja UMM

Kolekcja UMM

Fotel ze ścianką Profim

Fotel ze ścianką Profim

Ramka ze zdjęciem bliskiej osoby, która wzbudza w nas wyłącznie przyjemne uczucia, dziecięcy rysunek czy wreszcie niewielka lampka punktowa z kolorowym abażurem, rzucająca łagodne, ciepłe światło – istnieje wiele sposobów na ocieplenie wnętrza i uczynienie go bardziej przyjaznym. Wystarczy wykonać kilka prostych ruchów, by nasze miejsce pracy stało się piękniejsze i przytulne. Choć wystrój biura powinien sprzyjać aktywności, dobrze, by wnętrze było zarazem miłe i… zachęcające. Nie trzeba wiele, aby uzyskać pożądany efekt w tym zakresie. Czasami wystarczy po prostu nadać aranżacji „osobisty” charakter, tzn. zawrzeć w niej elementy, które odzwierciedlają to, co najlepsze w osobowościach poszczególnych pracowników. Jeśli charakter pracy na to pozwala, w biurze może sączyć się przyjemna muzyka, np. smooth jazz lub bossa nova, a w okresie bożonarodzeniowym kolędy bądź popowe świąteczne hity, takie jak „Last Christmas”. Muzyka nadaje pracy rytm i sprawia, że czas upływa w przyjemnej atmosferze.

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.