Czy praca w biurze jest stresująca?

19 lutego, 2016

Wiele osób do dnia dzisiejszego zastanawia się czy praca w biurze może być stresująca. Oczywiście nie jest to zajęcie, w którym jest się wystawionym na dużą presję, aczkolwiek każda działalność niesie za sobą odpowiedzialność i konsekwencje jak i również z nimi związany stres. Z czym wiąże się praca w biurze? Z stałym etatem oraz stałymi zadaniami do wykonania. Nie jest to stanowisko, przy którym jest duża zmienność i trzeba być elastycznym względem czasu i obowiązków, co wpływa na podwyższony poziom stresu. Jest to spokojne i bezstresowe zajęcie.

stres

stres


Praca w biurze często powiązywana jest jedynie z pracą przed komputerem, ale to mylne stwierdzenie. Choć jakby nie spojrzeć, obydwie prace nie są w dużym stopniu stresujące, a przynajmniej się tego nie odczuwa. W biurze głównymi obowiązkami są prace administracyjne, obsługa klientów, archiwizacja danych, korespondencje czy sporządzanie raportów. Wszystko zależy od wykonywanych obowiązków, natomiast są to zadania, które po wdrążeniu nie wymagają narażania swojego zdrowia na stres.

Żadna praca w biurze nie jest sobie równa. Można przytoczyć tu pracę sekretarki, która dba o kalendarz prezesa, prezentacje dla kierowników działów firmy czy korespondencje. Są to obowiązki, które wymagają dużej rzetelności i uporządkowania, a przy tym narażona jest na stres związany z odpowiedzialnością. Aczkolwiek nie można takiej pracy porównywać z menadżerami czy zawodami służby publicznej, w której odpowiedzialność ponosi się nie tylko za siebie, ale również za inne osoby, co znacznie wpływa na odczuwanie stresu i odpowiedzialności przez takiego pracownika. Pracownik biurowy również nie musi podejmować ważnych i znaczących decyzji, które narażają go na stres, nawet w przypadku sekretarki.

stres w biurze

stres w biurze

W biurze nie tylko pracuje się przy dokumentach czy komputerze, ale również i z klientami wewnętrznymi, czyli pracownikami firmy, oraz zewnętrznymi. W dużej mierze są to osoby kulturalne bądź znające się nawzajem. Pod względem stresu również nie można porównać tej pracy do pracowników obsługi klientów np. w sklepie czy infolinii. Zdarzają się klienci oporni na przekazywaną wiedzę bądź wręcz niekulturalni czy wulgarni. Wpływa to na komfort pracy oraz poziom odczuwalnego stresu. Pracownik biurowy nie spotka się z takimi sytuacjami przez co jego praca jest spokojniejsza i bezstresowa.

Znaczny wpływ na stres pracownika może mieć również atmosfera panująca w firmie, w której pracuje dana osoba, nawet jeśli praca jest tylko biurowa. Jeśli współpracownicy są sympatyczni wobec siebie, to na takim stanowisku pracuje się przyjemnie i bez nerwów, ponieważ posiada się świadomość, że druga osoba jest nam życzliwa. Natomiast jeśli w przedsiębiorstwie panuje napięta atmosfera związana z nadmiarem obowiązków, przemęczeniem, złymi stosunkami między współpracownikami czy brakiem kultury to nawet zwykły pracownik biurowy, który nie ma dużej styczności z innymi czuje się nieszczęśliwy w swojej pracy i każdy spędzony w niej dzień wpływa negatywnie na jego samopoczucie i odczuwanie wysokiego poziomu stresu.

 bez stresu

bez stresu

Aby w większym stopniu zrozumieć, ze praca w biurze nie jest pracą stresująca warto porównać również takie stanowisko względem pracownika fizycznego, który narażony jest na zmienność zadań. Osoba zatrudniona w biurze posiada stałe obowiązki do wykonania, poznaje je doskonale i wykonuje automatycznie. Natomiast pracownik fizyczny nie ma takiej możliwości. Przykładem jest kierowca, który za niedostarczenie przesyłki/produktu na czas narażony jest na konsekwencje, a w efekcie na stres. Musi swoje zadania wykonywać dokładnie i terminowo, przez co jest pod presją. Praca w biurze ma tę zaletę, że jest to stały etat w danych godzinach i o jednostajnych zadaniach.

Podsumowując powyższe przykłady można w 100% stwierdzić, że praca biurowa jest pracą spokojną i niestresującą. Odpowiedzialność ponosi się tylko za wykonywanie własnych obowiązków, które poznaje się całkowicie i wykonuje starannie, ale automatycznie. W przyjaznej firmie, pracownik biurowy może pracować swobodnie i bezstresowo.

 

Przeczytaj też: Praca w skupieniu – jak działać efektywnie w biurze?

 

 

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 5

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.