Ćwiczenia w biurze – jak uniknąć bólu pleców i pracować lepiej?

Ile czasu dziennie spędzamy w biurze? Jak pokazują statystyki, pracy przy biurku poświęcamy średnio od 6 do 10 godzin – najczęściej są to zajęcia związane z pracą przy komputerze i wymagające siedzącej postawy. Tkwiąc w bezruchu przez cały dzień, nasze plecy narażone są na ból i różne schorzenia. W trakcie pracy dobrze jest więc zrobić sobie krótką przerwę na zrelaksowanie spiętych mięśni kręgosłupa, wykonanie kilku skłonów lub przysiadów. Oto kilka ćwiczeń, które spokojnie można wykonać w biurze!

Czy ćwiczenia fizyczne mogą pozytywnie wpłynąć na jakość i komfort pracy? Jak najbardziej – wystarczy tylko kilka minut przerwy, by poczuć się lepiej i wykonywać sprawniej swoje obowiązki. Ruch w biurze jest wskazany: rób to tak często jak możesz i poświęć ten czas dla swojego relaksu. Skoncentruj się na tym, co robisz i wykonuj je jak najstaranniej – pomyśl, że robisz to dla swojego zdrowia i lepszej wydajności w pracy!

Ergonomiczne fotele biurowe

Wygodny fotel biurowy to podstawa – pamiętaj o tym, że stan Twoich pleców w dużej mierze zależy od krzesła, na którym siedzisz. Dobry fotel biurowy to taki, który jest ergonomiczny, dopasowany do Twoich potrzeb i na którym dobrze Ci się pracuje. Wiedzą o tym szczególnie sekretarki, księgowi, informatycy czy kasjerzy – spędzenie całego dnia na niewygodnym, rozwalającym się fotelu to niezbyt miła sprawa. Dlatego też zadbanie o swój kręgosłup należy zacząć od odpowiadającego na Twoje potrzeby krzesła biurowego.

Jakie cechy powinien posiadać wygodny fotel biurowy? Przede wszystkim wysokość dopasowaną do Twojego wzrostu i postury; krzesło musi mieć regulację wysokości oraz poziomu odchylenia do tyłu. Obrotowy fotel na kółkach zapewni Ci możliwość błyskawicznego sięgnięcia po to, czego potrzebujesz, oraz kontakt ze współpracownikami. Ergonomiczne krzesło to takie, które idealnie dopasuje się do Twoich potrzeb! Jeśli jesteś szefem i poszukujesz mebli do urządzenia swojego gabinetu, możesz zdecydować się np. na fotel Integra – jest bardzo stylowy i elegancki, a przede wszystkim wygodny. W trosce o wysoką jakość pracy swoich podwładnych, zapewnij im maksimum komfortu i przy ich biurkach ustaw krzesła o wysokim zagłówku i regulowanych podłokietnikach. Na pewno będzie im się dobrze pracowało przy fotelach Xenon – wyróżniają się najbardziej zaawansowaną technologią, która poprawia komfort pracy biurowej.

Fotel Integra LXW-max Kleiber

Fotel Integra LXW-max Kleiber

Fotele Xenon Net - Profim

Fotele Xenon Net – Profim

Ćwiczenia w pracy siedzącej. O czym należy pamiętać?

Sport to zdrowie – nawet w ciągu dnia spędzonego w pracy biurowej można przeznaczyć chwilę na ćwiczenia rozluźniające. Co trzeba wiedzieć podczas ich wykonywania?

Po pierwsze, pamiętaj o tym, że praca siedząca obciąża przede wszystkim kręgosłup, najbardziej w odcinku szyjnym. By nie zrobić sobie krzywdy podczas ćwiczeń, delikatnie rozluźniaj kark i nie wykonuj gwałtownych ruchów. Skoncentruj się na zrelaksowaniu mięśni, ale nie rozciągaj się do bólu – wszystkie ćwiczenia wykonuj na miarę swoich możliwości. Jeśli odczuwasz ból, zrezygnuj z nich i zrób inne; nadmierne napięcie mięśni nie przyniesie Ci oczekiwanych skutków.

Po drugie, podczas pracy biurowej łatwo o zastanie się mięśni i więzadeł. Czy po wstaniu z fotela czujesz się bardziej zmęczony, niż po godzinie spędzonej na siłowni? Nic dziwnego – jedna i ta sama pozycja przez cały dzień wzmaga odczucie znużenia. Dlatego też wszystkie ćwiczenia w biurze powinny być wykonywane w spokojnym tempie i z uwzględnieniem indywidualnych predyspozycji. Zanim przejdziesz do skłonów i rozciągania, zrób małą rozgrzewkę: dzięki niej unikniesz przeciążeń. Oddychaj spokojnie, a podczas wykonywania ćwiczeń rozciągaj mięśnie tylko do punktu napięcia.

rozciąganie

Ćwiczenia w biurze dla każdego

Ćwiczenia podczas pracy biurowej mogą wykonywać wszyscy pracownicy. Nie wymagają one zaawansowanej kondycji fizycznej czy sprawności maratończyka, a w kilku łatwych krokach można zrelaksować się w miejscu pracy i znacznie poprawić jej wydajność.

Co możesz zrobić, by uniknąć bólu pleców, a Twoje obowiązki były łatwiejsze do wykonania? Zacznij od zrelaksowania głowy: przechyl ją w prawo, potem w lewo i zatrzymaj się na ok. 15 – 20 sekund. Następnie naciągnij mięśnie szyi, pochylając głowę do przodu. Wyprostuj ręce przed siebie i pracuj nadgarstkami – dzięki temu rozluźnisz je i sprawisz, że nie będą bolały. Powtórz 2 – 3 razy, a później spleć palce rąk na wysokości ramion. Sięgnij jak najdalej przed siebie i w takiej pozycji wytrzymaj 15 – 20 sekund. Stań w lekkim rozkroku, wykonaj skłon, a czubkami dłoni dotknij podłogi; jeśli możesz, spróbuj położyć na niej ręce. Poszerz rozkrok, pochyl się do przodu, a następnie wyciągnij przed siebie ręce – dzięki temu rozluźnisz zarówno cały kręgosłup, jak i barki. Przy biurku też możesz się gimnastykować: wystarczy tylko chwila każdego dnia, a zauważysz wyraźną poprawę efektywności w pracy!

 

 

Oceń wpis!

Kliknij na gwiazdkę, aby ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Brak głosów do tej pory! Bądź pierwszym, który oceni ten post.