Chillout room w pracy

Chillout room w pracyPrawdą jest, że dobra atmosfera w pracy w znaczącym stopniu przekłada się na wydajność pracowników. Podobnie jak to, czy są oni wystarczająco wypoczęci i zrelaksowani. Miejsce pracy niestety bardzo często naraża pracownika na wielogodzinny stres wywołany ciągłym hałasem i chaosem zazwyczaj panującym w biurze. Ze względu na potrzebę zadbania o wydajność i ogólne samopoczucie osób w nim obecnych, coraz powszechniejszym staje się tworzenie miejsc, pozwalających na chwilę odpoczynku i wytchnienia.

Chillout roomCelem tak zwanego chillout roomu jest zapewnienie pracownikowi pełnego komfortu i relaksu. To miejsce, które pozwoli mu przez chwilę zapomnieć o wykonywanych obowiązkach, wyciszyć się, pobyć w samotności z dala od panującego dookoła zgiełku i szybkiego tempa pracy. Takie miejsce powinno znaleźć się w szczególności w dużych firmach, które stosują rozwiązania typu open space. Badania przeprowadzone przez ekspertów potwierdziły, że w przestrzeni biurowej powinny znajdować się co najmniej 3 niezależne od siebie pomieszczenia, do pracy wspólnej, indywidualnej oraz właśnie do odpoczynku.


Odpoczynek w pracy
Przestrzeń przeznaczona na relaks powinna być również odpowiednio zaaranżowana. Musi przede wszystkim znacząco różnić się od pozostałych pomieszczeń, dając poczucie rzeczywistej zmiany otoczenia. Wypełniona głównie światłem dziennym, odpowiednio wyposażona przestrzeń, powinna dawać poczucie prywatności oraz umożliwiać odpoczynek w innej pozycji niż ta, w której pracuje się przez resztę godzin. Stąd też częstym widokiem w chillout roomach są miękkie leżanki, poduszki czy hamaki. Do takiego pomieszczenia wiele wnoszą również kolory oraz duża ilość roślin. Pozwalają poczuć nieco bardziej domową atmosferę, oczyścić umysł i nabrać sił do dalszego kreatywnego działania. Meble znajdujące się w chillout roomie są zazwyczaj nietypowe, prezentują nowoczesny i wyjątkowy design, co również daje poczucie oderwania się od typowej przestrzeni biurowej, ciesząc oko swoimi kreatywnymi kształtami.

Relaks w pracyWiele potężnych firm takich jak Google, Facebook czy polskie Allegro, przyłożyło wiele starań, aby ich pracownicy czuli się w pracy swobodnie. Kolorowe biura, designerskie i kreatywne rozwiązania czy nawet elementy zapewniające rozrywkę w gronie współpracowników – bilard, piłkarzyki itp., zapewniają codzienny komfort psychiczny.

Chillout room nie musi być wcale przestrzenią dużą. Wręcz przeciwnie, może to być niewielkie pomieszczenie, które stworzy pracownikowi indywidualną strefę do odpoczynku. Należy zapamiętać, że komfort pracy przekłada się w znaczącym stopniu na wydajność, efektywność i zadowolenie pracownika, a to w efekcie wpływa na ogólny wizerunek firmy.

Zdjęcia pochodzą z: officesnapshots.com, fastaanytimelock.com